Erste kommentár Megdöntötte tegnap 330,75 forintos történelmi mélypontját a forint az euróval szemben, és egyelőre nem látszanak érdemi fordulat jelei. Az RSI indikátor kicsivel 71 felett tartózkodik, ami már...
Megdöntötte tegnap 330,75 forintos történelmi mélypontját a forint az euróval szemben, és egyelőre nem látszanak érdemi fordulat jelei. Az RSI indikátor kicsivel 71 felett tartózkodik, ami már túlvettséget szokott mutatni. Ha azonban megnézzük azt, hogy az elmúlt két évben mit csinált az EUR/HUF árfolyam olyankor, amikor elérte ezt a szintet, azt láthatjuk, hogy nem következett egyhamar érdemi fordulat. Kis oldalazást követően egy alkalom kivételével további forintgyengülési hullám érkezett. Ha fundamentális oldalról nézzük a helyzetet, azt láthatjuk, hogy az EUR/HUF kurzus az idén két különálló dologgal is erős korrelációt mutat. Az egyik az EUR/USD kurzus alakulása: ahogy gyengül az euró a dollárral szemben, úgy gyengül a forint az euróval szemben. A másik tényező a banki likviditás alakulása Magyarországon, ami az elmúlt két hétben érdemi emelkedést mutatott. Az első tényező esetében egyelőre nem látszanak fordulat jelei, míg a második esetében az MNB megpróbálhatna az FX swapokon keresztül beavatkozni és leszorítani a bankközi likviditást a forint erősödésének érdekében. Kérdés, hogy a mostani forint árfolyamnál ez mennyire lenne a jegybank érdeke. Addig, amíg nem érkezik erre utaló jel (esetleges verbális intervenció), elképzelhető, hogy a piaci szereplők tovább rángatják az oroszlán bajszát.
A kereskedelmi tárgyalások felől érkező pozitív hírfolyam hátán emelkedni tudtak a vezető amerikai indexek tegnap, amivel az S&P500 igen közel került az augusztust meghatározó kereskedési sáv tetejéhez, 2.945 ponthoz. Ennek a szintnek az áttörése technikailag további emelkedést vetítene előre. Tegnap egyébként a Dow és az S&P500 1,3%-kal, a Nasdaq 1,5%-kal került feljebb.
Tegnap a Fox News-nak adott interjújában azt nyilatkozta Donald Trump, hogy a mai napon egyeztetésre kerül sor a kereskedelmi tárgyalásokat illetően az USA és Kína között, de ennél pontosabbat nem mondott. Az USA által szeptember 1-től kivetni tervezett újabb importvámok 110 milliárd dollárnyi kínai importra most hétvégén lépnek életbe, így ez lehet az utolsó szalmaszál, hogy a felek esetleg megegyezzenek abban, hogy ez mégse következzen be. Ha ez így lenne, akkor az valószínűleg további nagyobb lökést adna a részvénypiacoknak, ellenkező esetben azonban kifulladhat az utóbbi két nap rallyja. A kilátásba helyezett importvámoktól való visszatáncolást az is segítheti, hogy az Amerikai Kereskedelmi Kamara ismét figyelmeztette a nagyhatalmakat, hogy az elhúzódó konfliktus miatt egyre több cég lassítja beruházásait, aminek komoly következménye lehet.
Szeptember 6-án, egy nappal azelőtt, hogy a Fed jegybankárai visszavonulnának a nyilvánosság elől a szeptemberi kamatdöntő ülés előtt, Jerome Powell Zürichben fog felszólalni, hogy beszédet mondjon az amerikai gazdaság és a monetáris politika helyzetéről. Szintén aznap látnak majd napvilágot a szokásos munkaerőpiaci adatok, így izgalmasnak ígérkezik a jövő hét vége.
Szeptember 10-én rántja le a leplet az Apple az új iPhone-járól, ezt a szokásos módon egy speciális show keretében tesz meg.
Emelkedés jellemezte ma reggel az ázsiai részvénypiacokat. A Shanghai index 0,3%-ot, a Hang Seng 0,5%-ot, a Nikkei pedig 1,1%-ot emelkedett.
A hongkongi hatóságok mindent megtesznek annak érdekében, hogy megakadályozzák a hétvégi demonstrációkat, ami sorozatban immáron már a 12. hétvége lenne. A hatóságok egyszerűen megtiltották a tüntetéseket és több aktivista vezetőt is letartoztattak. Ugyanakkor ezek az intézkedések valószínűleg nem akadályozzák meg a mostani tüntetést, sőt akár olajat is önthetnek a tűzre.
Júliusban a japán ipari termelés váratlanul felpattant és 1,3%-kal emelkedett, míg az elemzők csak 0,3%-os emelkedésre számítottak hó/hó alapon. Ezzel párhuzamosan a munkanélküliségi ráta 2,2%-ra esett, ami 1992 októbere óta a legalacsonyabb érték.
Az amerikai határidős piacok a negatív, az európaiak a pozitív tartományban voltak ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.