Erste Kommentár Hiába van nyár közepe a tőzsdéken ilyenkor sem áll meg az élet, sőt, kezdődik az amerikai gyorsjelentési időszak, így míg az elmúlt hetekben elsősorban a makro hírek vezérelték a piacokat most a...
Hiába van nyár közepe a tőzsdéken ilyenkor sem áll meg az élet, sőt, kezdődik az amerikai gyorsjelentési időszak, így míg az elmúlt hetekben elsősorban a makro hírek vezérelték a piacokat most a vállalati hírek és az egyedi teljesítmény kerülhet előtérbe. Az S&P 500 szintjén a profitok 2,6%-os visszaesése várható. Főleg az IT (-11,9%) és a nyersanyaggyártók (-15,6%) teljesíthetnek rosszul a globális aggodalmak és a kereskedelmi háború miatt. Legjobban pedig azok a társaságok teljesíthettek, amelyek a belső amerikai kereslettől függenek. Ilyenek a közműszektor, az egészségügy és a kommunikációs szolgáltatók piaca, azonban erőteljes profitnövekedésre itt sem érdemes számítani. A gyorsjelentési szezon a nagy pénzügyi szolgáltatók gyorsjelentésével ma veszi kezdetét, ez a szektor éppen csak lecsúszott a dobogóról, a 4. legnagyobb mértékű eredménynövekedést mutathatja majd fel a várakozások alapján.
Újabb csúcsokra emelkedtek pénteken a vezető amerikai indexek. Az S&P500-nak sikerült áttörnie a lélektani 3.000 pontos szintet, miután 0,5%-kal emelkedett, a Nasdaq 0,6%-kal került feljebb, a Dow 0,9%-kal.
5 milliárd dolláros büntetést szabott ki az amerikai Kereskedelmi Bizottság a Facebook-ra a Cambridge Analytica botrány miatt, aminek keretében 87 millió felhasználó adatai kerültek illetéktelenek kezébe. A büntetést az Igazságügyi Minisztériumnak még jóvá kell hagynia. Ez természetesen rekordbírság a Kereskedelmi Bizottság történetében, a politikusok közül azonban sokan kevéslik. Annak fényében, hogy a büntetés a Facebook 2018-as árbevételének közel 10%-a nem mondható kevésnek, ha azonban azt nézzük, hogy 45 milliárd dollárnyi készpénzen ül a cég, nem tűnik annyira fájdalmasnak. Részvényenként nagyjából 2 dollárnak felel a büntetés. A híreket követően 1,5%-ot emelkedett az árfolyam, ugyanis ez egy fontos bizonytalansági tényező volt a részvények körül, ami ezzel megszűnni látszik. Emellett még egy fontos jogi szempont, amit a részvényekkel kapcsolatban érdemes követni az az a vizsgálat, ami azt hivatott kideríteni, hogy nincs-e túl nagy piaci ereje a cégnek.
A reuters amerikai forrásai szerint akár már két héten belül ismét elkezdhetnek az amerikai vállalatok bizonyos termékeket beszállítani a Huawei-nek. Ez annak fényében meglepő lehet, hogy korábban Trump a kereskedelmi tárgyalásokban való egyezséghez kötötte ezt, ami két héten belül valószínűleg még nem érkezik. Ez alapvetően pozitív fejlemény, kérdés, hogy az adminisztráció termékek mekkora körét tervezi levenni a tiltólistáról.
Bűnügyi eljárást kezdeményezett az Amerikai Igazságügyi Minisztérium a Johnson & Johnson ellen azt illetően, hogy hazudott-e a cég azzal kapcsolatban, hogy nem tudta azt, hogy babahintőporai kismértékben azbesztet tartalmazhatnak. Korábban a reuters oknyomzó cikke ezt már mélyebben firtatta, úgy tűnik, hogy elég nyomós okot talált a minisztérium arra, hogy vizsgálatot indítson. Amennyiben a vádak helytállnak, az további komoly csorbát ejthet a Johnson & Johnson egyébként is megtépázott hírnevén. A részvények 4%-kal estek a hírre pénteken.
A japán részvénypiac ma nemzeti ünnep miatt zárva tartott. Míg a Hang Seng 0,1%-ot, a Shanghai index 0,3%-ot emelkedett.
1992 óta, mióta közölnek negyedéves GDP adatokat Kínából a leglassabb növekedést publikálták a mai napon. A második negyedévben az évesített növekedés mindössze 6,2% lett ami megfelel a várakozásoknak, de lassulást jelent a korábbi 6,4%-os növekedéshez képest.
Ugyanakkor a júniusi adatok már inkább a stabilizálódás és kilábalás jeleit mutatták. Az ipari termelés a várt 5,2% helyett 6,3%-kal bővült és a kiskereskedelmi forgalom is 9,8%-kal bővült, szintén felülmúlva a 8,5%-os várakozást.
Még pénteken az ázsiai piacok zárását követően jelentek meg a júniusi kínai külkereskedelmi adatok. A kereskedelmi konfliktusok miatt az import nagymértékben 7,4%-kal csökkent, így csak marginális volt a javulás májushoz képest. Az export esetében jóval enyhébb volt a visszaesés, mindössze 1,3%.
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok pozitív tartományban voltak ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.