Erste kommentár Jó kis csiki-csuki bontakozik ki a kereskedelmi háborúban. Nem elég fenyegetődzni, Trump be is villantja a kártyákat. Pestiesen szólva, elmegy a falig. Mikor már mindenki temeti az érintetteket, és láthatjuk a...
Jó kis csiki-csuki bontakozik ki a kereskedelmi háborúban. Nem elég fenyegetődzni, Trump be is villantja a kártyákat. Pestiesen szólva, elmegy a falig. Mikor már mindenki temeti az érintetteket, és láthatjuk a potenciális hatást a kínai gyártó(k)on kívül az amerikai és európai üzleti partnerekre is, akkor a régi taktikát alkalmazva, egy huszárvágással átmenetileg felfüggeszti az intézkedéseket. Ennek megfelelően rángatóznak a piacok a – most már – naponta változó széliránynak megfelelően. Ezzel csak az a baj, hogy megnövelheti a volatilitást, s ezen keresztül a diszkontrátákat. Annak pedig egyenes eredménye az alacsonyabb fair érték, a piacok csökkenése. Azaz nem lenne jó sokáig ezzel játszani.
Különben a DAX még korrekciós fázisban van a napi grafikon alapján, míg a BUX ennek a vége felé jár. Azaz a mai emelkedés egyelőre a korrekció korrekciójának tűnik a németeknél, de nálunk inkább lassan a fordulat szelét kellene, hogy hozza a mára várható emelkedés.
Kitartottak a kezdeti mínuszok tegnap a vezető amerikai részvényindexekben. A Nasdaq 1,5%-kal esett, ami főként a félvezetőszektor 3% feletti esésének volt köszönhető, míg a Dow 0,3%-kal, az S&P500 pedig 0,7%-kal került lejjebb.
Azt követően, hogy az elmúlt hét végén az USA feketelistára tette a Huawei-t és megtiltotta az amerikai vállalatoknak, hogy beszállítsanak a cégnek, tegnap máris 90 napra felfüggesztette ezt a tiltást. A döntésről a konkrét rendelet szerdán láthat napvilágot. Azzal, hogy a felfüggesztést nem rögtön jelentették be, elképzelhető, hogy nyomatékosítani akarták azt, hogy komolyak a szándékaik. Ez sikerült is, ugyanis több vállalat, köztük a Google is jelezte, hogy a jövőben nem szállít hardvereket és szoftvereket a Huawei számára. A Wall Street Journal értesülései szerint a legfrissebb hírek hallatán ugyanakkor a Google továbbra is beszállít. Így a kérdés most az, hogy Trump vajon a Huawei-t is csupán eszközként használja-e a kereskedelmi tárgyalások során, vagy az USA 90 nap múlva valóban tiltólistára teszi a céget. Azt figyelembe véve, hogy az USA már sokszor vádolta kémkedéssel a céget, ami egyébként is veszélyezteti az USA nagyhatalmi törekvéseit, inkább az utóbbi verzió lehet a valószínűbb. Ezt azonban megnehezítheti az, hogy az USA-ban sok vidéki telekom szolgáltató a Huawei hálózati eszközeit használja, amit nem fognak tudni egyik napról a másikra lecserélni. Így akár egy arany középutas megoldás is szóba kerülhet, ami csak bizonyos korlátozásokat szab a Huawei-re. A hírekre a részvénypiacok minimálisan fellélegeztek, az amerikai határidős indexek 0,5% körüli emelkedést mutatnak.
A Huawei elleni szankciók mellett a megemelkedett importvámok is komoly kihívás elé állítják az amerikai cégeket, amiről a Nike, az Adidas illetve más sportszergyártók és vállalatok (összesen 173 cég) Donald Trump számára eljuttatott közös levele tanúskodik. Szerintük ezek az importvámok nagyon nagy terheket rónának az amerikai fogyasztókra, mivel azokat a cégek kénytelenek lennének a fogyasztókra áthárítani.
Hiába ért el jó pontot a T-Mobile U.S. és a Sprint tegnap az Amerikai Kommunikációs Bizottságnál, az Igazságügyi Minisztériumnak továbbra sem elegek azok a tervezett intézkedések, amiket a két cég tenne egy lehetséges összeolvadás érdekében. Így a tegnapi nagyobb emelkedést ma könnyen visszaadhatják az említett részvények, és elképzelhető, hogy a piacnyitás előtti kereskedésben már nagyobb réssel nyitnak lefelé.
Kisebb optimizmus látható ma reggel a kínai részvénypiacon. A Shanghai index 1,3%-os emelkedést mutat annak köszönhetően, hogy az USA későbbre halasztja a Huawei elleni szankciók életbe léptetését. A Hang Seng és a Nikkei 0,1%-os csökkenést mutatnak.
Kína továbbra is a szemet-szemért elvet követi az USA-val szemben, miután tegnap a kínai nagykövet arról számolt be az Európai Uniónak, hogy országa válaszlépéseket fog tenni a Huawei ellen kivetett szankciók miatt. A válaszlépés azonban könnyen lehet, hogy elhalasztásra kerül, ugyanis tegnap az USA 90 napos átmeneti határidőt adott a Huawei-jel kereskedő amerikai cégeknek a szankciók életbelépéséig.
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a pozitív tartományban voltak ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.