Erste kommentár 2016 második fele óta először mutatott stagnálást a kínai termelői árak növekedési üteme júniusban, ami azt jelzi, hogy továbbra is lassul a világ második legnagyobb gazdaságának...
2016 második fele óta először mutatott stagnálást a kínai termelői árak növekedési üteme júniusban, ami azt jelzi, hogy továbbra is lassul a világ második legnagyobb gazdaságának növekedési motorja. Ez pedig a fejlett gazdaságok teljesítményére is rányomja bélyegét, ahogyan azt az utóbbi hónapok beszerzési menedzser indexeiből láthattuk. Ezek a negatív folyamatok az első negyedév kisebb reménysugarait követően a második negyedévben ismét felerősödtek, amit jól szemléltet többek között a BASF tegnapi eredmény-figyelmeztetése. Ennek ellenére mind az európai, mind az amerikai tőzsdék relatíve jól tartják magukat, ami mögött részben az áll, hogy az ottani jegybankok biztosították a piacokat arról, hogy szükség esetén érkezik az újabb stimulus. Ez ugyan a hangulatnak jót tesz, de kérdéses, hogy a mostani alacsony kamatszintekről még mennyire lehet hatásos a további kamatvágás, illetve, hogy mi történik az alatt az átfutási idő alatt, amíg ez hat a reálgazdaságra. Amennyiben a jövő héten induló második negyedéves gyorsjelentési szezonban a kedvezőtlen makroadatokat követően vállalati frontról is hasonlóan gyenge jelentések jönnének, az könnyen elég lehet ahhoz, hogy derékba törje a tőzsdei emelkedést. Az első negyedévben még kifejezetten jól tartotta magát a nagyvállalati szektor, kérdés, hogy ez az azóta nem javuló globális növekedési kép mellett változott-e. A dél-koreai Samsung vagy a fent említett BASF számai eddig azt mutatták, hogy az ipar esetében romlottak a kilátások, míg a Pepsi tegnapi számai alapján a belső fogyasztás továbbra is stabil.
A mai napon mind a DAX, mind a BUX index esetében oldalazásra számítunk.
Vegyesen zártak tegnap a vezető amerikai tőzsdék. a Dow 0,1%-kal esett, míg az S&P500 0,1%-kal, a Nasdaq pedig 0,5%-kal került feljebb.
A munkavállóknak küldött emailben arra hívta fel a Tesla vezetése a dolgozók figyelmét, hogy előkészületeket tesznek annak érdekében, hogy növeljék a kaliforniai Fremontban lévő üzem kapacitását. Ez jelenleg a Tesla egyetlen olyan üzeme, ahol az elektromos autókat összeszerelik. Ez azonban már nem sokáig maradhat így, ugyanis a negyedik negyedévre elkészülhet a kínai gyártósor is.
Megkezdődtek tegnap a hivatalos telefonos egyeztetések az USA és Kína között, a kereskedelmi tárgyalásokat vezetők egyeztettek egymással. Donald Trump fő gazdasági tanácsadója, Larry Kudlow szerint konstruktívak voltak a beszélgetések.
Újabb versenytársat kap a Netflix 2020 elejétől az AT&T részéről, amit HBO Max-ra keresztelt a vállalat. A streaming-szolgáltatás a már most is az AT&T által tulajdonolt HBO kínálatára fog alapozni, de emellett a Jóbarátok sorozat is kizárólagosan ott lesz majd elérhető, így lekerül a Netflixről.
A mai napon számol be az elmúlt fél év monetáris politikai eseményeiről Jerome Powell az amerikai képviselőház pénzügyi bizottságának. Beszámolójának szövegét már magyar idő szerint 14:30-kor nyilvánosságra hozzák, amit majd 16:00-tól mond el a bizottságnak. Ezt követően a kérdések és válaszok rész hozhat még izgalmakat.
Stagnálás jellemezte ma az ázsiai piacokat. A Nikkei és a Shanghai index értéke sem változott, míg a Hang Seng 0,3%-ot emelkedett.
A vártnak megfelelően 2,7%-on stagnált júniusban a kínai infláció. Továbbra is főként az élelmiszerárak, azon belül is a sertés ára húzza felfelé az inflációs mutatót. A termelői árindex ugyanakkor a korábbi 0,6%-hoz képest csak stagnált,.
A japán termelői árindex év/év alapon 0,1%-kal esett vissza júniusban, míg előző hónapban 0,7%-os növekedés volt tapasztalható.
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A Magyar Telekom előzetes megállapodást írt alá a 4iG-vel a T-Systems eladásáról. A felek megegyeztek a vételárban és a főbb feltételekben, azonban a tranzakció teljes feltételrendszere a T-Systems átvilágítása és a felek közötti további tárgyalások függvénye. A tranzakció zárása 2019-ben várható. A T-Systems kis- és középvállalati értékesítési üzletága leválasztásra kerül, az nem képezi az ügylet tárgyát. A felek hosszútávú együttműködési megállapodást kötnek, emellett a 4iG a tranzakció zárását követő három évig használhatja a T-Systems márkanevet. A T-Systems saját tőkéje 32 milliárd forint, nettó eredménye 1,5-2 milliárd forint, vagyis az 1 fölötti könyv szerinti érték megfelelő ár lehet. Nemzetközi összehasonlításban a 10-es EV/EBITDA is reális lehet. Ezek alapján az Mtel 100%-os tulajdonban lévő leánya 60-70 milliárd forinton (részvényenként 60-70 forint) mehet el (ez a teljes leányvállalatra értendő, az üzletág leválasztása előtt). Persze ez egyelőre csak spekuláció, hiszen a pontos részletek még nem ismertek. A hírre mérsékelten pozitív árfolyam reakció volt tapasztalható tegnap.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.