Erste kommentár Tegnap nagyon furcsa mozgásokat láthattunk a magyar piacon. A kezdeti emelkedést követően a nap végén nagyot ütöttek az OTP részvényein, amely éppen csak a múlt hét végén törte...
Tegnap nagyon furcsa mozgásokat láthattunk a magyar piacon. A kezdeti emelkedést követően a nap végén nagyot ütöttek az OTP részvényein, amely éppen csak a múlt hét végén törte át a 12.400 forintos technikai ellenállás szintet. A Magyar Telekom részvényeit pedig ugyanazzal a lendülettel megvették a befektetők. Mindezt különösebb hír nélkül. Mivel az előbbinek nagy, míg az utóbbinak pici a súlya az indexben, ezért a BUX visszacsuklott a kitörési szint alá, ahol a nap elején még tartózkodott. Ez pedig nem jó üzenet, mert azt sugallja, hogy az index újra meg akarja nézni a 39.600 körüli szintet. Ezt valahogy nehezen hisszük el, de az igaz lehet, hogy a 20 napos mozgóátlag 40.500 pont környékén képbe került, mint közeli cél.
A mai napon mind a DAX, mind a BUX index esetében csökkenésre számítunk.
Elolvadtak a kezdeti pluszok tegnap a tengerentúlon, a vezető indexek így végül stagnálással fejezték be a kereskedést.
Annak ellenére, hogy különféle források alapján sem az április, sem a május nem sikerült túl acélosra a Tesla-nál, Elon Musk a vállalat tegnapi éves közgyűlésén továbbra is optimista képet festett az autóik iránti kereslettel kapcsolatban. Szerinte rekord, vagy rekord közeli negyedévet zárhat majd a cég, ami 90 ezer körüli leszállított autót jelentene a gyenge első negyedéves 63 ezret követően. Így teljesülhetne a Musk által korábban belengetett 90-100 ezer közötti érték. A profitabilitásról, amiről még tavaly Musk volt, hogy azt mondta, hogy fenntarthatóvá vált, ezúttal relatíve visszafogottan nyilatkozott. Szerinte ilyen mértékű növekedés mellett nehéz profitábilisnak lenni. Piaczárás után az árfolyam 4%-kal emelkedett a hírekre. Hosszabb távon azonban továbbra is kérdéses, hogy megvan-e a megfelelő kereslet a Tesla-k iránt, illetve, hogy mikor sikerül valóban fenntarthatóan profitábilássá válni a cégnek.
Továbbra sem javul a nagy a befektetési bankok kereskedési üzletágának helyzete az USA-ban. A Morgan Stanley vezérigazgatója szerint az utóbbi két hétben komolyabb visszaesés volt a kereskedési bevételekben, ezzel a második negyedév valószínűleg gyengébb lesz, mint az első. A Citigroup pénzügyi igazgatója pedig nemrégiben azt nyilatkozta, hogy a kereskedési bevételek pár százalékos visszaesést mutathatnak a második negyedévben év/év alapon.
Csökkentek az ázsiai indexek ma reggel. A Hang Seng 1,9%-ot, a Shanghai index 0,5%-ot, a Nikkei pedig 0,4%-ot csökkent.
A hongkongi tőzsdeindex alulteljesítését az indokolta, hogy napok óta tartanak a tüntetések Hongkongban egy új szabályozási tervezet miatt, ami csökkentené Hongkong önállóságát és tovább növelné a kínai befolyást a részleges önállósággal bíró városállamban.
A korábbi 2,5%-ról a vártnak megfelelően 2,7%-ra, 15 hónapos csúcsra emelkedett a kínai infláció májusban. Ennek fő oka az élelmiszerárak emelkedése a sertésinfluenza miatt, ugyanis a sertés ára 18,2%-kal, az élelmiszerárak pedig 7,7%-kal nőttek.. Mivel átmeneti hatásról van szó, így az emelkedő infláció várhatóan nem indokol jegybanki beavatkozást. A termelői árindex amúgy is csak 0,6%-kal emelkedett májusban.
Váratlan meglepetést okozott áprilisban a japán gépipari rendelésállomány, ami a várt 5,3%-os csökkenés helyett 2,5%-kal emelkedett.
Kínában már 12 hónapja csökkennek az új autó eladások. Májusban 1,61 millió gépkocsit értékesítettek, ami 12,5%-kal marad el az egy évvel korábbi értéktől.
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.