Erste kommentár Nehéz megemészteni a 300 milliárd dollárnyi árura kivetendő 10 százalékos vámot, hiszen ez már nagyobb árukört fed le. Ráadásul az elektromos eszközökön, élelmiszeren,...
Nehéz megemészteni a 300 milliárd dollárnyi árura kivetendő 10 százalékos vámot, hiszen ez már nagyobb árukört fed le. Ráadásul az elektromos eszközökön, élelmiszeren, bútoron és ruházaton keresztül jelentősen érinti a fogyasztási javakat is. Azaz ez az intézkedés már érzékenyen fogja érinteni a lakosságot és annak esetleg a fogyasztási hajlandóságát is, ami visszaüthet. Ezért a piacok jobban aggódnak mint korábban, és ma is lefelé nyitottak. Ugyanakkor a DAX erősen közelíti a 200 napos mozgóátlagot, ahol egy technikai támasz is húzódik, ezért erős támasznak tekinthető. Azaz működnie kellene, még annak ellenére is, hogy negatív a nemzetközi hangulat, s a vállalti profitok is igencsak gyengék.
Itthon is benne vagyunk a gyorsjelentési szezonban. Elsősorban a MOL-nak és az OTP-nek köszönhetően nagy valószínűséggel negyedéves profit csúcsdöntés születik. Legalábbis, ha a váláság utáni időket nézzük. Ez persze az index árfolyamában nem igazán tükröződik, pedig a hozamok is extra alacsonyan vannak jelen pillanatban, sőt még akár tovább is csökkenhetnek. Legalábbis a nemzetközi hangulat és a magyar gazdasági teljesítmény alapján. Mindezek ellenére az általános negatív hangulatban a DAX és a BUX indexben ma reggel látott csökkenés fennmaradhat a nap folyamán.
Kitartottak a kezdeti mínuszok pénteken a tengerentúli tőzsdéken, miután az USA és Kína közt újra elmérgesedő kereskedelmi viszony továbbra is rányomja bélyegét a piaci hangulatra. A Nasdaq 1,3%-kal, az S&P500 0,7%-kal, a Dow 0,4%-kal került lejjebb. A határidős indexek további esést indukálnak a hét kezdetével, miután Kína válaszlépéseket jelentett be az USA által szeptember 1-től kivetni tervezett újabb importvámokra. Az S&P500-at egyelőre tartja a 2.900 pont környéki rés, de ha az elesne, akkor technikailag megnyílna az út 2.800 pont irányába.
A kereskedelmi háború körüli fejlemények mellett a héten az újabb gyorsjelentéseket érdemes követni, ugyanis az S&P500-at kitevő cégek kicsivel több, mint ötöde még hátravan. A nagyobb nevek közül a Walt Disney jelent kedden, a sok megpróbáltatást átélő Kraft Heinz pedig csütörtökön.
Komolyabb esést mutatnak ma reggel a vezető ázsiai részvényindexek, miután a hétvégével még kiélezettebb lett az USA és Kína közti kereskedelmi viszony. A Nikkei 1,7%-kal, a Hang Seng közel 3%-kal, a Shanghai index 1,5%-kal esik.
A Hang Seng alulteljesítése a hongkongi tüntetések további eszkalálódásának is köszönhető, miután a tüntetők több helyen megbénították a tömegközlekedést. A vasúti leállások mellett becslések szerint nagyjából 200 repülőgépjáratot is törölni kellett a mai napon.
Az ügyhöz közel álló források szerint Kína kiadta az utasítást az állami tulajdonú vállalatoknak, hogy ne importáljanak több mezőgazdasági terméket az USA-ból. Ez egyfajta válaszlépés az USA által kivetni tervezett újabb importvámokra, azonban könnyen elképzelhető, hogy ez még csak az első ilyen lépés. Mindenesetre a két fél közti viszony újbóli romlása ebből az üzenetből borítékolható.
Az újbóli bizonytalanság a kereskedelmi tárgyalások körül a jüanra is komoly nyomást helyez, amivel az USD/CNY kurzus a válságot követően ismét 7 jüan fölé ugrott a hét elején. Eddig Kína az utóbbi évek során rendre védte ezt a kritikus szintet, most azonban úgy tűnik, hogy egyelőre nem lépnek közbe. A jegybank a hírekre már közleményt is adott ki, miszerint az ok e mögött a kereskedelmi tárgyalások eszkalálódása, és amennyiben szükséges, kész lépni a stabilitás fenntartása érdekében.
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon negatív hangulat uralkodott ma reggel.
A Richter kedden hajnalban teszi közzé II. negyedéves eredményét.
A MOL menedzsmentje a pénteki konferencia beszélgetésen elmondta, hogy a rendkívüli osztalék kifizetésére nem valószínű, hogy 2020-ban sor kerül. A MOL tartja az idei 2,3 milliárd dolláros EBITDA célkitűzését, de ahhoz, hogy rendkívüli osztalék legyen, legalább 2,6-2,7 milliárd dolláros EBITDA vagy néhány eszköz eladása kellene. Mindkét eset valószínűtlen Simola József pénzügyi igazgató szerint. A MOL idén 95 forint alap és 47,5 forint rendkívüli osztalékot fizetett részvényenként, míg tavaly 85 forint alap és 42,5 forint rendkívüli osztalék kifizetésére került sor. Véleményünk: A hír kedvezőtlen a MOL részvények számára. A rendkívüli osztalék elmaradása nemcsak az alacsonyabb EBITDA miatt történhet meg, hanem a polyol üzem építése is felgyorsul az idei évben, ami jelentős szabad pénzeszközt köt le a MOL csoportnál, így kevesebb marad osztalékkifizetésre. Az idei beruházási terv 1,9-2,1 milliárd dollár a tavalyi 1,29 milliárd dollárhoz képest.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.