Erste kommentár Továbbgondolta ezt a vám kérdést az USA elnöke, és India esetében is megszüntette 2000 termékre a vámmentességet. Persze ennek kisebb a hatása, hiszen Indiával szemben a deficit 25 milliárd...
Továbbgondolta ezt a vám kérdést az USA elnöke, és India esetében is megszüntette 2000 termékre a vámmentességet. Persze ennek kisebb a hatása, hiszen Indiával szemben a deficit 25 milliárd dollár, és ez is úgy jön össze, hogy az indiaiak 50 milliárd dollár értékben adnak el árukat az USA-ba, míg az USA 25 milliárd dollár értékben szállít termékeket a szubkontinensnyi országba. Vagyis az Indiából jövő import a GDP mintegy 0,25 százalékára rúg, azaz komolyabb hatást nagy valószínűséggel nem fog kifejteni a gazdaságra. Ugyanakkor a mexikói kitettség már komolyabb, hiszen az onnan származó import az amerikai GDP 1,5 százalékára rúg. Ezért egyes becslések akár az amerikai GDP 0,7 százalékos visszaesését is vizionáljak, ha a teljes vámot (25 százalék) hosszabb időre kiveti az USA. (Számos áru többször keresztezi a határt, mire termék lesz belőle). Különben az USA-val szemben a legnagyobb többlettel rendelkező országok Kína, az EU, Mexikó és Kanada. Ebből az első három rendelkezik 100 milliárd dollárt meghaladó kereskedelmi többlettel.
A hangulat továbbra sem jó, így a negatív tartományban nyitottak az európai piacok. Ugyanakkor a DAX a 200 napos mozgóátlagon (11.620 pont) billeg, ahonnan szerintünk emelkednie kellene a közeljövőben, hiszen itt egy támaszszint (rés) is található. A BUX esetében a negatív kezdés ellenére pozitív zárást várunk a mai napon, hiszen messze a többi piac előtt jár.
Megmaradtak a kezdeti mínuszok az amerikai részvénypiacon pénteken, amit még az indukált, hogy csütörtökön piaczárás után Trump váratlanul importvámok kivetését helyezte kilátásba Mexikóval szemben. Az S&P500 1,3%-kal, a Nasdaq 1,5%-kal, a Dow 1,4%-kal esett vissza. Ezzel mindhárom vezető index a 200 napos mozgóátlag alá bukott, ami technikailag nem sok jót sejtet a folytatást illetően. A határidős indexek ráadásul további esést jeleznek előre mára.
Donald Trump a hétvégén riportereknek megerősítette, hogy továbbra is kiáll amellett, hogy importvámokat vessenek ki a Mexikóból az USA-ba érkező árukra, amennyiben Mexikónak nem sikerül megállítania az illegális bevándorlók sokaságát. A tárgyalások a felek között a héten kezdődnek.
Továbbra is kiváró monetáris politikát támogat a San Francisco-i Fed elnöke, Mary Daly. Szerinte az infláció folytatni fogja útját a 2%-os cél felé, míg a gazdasági növekedés továbbra is stabil.
Csökkenés jellemezte a hét első kereskedési napját Ázsiában. A Nikkei 1,4%-ot, a Hang Seng 0,2%-ot, a Shanghai index 0,1%-ot csökkent.
India többé már nem fejlődő piac, legalábbis Donald Trump szerint. Ennek a státusznak a megszüntetésével pedig megszűnik 2.000 indiai termék vámmentessége is. Trump elképzelése, hogy a vámok miatt a cégek Indiából az USA-ba fognak áttelepülni, nem tűnik reálisak, ugyanakkor rontja India versenyképességét és növekedési lehetőségeit is. Ezzel Trump újabb frontot nyitott az egyre globálisabbá váló kereskedelmi háborúban. A lépést követően felerősödtek az indiai kamatvágási várakozások. A jegybank csütörtöki lépésétől már eddig is kamatvágást vártak az elemzők, most már további likviditás növelő intézkedésekre is számítanak a kamatvágáson túl.
Szombaton életbe léptek az amerikai export termékekre kivetett új kínai vámok, melyet még május 13-án jelentetek be. A hétvégén megjelent hivatalos kínai állásfoglalás, úgynevezett Fehér Könyv szerint az amerikaiak túloznak a kereskedelmi vitában, a közlemény szerint a kínai kormány nem akar kereskedelmi háborút az USA-val, de szükség esetén nem is kerüli azt el.
Májusban 50,2 ponton stagnált a Caixin feldolgozóipari beszerzési menedzser index Kínában.
Negatív hangulat uralkodott az amerikai és az európai határidős piacokon is ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.