Erste kommentár A Magyar Telekom tegnap piaczárás után tette közzé negyedik negyedéves eredményét, amelyben 7,1 milliárd forint profitról számolt be. Ez jelentős, 51 százalékos bővülés...
A Magyar Telekom tegnap piaczárás után tette közzé negyedik negyedéves eredményét, amelyben 7,1 milliárd forint profitról számolt be. Ez jelentős, 51 százalékos bővülés tavalyhoz képest, de ez elsősorban egy 3 milliárd forintos egyszeri tételhez köthető, a régi székház értékesítéshez kapcsolódóan. A cég a tavalyi év után 25 forintos osztalékot tervez fizetni, míg a jövő évi tervezett osztalék 27 forint. Mindeközben a cég eltörölte a korábbi adósság limitet, amely 30-40 százalék közötti eladósodottságot határozott meg. Az árbevétel jövőre kismértékben csökkenhet, míg az EBITDA 1-2 százalékkal emelkedhet a cég a tervei szerint. A kilátások összességében olyan értelemben nem túl fényesek, hogy a Digi a második negyedévben várhatóan egy olcsó, korlátlan mobil csomaggal lép a piacra, igaz limitált szolgáltatás minőséggel. Ráadásul jön az 5G tender, ahol lehet, hogy sok pénzt kell elköltenie az Mtel-nek 700MHz-es és 3,4-2,8 GHz közötti frekvenciákra.
Mindeközben napvilágot látott a Fed monetáris tanácsának jegyzőkönyve, amelyből azt lehet kiolvasni, hogy a mennyiségi lazítás visszavétele már idén leállhat, a korábban várt jövő évhez képest. Az EKB pedig ülésezik, ahol kamat változtatásra nem számítunk, de az TLTRO jövő évi kifutásával, esteleges hosszabbításával kapcsolatban talán megtudunk valamit.
A DAX esetében emelkedést várunk a mai napon, míg a BUX index esetében még egy picit kitarthat a gyengélkedés, de a nem túl távoli jövőben újra emelkedési pályára állhat az index. A MOL holnap hajnalban teszi közzé negyedéves eredményét.
Minimális emelkedéssel zárták a tegnapi kereskedést a vezető amerikai részvényindexek. A Dow és az S&P500 0,2%-kal emelkedtek, míg a Nasdaq stagnált. A kereskedelmi tárgyalások továbbra is folynak, a Reuters információi szerint már az írásbeli megállapodások kidolgozásán munkálkodnak a felek. Sokat azonban ebbe még nem érdemes belelátni.
Ahogyan azt több régiós Fed elnök is pedzegette az utóbbi időben, valóban már idén befejezné mérlegleépítését az amerikai jegybank, derült ki a januári kamatdöntő ülés tegnap publikált jegyzőkönyvéből. A lépést szinte mindegyik tag támogatná. Ezzel pedig több dollár likviditás maradhat a piacokon, ami a dollár árfolyamára enyhén negatívan hathat, míg a részvénypiacnak kedvezhet. A kamatemeléseket illetően megosztottak a jegybankárok. Az egyik tábor úgy gondolja, hogy ha a gazdaság az elképzeléseik szerint alakul a továbbiakban, akkor később az idei év folyamán még szükség lehet további kamatemelésre. A másik tábor úgy gondolja, hogy további kamatemelésre csak akkor lenne szükség, ha az infláció mértéke magasabb lenne, mint ahogyan azt a jelenlegi előrejelzések mutatják. Ezzel tehát ismét felértékelődik az inflációs adatok jelentősége az USA-ból, amik ha esetleg a vártnál magasabban alakulnak, az komolyabb turbulenciát okozhatna a piacokon. Ez azonban egyelőre nem fenyeget. Mindenesetre azt egységesen kihangsúlyozták a jegybankárok, hogy a Fed türelmesen fog eljárni az esetleges további emelésekkel. A jegyzőkönyv közzétételére kissé megrángatták a piacokat, de a kereskedés végére érdemi elmozdulás sem a dollár árfolyamában, sem a részvénypiacokon nem volt látható.
Az Amerikai Igazságügyminisztérium, az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet és egy szenátusi bizottság is beidézte a Johnson & Johnsont a hintőporaiban találni vélt azbeszt miatt, ami miatt rengeteg nő perelte már be az USA-ban. Ezzel kapcsolatban már évtizedek óta fel-felröppentek különféle nyomozások, amelyeknek nemrégiben a Reuters új oknyomozó cikke adott ismét nagyobb hangot. A Johnon & Johnson továbbra is tagadja a vádakat, azonban a mostani újabb nyomozásokkal egyre inkább szorul a hurok.
A kínai jüan erősödött, az ázsiai részvénypiacok pedig folytatták emelkedésüket. A Nikkei 0,2%-ot, a Hang Seng 0,3%-ot, a Shanghai index pedig 0,4%-ot emelkedett.
Az előzetes adatok alapján februárban 48,5 pontra csökkent a japán feldolgozóipari beszerzési menedzser index, amire 2,5 éve nem volt példa. Az 50 pont alatti érték gazdasági kontrakcióval fenyeget. Nem véletlen, hogy a japán jegybank elnöke néhány napja már kilátásba helyezte, hogy akár további monetáris lazítás is jöhet.
Az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalásokkal kapcsolatban újabb jó hírek érkeztek, bár valódi áttörés nem látható és nem is várható már a héten. Ugyanakkor az pozitív, hogy több kérdést is párhuzamosan tárgyalnak, így többek között a mezőgazdasági termékek helyzetét, a nem vám jellegű korlátokat és a technológiai transzfer kérdését is.
Pozitív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.