Erste kommentár Tegnap nagyot estek az amerikai indexek, ami alapvetően annak köszönhető, hogy az amerikai 10 éves hozam az elmúlt időszakban nagyot csökkent. Így a 10 és 2 éves hozamkülönbözet 6 bázispontra csökkent, ami...
Tegnap nagyot estek az amerikai indexek, ami alapvetően annak köszönhető, hogy az amerikai 10 éves hozam az elmúlt időszakban nagyot csökkent. Így a 10 és 2 éves hozamkülönbözet 6 bázispontra csökkent, ami vészesen közel van a nullához. Ez azért aggasztja a befektetőket, mert amikor ez az érték az elmúlt 60 évben átfordult a negatív tartományba, akkor néhány negyedévvel később megérkezett a recesszió az amerikai gazdaságba. Most a 10 éves hozam jelentős csökkenése az augusztus eleji 2 százalék fölötti értékről 1,62 százalékra azt jelenti, hogy a befektetők most már kevésbé hisznek a jegybank lazító politikájában, illetve abban, hogy ezzel sikerül a gazdaságot növekedési pályán tartania. Ennek pedig az az oka, hogy a jüan leértékelődésén keresztül a kínai gazdaság versenyképessége kevésbé sérül, azaz a kivetendő vámok kevésbé fájnak a kínai gazdasági szereplőknek. S így csakugyan elhúzhatják még akár egy évig is a tárgyalásokat, ez viszont az amerikai gazdasági szereplőknek jobban fájhat, pl. a 0,5-1 százalékpont közötti gazdasági növekedés csökkenésen keresztül. Egy szó mint száz, Trump jelen pillanatban nem áll jól ebben a háborúban, s nyilván ezért ostorozza a kínaiakat a valuta gyengítés / manipuláció miatt, miközben az IMF nem ért egyet az USA elnökével. Így, ha a racionalitás mentén megy az elnök, akkor kénytelen lesz egy lazább megállapodást tető alá hozni.
Közben a Brexit kapcsán sem jó hírek jöttek, ugyanis a választók skizofrén állapotban vannak. Ugyan a többség szeretné a mindenáron való kilépést az EU-ból, de mindeközben nem szeretnék Észak-Írországot elveszíteni. Ez pedig jelen pillanatban fából vaskarikának tűnik. Az EU és a britek álláspontja egy fikarcnyit sem került közelebb egymáshoz.
Az olaszoknál is zajlik az élet. A felsőház ma dönt arról, hogy mikor lehet a bizalmatlansági indítványról szavazni. Valószínűleg jövő hét kedden. Ha bukna a miniszterelnök, akkor ősszel jöhet az új választás. Ha nem, és a kormányból kilép a Liga, akkor a miniszterelnök mellett szavazó pártok kerülhetnek koalíciós partnerként a képbe. Ha nem sikerül azokkal megegyezni, akkor jöhetnek a választások.
Úgy látszik, hogy az egész világban divatossá vált a „chicken game” játék. Ez nem jó, pláne akkor, ha időben senki sem rántja el a kormányt. Ráadásul annak a választók innák meg a levét, akik bizonyos esetekben még most is ott tapsolnak a pálya szélén! A mai napon a fenti negatív kilátások határozzák meg a piacok mozgását.
Újra korrekciós hangulat uralkodott tegnap az amerikai részvénypiacon, a Dow 1,5%-kal, az S&P500 és a Nasdaq 1,2%-kal kerültek lejjebb. Fontosabb hírek nem érkeztek a nap folyamán, így a kereskedelmi feszültségek kiújulása miatti félelem az, ami továbbra is rányomja a bélyegét a piaci hangulatra.
A gazdasági év első 10 hónapjában már túlszárnyalta az amerikai költségvetési hiány a 2018-as teljes hiányt (779 milliárd dollár), hiszen a tegnap megjelent friss adatok 867 milliárd dolláros deficitről tanúskodnak. A 2019-re várt, nagyjából 21,3 ezermilliárd dolláros GDP-nek ez hozzávetőleg 4%-ára rúg. A tavaly október elsejével kezdődött gazdasági évben eddig 3%-kal nőttek a bevételek, amihez 57 milliárd dollár értékben járultak hozzá a Trump által kivetett addicionális importvámok. A kiadások ezzel szemben 8%-kal nőttek, így a költségvetési pálya hosszabb távon továbbra sem tűnik fenntarthatónak. Ráadásul augusztus elején a republikánusok és a demokraták megegyeztek abban, hogy 2021 július végéig felfüggesztik a költségvetési plafont, így könnyen elképzelhető, hogy Trump a kampányidőszakban sem akarja majd visszafogni a költéseket. Korábban, 2018 elején sokat cikkeztek az amerikai ikerdeficitről, ami a költségvetési hiány mellett a folyófizetési mérleg hiányt foglalja magában. Akkor többen a dollár gyengülése mögött is ezt vélték felfedezni, azóta azonban egyértelműen kiderült, hogy a Fed és a globális gazdasági folyamatok jóval többet számítanak.
Az eladók uralták ma az ázsiai részvénypiacot. A Shanghai index 0,7%-ot, a Nikkei 1,1%-ot, a Hang Seng pedig 1,7%-ot csökkent.
A szingapúri kormány a korábbi 1,5-2,5% közötti GDP növekedési várakozását 0-1% közé csökkentette. Mivel a térség leginkább kereskedelem-függő gazdaságáról van szó, a visszavágott GDP előrejelzés jól mutathatja a gyengülő ázsiai külkereskedelmet.
Hongkongban ma újra megnyitott a reptér, de az oda szervezett tüntetések miatt biztonsági okokból még nem állt vissza a normál menetrend, a Cathay Pacific például több, mint 200 hongkongi járatát törölte.
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.