Erste kommentár Annak ellenére, hogy a Fed legutóbbi, június 18-19-i kamatdöntő ülése óta nem érkeztek igazán rossz makroadatok az Egyesült Államokból (leszámítva talán a régiós ipari...
Annak ellenére, hogy a Fed legutóbbi, június 18-19-i kamatdöntő ülése óta nem érkeztek igazán rossz makroadatok az Egyesült Államokból (leszámítva talán a régiós ipari feldolgozóipari beszerzési menedzser indexeket), tegnap Jerome Powell Fed elnök kongresszusi meghallgatásán zöld utat adott az augusztus eleji kamatcsökkentésnek. Úgy tűnik, a Fed megelőző csapásra készül, ami egyébként a tegnap megjelent kamatdöntő ülést követő jegyzőkönyvből is látszik. 1995-ben és 1998-ban volt már hasonlóra példa, ezeket az időket is romló üzleti bizalom jellemezte, ha az ISM feldolgozóipari indexét nézzük. Akkor pár kamatcsökkentést követően sikerült ismét növekedési pályára állni az USA-nak, bár ez valószínűleg nem ezeknek volt köszönhető, hanem a globális növekedés javulásának. Arra mindenesetre jó volt, hogy a részvényárakat fenntartsa, a credit spreadeket pedig lent. Ez egyelőre most is jól működik, kérdés, hogy mi van akkor, hogy ha nem kezdenek hamarosan javulni a globális gazdasági folyamatok.
Az OTP bolgár leánybankjai, a DSK Bank és az Expressbank értékesíti az Express Life Bulgaria biztosítóban meglévő 100%-os részesedését. A vevő a Groupama csoport egyik bolgár leánya. A tranzakció pénzügyi zárására várhatóan a következő hónapokban kerülhet sor a szükséges felügyeleti engedélyek megszerzésének függvényében. Az OTP elősorban a fő tevékenységre kíván koncentrálni, így az ahhoz szorosan nem kapcsolódó eszköz értékesítése logikus lépés. Az OTP-nek keresztértékesítési megállapodása van a Groupama-val. Az értékesített bolgár leány eredményhozzájárulása nem számottevő, ahogy a vételár sem lehet jelentős az OTP csoport méretéhez viszonyítva. A lépés beleillik a bank stratégiájába, árfolyamhatás nem várható.
A mai napon mind a magyar, mind a német részvénypiac esetében emelkedést várunk.
Emelkedéssel zárták a tegnapi kereskedést a vezető amerikai részvényindexek a Fed elnökének kongresszusi beszámolója után. A Dow 0,3%-kal, az S&P500 0,5%-kal, a Nasdaq 0,8%-kal került feljebb.
Jerome Powell első kongresszusi meghallgatása tegnap nem hozott sok változást ahhoz képest, mint amit előre megírt szövegéből már sejteni lehetett. A Fed elnöke szerint a második negyedévben tovább lassult az amerikai gazdasági növekedés, ami főként a vállalatok beruházásaiban, az iparban és a lakáspiaci folyamatokban mutatkozik meg. A továbbra is kedvező belső fogyasztás, illetve a múlt pénteki erős munkaerőpiaci adat Powell szerint nem változtatnak ezen. Powell hangsúlyozta, a Fed kész mindent megtenni azért, hogy fenntartsa a tengerentúli növekedést. A fentiekből egyértelműen arra lehet következtetni, hogy a megelőző kamatdöntő üléshez képest Powell már erősebb indokokat lát a kamatcsökkentésre, ami ezzel úgy tűnik, hogy a július végi-augusztus eleji Fed ülés alkalmával be is következhet. Kérdés, hogy egy-két kamatcsökkentés mennyire lehet elég ahhoz, hogy ellenállóvá tegye az USA-t a továbbra is makacsul kitartó globális gazdasági lassulással szemben.
A monetáris politika mellett a Facebook által bevezetni tervezett kriptopénzre is kitért Powell. Ezt éles kritikával illette, ugyanis szerinte addig, amíg a cég nem tisztázza magát a különféle adatkezelési, pénzmosási, fogyasztóvédelmi és pénzügyi stabilitási kérdésekkel kapcsolatban, addig nem szabadna bevezetni a Libra-t. Ez mit sem zavartatta tegnap a Facebook-ot, az árfolyam új idei csúcsra ment.
Powell meghallgatása mellett tegnap publikálták a Fed legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét is, ahol a túlnyomó többség még az alapkamat tartására szavazott. A jegyzőkönyv szerint a jegybankárok közül többen is azt gondolják, hogy rövidtávon addicionális monetáris stimulus lenne szükséges, ha folytatódnak az elmúlt időszakban látott gyengébb gazdasági folyamatok. Sokan úgy vélték, hogy egy kamatcsökkentésnek egyfajta megelőző hatása lehetne, hogy tompítsa a külső sokkok esetleges hatását a gazdaságra. A gyenge növekedési kép mellett a továbbra is nyomott infláció is aggasztotta a Fed tagjait.
Széleskörű emelkedés jellemezte ma az ázsiai részvénypiacokat. A Shanghai index 0,1%-ot, a Nikkei 0,4%-ot a Hang Seng pedig 0,9%-ot emelkedett.
Az ázsiai jó hangulat a globális optimizmust tükrözi és leginkább Powell lazításra utaló tegnapi beszéde játszott benne szerepet. Jelentősebb, piacbefolyásoló hatással bíró Ázsia-specifikus hír nem jelent meg.
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.