Erste kommentár A kínai renminbi a szeptemberi 10 százalékos vám bevezetésének hírére 2,5 százalékot gyengült, vagy gyengített rajta a kínai jegybank. Ezt Trump bírálta is, mert a...
A kínai renminbi a szeptemberi 10 százalékos vám bevezetésének hírére 2,5 százalékot gyengült, vagy gyengített rajta a kínai jegybank. Ezt Trump bírálta is, mert a következmény elég világos. Kína 2.500 milliárd dollár értékben exportál termékeket a világba, amiből mintegy 550 milliárd jut az USA-ra. Így a 2,5 százalékos gyengülés összességében 2.500 milliárdnyi árut hoz kedvezőbb helyzetbe, azaz ceteris paribus ekkora árcsökkenést lehet náluk érzékelni, miközben 300 milliárdnyi árun emelkedik 10 százalékra a vám, azaz drágulna ennyivel (de ez cirka 7,5 százalékot jelent eredőben). Vagyis Trump büntetése „eltűnik”, s nyilván ezért kritizálta az amerikai elnök Kínát, hogy gyengíti a valutáját. Így Trump „méregfoga” kihúzásra került. s a piacok újra örülhetnek.
Ráadásul úgy tűnik, hogy Salvininek sem jön be az előrehozott választás forgatókönyve, mert a demokrácia másik bájos eleme, hogy nem csak a választók vannak, hanem több politikai párt is. Azoknak pedig nem érdeke az előrehozott választás. Így nem állnak a kormánybuktatás mögé, pedig ahhoz az ő szavazatukra is szükség lenne. Így ez is egy kis örömöt hozott a mai napra az európai piacokra.
Mindeközben a nagyobb elemzőházak egymás után emelik meg az OTP részvényre vonatkozó célárfolyamot, ugyan csak néhány száz forinttal, de a 15.000 forintos tartomány felső részébe.
Ma kitarthat a reggel indult emelkedés a piacokon, sőt középtávon alapvetően emelkedésre számítunk.
Jórészt megtartották a kezdeti mínuszokat pénteken a vezető amerikai részvényindexek. A Nasdaq 1%-kal, az S&P500 0,7%-kal, a Dow 0,3%-kal került lejjebb. A pénteki kereskedés hangulatára rányomta a bélyegét Donald Trump újabb fenyegetőzése, miszerint nem biztos abban, hogy megtartják a kereskedelmi tárgyalások szeptemberre tervezett újabb fordulóját.
A Morgan Stanley-t követően a Goldman Sachs sem hisz már abban, hogy az USA és Kína közti kereskedelmi konfliktus a 2020-as amerikai elnökválasztások előtt rendeződni fog. Emiatt idei negyedik negyedéves növekedési előrejelzésüket 0,2 százalékponttal 1,8%-ra csökkentették. Szerintük a növekvő bizonytalanság miatt a vállalatok egyre több beruházásukat fogják elhalasztani, ezzel egy esetleges recesszió esélye is megnőtt.
Vegyes mozgások jellemezték az ázsiai részvényindexeket a hét első kereskedési napján. A japán és az indiai részvénypiac is zárva tartott nemzeti ünnep miatt. A Shanghai index 0,7%-ot emelkedett, míg a Hang Seng az egyre jobban eldurvuló tüntetések hatására csak oldalazott.
Az IMF kínai igazgatója, James Daniel ismertette az IMF véleményét a jüan árfolyamról, mely szerint 2018-ben a kínai jüan árfolyama a fundamentumainak megfelelő árfolyamon tartózkodott, sem alul-, sem pedig felülértékelt nem volt. A nyilatkozat jelentőségét az adja, hogy korábban Trump hivatalosan is a devizaárfolyam manipulálásával vádolta meg Kínát, ezt azonban nehéz lesz bizonyítania, az IMF álláspontjával szemben.
Sorozatban tizedik hétvége óta tartanak a tünetesek Hongkongban. A tüntetők és a rendőrök közti összecsapások egyre erőszakosabbak. A tüntetők továbbra is a Hongkongot irányító, Kína-barát Carrie Lam lemondását követelik, de az utóbbi időszakban új követelésként megjelent a rendőri erőszak kivizsgálásának igénye is.
Júliusban új autó értékesítések a tavalyi évhez képest 5,3%-kal, 1,51 millió személygépkocsira csökkentek Kínában.
Alapvetően pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.