Erste kommentár Tegnap megszavazták, hogy ha a brit parlament elfogadja az uniós-brit megállapodást, akkor május 22-ig van a briteknek ideje a szükséges törvények meghozatalára. Ha nem szavazzák meg, akkor viszont április...
Tegnap megszavazták, hogy ha a brit parlament elfogadja az uniós-brit megállapodást, akkor május 22-ig van a briteknek ideje a szükséges törvények meghozatalára. Ha nem szavazzák meg, akkor viszont április 22-ig ki kellene írni az EU-s választásokat, s akkor megnyílna a tér egy hosszabb határidő előtt. Ha nem, akkor viszont rendezetlen Brexit jönne, ami viszont az alsóház korábbi döntése alapján elvileg nem lehetséges. Mindenesetre az EU a folytatja a felkészülést a rendezetlen Brexitre. Szerintünk a legvalószínűbb kimenet a választások kiírása és egy hosszabb Brextension. Ugyanakkor nem elhanyagolható a megállapodás nélküli kilépés valószínűsége sem. Egyesek szerint ez 10-ről 20 százalékra emelkedett, amit a tegnapi EURGBP mozgásban is láthattunk. Az árfolyam visszament a korábbi letörési szinthez, ahonnan most újra erősödni próbál a font.
A mai napon emelkedésre számítunk mind a DAX, mind a BUX index esetében az általános pozitív piaci hangulatban.
A technológiai szektor vezetésével tovább vették tegnap a vezető amerikai indexeket. A Nasdaq 1,4%-kal, az S&P500 1,1%-kal, a Dow 0,8%-kal került feljebb.
A vártnak nagyjából megfelelő harmadik negyedéves gyorsjelentést tett közzé tegnap a Nike, miután a várttól minimálisan elmaradó, 9,6 milliárd dolláros árbevételen (+7% év/év) 0,68 dolláros tisztított egy részvényre jutó eredményt ért el (EPS várakozás 0,65 dollár). A kulcsfontosságú amerikai piacon a vártnál minimálisan gyengébben teljesített a cég (árbevétel +7% év/év), míg Kínában kisebb mértékben felülmúlta a várakozásokat (árbevétel +24% év/év). A Nike platformján történő online érétkesítések 36%-kal nőttek év/év alapon, ami azért is jó a cégnek, mert akik ott vásárolnak, átlagosan 40%-kal többet költenek egy vásárlás alkalmával, mint azok, akik a kiskereskedelmi üzletekben teszik ugyanezt. Összességében továbbra is kedvező a momentum a Nike piacain, azonban a vártnak „csupán” megfelelő eredmény kisebb csalódás lehet azt követően, hogy az elmúlt negyedévekben rendre felülmúlta az elemzői várakozásokat a cég. Így piaczárás után 4,5%-kal estek a részvények.
Újabb taggal bővülhet az amerikai jegybank igazgatói tanácsa, vagyis betöltésre kerülhet a jelenlegi két szabad hely egyike. Az ügyhöz közel álló források szerint Donald Trump Stephen Moore-t, az Amerikai Kongresszus gazdasági tanácsának korábbi szenior közgazdászát jelölné erre a posztra. Moore jellemzően kiáll Trump gazdaságpolitikai nézetei mellett, sőt ő is kritizálta a Fed-et amiatt, hogy a túlzott kamatemelésekkel lassították az amerikai gazdaság növekedését. A Szenátusnak egyszerű többséggel még meg kéne szavaznia Trump jelöltjét, azonban mivel ott republikánus többség van, ez alán nem lehet komoly akadály.
Enyhén negatív hangulat uralkodott az ázsiai piacokon. A Hang Seng 0,4%-ot, a Shanghai index 0,3%-ot csökkent, míg a Nikkei 0,1%-ot emelkedett.
Februárban sem látszódtak az infláció jelei Japánban. Az infláció 0,2%-on stagnált, az élelmiszerárak nélkül számított maginfláció pedig 0,8%-ról 0,7%-ra csúszott vissza, vagyis abszolút nem halad inflációs célja felé a japán jegybank. A 10 éves japán államkötvények hozama -7 bázispontig süllyedt, amire 2016 novembere óta nem volt példa. Mindezt annak ellenére, hogy a japán jegybank továbbra is 0% körül kívánja tartani a 10 éves államkötvények hozam szintjét. Vagyis a piac lényegében azt árazza, hogy újabb monetáris lazítás jöhet Japánban. A hozamcsökkenés ellenére a jen árfolyama stabil maradt a dollárral szemben.
Az előzetes márciusi japán feldolgozóipari PMI 48,9 ponton stagnált.
Az amerikai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak alapvetően pozitív képet mutattak. A főbb indexek közül csak a FTSE volt mínuszban.
A Richter április 24-én tartja közgyűlését, melynek napirendjén a szokásos pontok szerepelnek. A menedzsment osztalék javaslata 100 forint részvényenként.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.