Erste kommentár Nem segít a helyzet megítélésben az OECD újabb növekedési prognózisa. Ugyanis a korábbi 3,5 százalékról 3,3 százalékra tovább csökkentették a világ idei GDP...
Nem segít a helyzet megítélésben az OECD újabb növekedési prognózisa. Ugyanis a korábbi 3,5 százalékról 3,3 százalékra tovább csökkentették a világ idei GDP növekedési kilátásait, miközben a jövő évit is 0,1 százalékponttal 3,4 százalékra mérsékelték. A legkomolyabb vágást Európában lehet látni, az Eurózónában a novemberi 1,9 százalékról mostanra 1 százalékra esett vissza a növekedési kilátás. Ennek köszönhetően éledt újra az a spekuláció, hogy a mai napon az EKB is lép az EMU növekedési kilátásaival kapcsolatban. Egy esetleges csökkentés pedig már indokolhatná, hogy elgondolkozzanak a jövőre lejáró mintegy 500 milliárd eurónyi TLTRO refinanszírozásán. Ez viszont inkább a lazítás irányába mutat. Mindeközben a piac azt gondolja, hogy az MNB az EKB-tól függetlenül a szigorítás útjára léphet, ha az adószűrt maginfláció tovább emelkedik. Ezért ma reggel belevettek a forintba, amely „veszélyesen” közel került a 315-ös technikai szinthez. Mindeközben nem láttunk hasonló mozgást pl. Lengyelországban, hiszen a fiskálislazítás ellenére sem tervezik a monetáris kondíciók szigorítását, amelynek explicite hangot is adtak korábban.
Az OECD csökkentése viszont ellentmondani látszik azon véleményeknek (pl. Goldman konjunktúra indikátor, vagy a német pénzügyminiszter), amelyek azt sugallják vagy mutatják, hogy mintha már a fordulóponthoz érkeztek volna a gazdaságok, és hamarosan újra gyorsuló növekedés jöhet.
A Goldman fél év után újra elemezi az OTP-t. Az új elemzésben a részvényre meghatározott célár 15.300 forint. A BUX viszonylag jó állapotban van, így oldalazást várunk a hazai indextől, míg a DAX inkább csökkenhet a mai napon.
Lecsorgás jellemezte tegnap a vezető amerikai részvényindexeket, a Dow 0,5%-kal, az S&P500 0,7%-kal, a Nasdaq 0,9%-kal esett vissza. Rövidtávon a technikai kép továbbra is korrekciót vetít előre, az MACD indikátor az S&P500 indexben relatíve magas szintekről már eladási jelzést adott. Első körben a 2.750 pontnál lévő 200 napos mozgóátlagot érdemes figyelni, míg alatta kicsivel 2.740 pontnál a 200 órás mozgóátlagot. Amennyiben ezek a szintek elesnének, akkor a 2.711-2.722 közötti rés jelenthet még támaszt, mielőtt nagyobb tér nyílna meg a korrekció előtt.
Vegyes kép jellemezte az amerikai gazdaságot január közepe és február vége között a Fed frissen megjelent Bézs könyve szerint. A megkérdezettek többsége enyhe, illetve közepes gazdasági növekedésről számolt be. A körzetek felében a kormányzati leállás érdemben is érintette a gazdaságot, többek között a kiskereskedelmi forgalomban, az autóértékesítésekben, a turizmusban vagy a vendéglátásban okozott érezhető visszaesést. Emellett egyes körzetekben a kifejezetten rossz időjárási viszonyok is visszavetették a növekedést. Ugyan az ipari termelés alapvetően jól alakult, de sok vállalat aggodalmát fejezte ki a globális kereslet visszaesése és az importvámok miatt. A bérek továbbra is szerény, illetve közepes ütemben nőttek, így a termelést többször akadályozó munkaerőhiány ellenére továbbra sem szállnak el a fizetések.
Kisebb csökkenés jellemezte az ázsiai piacokat. A Shanghai index 0,1%-ot emelkedett, míg a Nikkei 0,7%-ot, a Hang Seng pedig 0,8%-ot csökkent.
Az MSCI felkérte a kínai hatóságokat, hogy vizsgálják meg annak a lehetőségét, hogy tovább könnyítsék a kínai részvényeknél a külföldiek befektetési lehetőségét és enyhítsenek a jelenleg érvényes korlátokon. Ezt úgy is lehet értékelni, hogy amennyiben nem lesznek további nyitást szorgalmazó lépések Kínában, akkor az idei súlynövekedést jövőre már nem fogja hasonló lépés követni. Az MSCI néhány hete jelentette be, hogy három lépésben a jelenlegi 0,72%-ról novemberig 3,3%-ra emelik a kínai részvények súlyát a feltörekvő piaci indexen belül.
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A Pearl Petroleum konzorcium vezetői, a Dana Gas és a Crescent Petroleum megegyeztek a kurd regionális kormánnyal, hogy növelik a gáztermelést az iraki Kurdisztánban. A cél, hogy a mostani napi 400 millió köbláb termelést két lépésben 900 millió köblábra növeljék 2022-re a Khor Mor mezőből. A Pearl Petroleum a Khor Mor és a Chemchemal mezőkből termeli a gázt Irakban. A hír kedvező a két részvényre, de hatása nem jelentős. 2017 augusztusában a kurd regionális kormány 600 millió dollár elmaradt tartozást fizetett a konzorciumnak és ígéretet tett további 400 millió dollár adókedvezményre, ha további befektetésekre kerül sor. Azóta a kurdok fizetnek az olaj- és gázcégeknek és emiatt a befektetők hajlandósága is nőtt, hogy beruházzanak a tartományban.
A CECE indexek negyedéves felülvizsgálatának eredményeképp az ANY Biztonsági Nyomda indextaggá válik, míg a Waberer’s kikerül az indexből. A módosítások a március 14-i zárástól érvényesek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.