Erste kommentár Ugyan most már egyre valószínűbb, hogy a britek is EU parlamenti választást tartanak, mivel továbbra sem tudnak egyezségre jutni a kilépési megállapodásról, de ez nincs igazándiból...
Ugyan most már egyre valószínűbb, hogy a britek is EU parlamenti választást tartanak, mivel továbbra sem tudnak egyezségre jutni a kilépési megállapodásról, de ez nincs igazándiból hatással a piacokra. Az amerikaiak és a kínaiak folytatják holnap a tárgyalásokat, de a piacok ennek ellenére tegnap is nagyot estek, amit mi technikai korrekciónak tartunk, és ami alapvetően tovább folytatódhat az elkövetkező hetekben, de a mai napon már emelkedésre számítunk. Ugyanis a DAX index tegnap egy támaszszint közelébe ért, s amúgy is túladottá vált az elmúlt két nap heves eséseit követően, legalábbis rövid távon. A BUX index esetében pedig furcsának találjuk, hogy az index beesett a kitörési szint alá. Ugyanakkor a Richter, MOL (200 napos) és OTP (12.450 forint) esetében is technikai támasz szintekre esett az árfolyam, ahonnan meg kellene indulnia egy emelkedésnek.
A mai napon mind a DAX, mind a BUX index esetében emelkedést várunk.
Profitrealizálás jellemezte a tegnapi napot a tengerentúlon, könnyen meglehet, hogy a régóta hizlalt profitokat az idén nem akarják a befektetők Trump szeszélyeinek kitenni. A Dow 1,8%-kal, az S&P500 1,7%-kal, a Nasdaq 2%-kal esett vissza. A kereskedelmi tárgyalásokról új hír nem érkezett, így továbbra is úgy tűnik, hogy a csütörtök-pénteki személyes találkozón jöhet el a most vagy soha pillanat. A vezető elemzőházak továbbra is az egyezségnek tulajdonítanak jóval nagyobb valószínűséget.
Az Activision előző heti gyengébb számait követően pozitívan lepte meg a befektetőket az Electronic Arts gazdasági negyedik negyedéves gyorsjelentésében. Az árbevétel 1,4 milliárd dollár lett a negyedévben a várt 1,2 milliárd dollárral szemben, míg az egy részvényre jutó profit 1,31 dollár a várt 0,96 dollárral szemben. A kedvező eredmények főként a februárban startolt Apex Legends nevű játéknak voltak köszönhetők, ami a cég várakozásainál 5-10-szer nagyobb bevételt generált. Ez pedig azt mutatja, hogy a játék valamelyest képes felvenni a versenyt a hasonló Fortnite nevű játékkal, ami töretlen népszerűségével komoly gondot okozott a nagyobb tőzsdén jegyzett játékgyártóknak. Kérdés, hogy ez a lendület kitart-e. A cég mindenesetre jó 2020-as gazdasági évvel számol, amiben 5,4 milliárd dolláros, év/év alapon 9%-kal növekvő árbevétellel kalkulálnak szemben a konszenzus által eddig várt 5,2 milliárd dollárral. Az árfolyam a kedvező hírekre 8%-ot emelkedett piaczárás után.
Az ügyhöz közel álló források szerint elég nagy a kereslet az Uber részvényeire ahhoz, hogy a megcélzott 44-50 dolláros részvényenkénti IPO ársáv tetején jegyezzék le őket. Ezzel pedig úgy tűnik, hogy a versenytárs Lyfthez hasonlóan boros árat kell majd fizetni annak, aki már közvetlenül az IPO után szeretne hozzájutni a részvényekhez. Az Uber részvényekkel pénteken indul a kereskedés a New York-i tőzsdén.
Randal Quarles, a Fed egyik kormányzója nem aggódik a Fed 2%-os célja alatti infláció miatt, ugyanis úgy gondolja, hogy igen nehéz pontosan mérni ezt a számot, így ha az csupán pár tized százalékponttal marad el a 2%-tól, akkor nincs ok aggodalomra. A Fed által kiemelten figyelt legutóbbi (márciusi) maginflációs adat 1,5%-os áremelkedést mutatott, ami ennél kicsivel nagyobb mértékű elmaradás a céltól.
Richard Clarida, a Fed alelnöke sem gondolja, hogy a jegybanknak csökkenteni kéne az alapkamatot a Fed céljától elmaradó infláció miatt, szerinte e nélkül is eléri majd az infláció a 2%-os célt.
Ismét az eladók kerekedtek felül az ázsiai piacokon. A Nikkei 1,8%-ot, a Hang Seng 0,8%-ot, a Shanghai index pedig 0,4%-ot csökkent. Az esés hátterében továbbra is a kereskedelmi konfliktus áll.
Csütörtökön folytatódnak a tárgyalások az USA és Kína között és bár a JPMorgan vezérigazgatója 80%-ra veszi, hogy a feleknek sikerül rendeznie a vitás kérdéseket, a piac aggódik amiatt, hogy pénteken életbe fognak lépni a magasabb amerikai vámok, aminek a Bloomberg becslése szerint 0,4 százalékpontos negatív hatása lehet a kínai növekedésre.
Áprilisban a kínai export dollárban számolva váratlanul 2,7%-kal csökkent, miközben a konszenzus 3,0%-os növekedésre számított. Ezzel szemben az import a várt csökkenés helyett 4,0%-kal emelkedett. Ezek együttes hatásaként Kína külkereskedelmi többlete bőven lefeleződött márciushoz képest. Bár az adat rendkívül zajos, márciusban az export például 14% körüli emelkedést mutatott, de az adatokból az olvasható ki, hogy a globális növekedés továbbra sem áll stabil lábakon, míg a kínai élénkítés eredményes volt, ami felpörgette az importot.
Áprilisban a japán szolgáltatóipari beszerzési menedzser index a korábbi 52,0 pontról 51,8 pontra mérséklődött.
Kis mínuszban voltak a határidős indexek ma reggel.
Ma tőzsdezárás után teszik közzé 2019. I. negyedéves eredményét a Magyar Telekom és a Waberer’s.
Az Allergan negyedéves számaiból kiderül, hogy a cariprazine (Vraylar) értékesítés 143,7 millió dollár lett, ez év per év alapon 70,3%-os növekedés, ami jó. De! Az előző negyedévben 150,5 millió dollár volt az eladás, azaz negyedéves összehasonlításban kismértékű csökkenést láthatunk, amely akár a negyedik negyedévben bekövetkezett előrehozott szállításoknak is köszönhető. Ilyenre már korábban is volt példa, de ennek ellenére is azt gondoljuk, hogy éves szinten legalább 600 millió dollár lesz az értékesítés, még akkor is, ha a bipoláris depresszióból származó, várhatóan a második félévtől megjelenő bevételekkel nem számolunk. Mindenesetre egy picit csalódtunk, mert egy leheletnyi növekedésre számítottunk negyedév/negyedév alapon. Ebből a 143,7 millió dollárból a Richter mintegy 26,4 millió dollárt kap az első negyedévben, ami 7,6 milliárd forinttal járulhat hozzá az eredményhez adó előtt (azaz az eredmény közel feléről beszélünk!)
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.