Erste kommentár Míg a németek továbbra is csak bénáznak a fiskális élénkítés tekintetében, addig a hollandok nem hezitálnak, hanem lépnek. Pedig náluk nincs is olyan nagy szükség erre, hiszen a...
Míg a németek továbbra is csak bénáznak a fiskális élénkítés tekintetében, addig a hollandok nem hezitálnak, hanem lépnek. Pedig náluk nincs is olyan nagy szükség erre, hiszen a gazdaságuk idén 1,6 százalékkal növekedhet, miközben a költségvetési többletük a GDP 1,2 százalékra rúg idén. Mindezek ellenére elérkezettnek látják az időt, hogy 50 milliárd eurót költsenek az oktatásra (jövő) és infrastruktúrára. Ez komoly összeg, hiszen a holland GDP 6,8 százalékáról beszélünk. Ugyankkor nincs vész a hiánnyal, hiszen az államadósság a GDP 52,4 százalékára rúg. Ez pedig azt jelenti, hogy a fenti élénkítő csomag hatására még akkor sem lesz az államadósság a kritikus 60 százalék fölött, ha a GDP netán nem növekedne, aminek nagyon pici a valószínűsége. Vagyis a hollandok megtesznek amit lehet, és okosan a jövőbe fektetnek be. Ugyanakkor a német központi bank, a Bundesbank szerint a jelenleg 0,4 százalékos növekedést felmutató Németországnak nincs szüksége élénkítő csomagra, annak ellenére sem, hogy a központi bank elemzői szerint a harmadik negyedévben a német gazdaság valószínűleg 0,1 százalékkal zsugorodni fog, azaz technikai recesszióba süllyed. Eközben az EB 100 milliárd eurós beruházás élénkítő versenyképességi csomagon dolgozik, amelybe kockázati tőkét is bevonnának.
A pozitív hírek hatására emelkednek az európai piacok, és most a magyar piac is követi őket. Ugyanakkor a Richter és a MOL piacán látott eladói nyomás nem biztos, hogy véget ért, hiszen mindkettő fontos szinteket ütött át az elmúlt napokban lefelé. A MOL esetében már közel van a következő támasz, ahonnan tényleg fordulhat (2.760 környéke), míg a Richter esetében messzebb van ez a szint, 4.500 forintnál. A DAX esetében viszont közel van egy ellenállás szint, nem sokkal 11.900 pont alatt.
Elbizonytalanodtak a tegnapi kedvező nyitás követően az amerikai részvényindexek. A Dow végül 0,2%-kal emelkedett, míg az S&P500 0,1%-kal, a Nasdaq pedig 0,4%-kal esett vissza. Az S&P500 esetében a folytatás szempontjából a 2.940 pontos technikai szintet érdemes figyelni, ami az augusztusban kialakult széles kereskedési sáv teteje. Ennek áttörése esetén ismét megnyílhatna az út a történelmi csúcs irányába.
Magyar idő szerint ma délután 4 órakor kezdi meg beszédét Jerome Powell az amerikai Jackson Hole-ban rendezett konferencián, ahol a világ jegybankárai és pénzügyminiszterei vitatják meg a monetáris politika fő kihívásait. Powell-nek nincs könnyű dolga, ugyanis a piac további lazítást vár a Fed-től, miközben az amerikai makroadatok augusztusban többnyire a vártnál jobbak lettek, ami ezt nem indokolná. A kereskedelmi konfliktus további eszkalálódása lehetne ok e mögött, de ez, mint hallhattuk az utóbbi napokban, több Fed jegybankár szerint sem elégséges indok. Powell valószínűleg továbbra is azt fogja hangsúlyozni, hogy jelenleg egy ciklusközepi lazítást hajt végre a jegybank, ami csupán pár kamatcsökkentésből állhat. Kérdés, hogy mennyire nyitja meg az útját egy újabb kamatcsökkentésnek szeptemberben, amit jelenleg 90% feletti valószínűséggel áraz a piac. Ha igen, az okozhat némi örömet a részvénypiacon, ha azonban nem, az további korrekcióval járhat.
Több másik jegybankárral szemben Robert Kaplan dallasi Fed elnök tegnap azt nyilatkozta a Wall Street Journal-nak, hogy szerinte megvan a létjogosultsága egy további 25 bázispontos kamatcsökkentésnek a következő Fed ülésen. Összességében az látszik, hogy a Fed tagjai relatíve megosztottak ebben a kérdésben.
Kisebb emelkedést mutatnak a hét utolsó kereskedési napján az ázsiai indexek. A Shanghai index 0,2%-ot, a Nikkei 0,4%-ot, a Hang Seng pedig 0,5%-ot emelkedett. 5 hét után először zárhatnak emelkedő hetet az ázsiai részvényindexek.
A vártnak megfelelően alakult a júliusi infláció Japánban. Az élelmiszer- és energiaárakkal szűrt maginfláció a korábbi 0,5%-ról 0,6%-ra emelkedett, míg az infláció a korábbi 0,7%-ról 0,5%-ra fékeződött.
A Fehér Ház gazdasági tanácsadója, Larry Kudlow szerint produktív telefonos egyeztetés zajlott tegnap az USA és Kína között, melyet néhány napon belül újabb telefonos egyeztetés követ majd.
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.