Ma vagy holnap dönthetnek a hosszabbításról Csökkentek tegnap a vezető európai részvényindexek: a FTSE100 0,5%-ot, a CAC40 0,8%-ot, a DAX pedig 1,6%-ot. A DAX csökkenésében meghatározó szerepe volt, hogy a Bayer több mint 10%-ot esett egy...
Csökkentek tegnap a vezető európai részvényindexek: a FTSE100 0,5%-ot, a CAC40 0,8%-ot, a DAX pedig 1,6%-ot. A DAX csökkenésében meghatározó szerepe volt, hogy a Bayer több mint 10%-ot esett egy számára kedvezőtlen bírósági döntést követően, a német autógyártók pedig a BMW gyenge 2019-es kilátásainak hatására kerültek eladói nyomás alá.
Donald Tusk nem tervezi rendkívüli EU csúcs összehívását a jövő hétre a Brexit miatt, így várhatóan a mai és a holnapi napon döntés születhet a határidő meghosszabbításáról. Már Theresa May is úgy fogalmazott, hogy lehetetlen, hogy a március 29-i határidőig kilépjenek az EU-ból, ezért tegnap 3 hónapos hosszabbítást kérelmezett az EU-tól, azonban könnyen elképzelhető, hogy egyfajta hibrid megoldásként szükség esetére egy hosszabb időtávú hosszabbításra is lehetőséget fognak számukra biztosítani.
Nagyon nem elégedettek a britek azzal, amit látnak. A Sky Data közvélemény-kutató cég több mint ezer fős reprezentatív felmérése alapján a többség megalázónak ítéli a Brexit folyamatát, amiért a többség nem az EU-t, hanem a brit képviselőket okolja. A válaszadók 34%-a szerint a kormányzó konzervatív párt a felelős, 26% a parlamenti képviselőket hibáztatja, és csak 7% tartja felelősnek az EU-t. A válaszadók 24%-a szerint pedig az egyik kutya másik eb, és a kormány, a parlament és az EU egyaránt hibás. Mindössze 7% azok aránya, akik szerint senki nem felelős azért, hogy két évnyi tárgyalást követően sincs megállapodás.
Kamatdöntő ülést tart ma a BoE, ami meglehetősen unalmasnak ígérkezik. A Brexit körüli bizonytalanság miatt várhatóan egyhangúan a kamatok tartása mellett fognak szavazni a jegybankárok.
Kamatdöntő ülést tart a svájci jegybank is, ahol szintén tartásra lehet számítani, ugyanakkor a norvég jegybank mai ülésén megemelheti az irányadó rátát.
A BMW tegnap közölte 2019-es kilátásait, melyek meglehetősen gyengék. A menedzsment az adózás előtti eredmény 10%-os csökkenésére számít. A piac is várt valamekkora csökkenést, de nem ekkora mértékűt, hanem csak 4-5 százalékosat. Ráadásul a BMW tovább húzhatja lefelé a kilátásokat, ha a kínai helyzet tovább romlana. Jövőre 6-8 százalék közötti operatív profittal számolnak szemben a hosszú távú 8-10%-os céllal. A BMW meghirdetett egy 2022-ig tartó, 12 milliárd eurós költségcsökkentési programot is. Ennek lényege, hogy a fejlesztés/tesztelés egy részét digitális szimulációval váltanák ki, így nem lenne szükség annyi prototípusra, melyek előállítása lassú és drága is. A BMW mellett a többi európai autógyártó részvényei is eséssel reagáltak a BMW pesszimista kilátásaira.
A ThyssenKrupp kérésére 8 munkanappal meghosszabbították az Európai Bizottsággal folytatott tárgyalást. Az Európai Bizottság versenyjogi aggályokat fogalmazott meg a ThyssenKrupp és a Tata európai tevékenységének összevonása miatt. A vizsgálatok és a tárgyalások némileg elhúzódtak, így az eredeti határidőig nem sikerült döntést hozni, ezért volt szükség a határidő rövid meghosszabbítására. A versenyjogi aggályok miatt egyelőre úgy tűnik, hogy az eredetileg tervezett formában nem valósulhat majd meg az együttműködés a ThyssenKrupp és a Tata között. Kérdés, hogy más formában, több eszköz értékesítésével esetleg jóváhagyja-e az Európai Bizottság a közös acélipari vállalat létrehozását. Hivatalos döntés a meghosszabbított határidő miatt jövő hétre várható.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.