Erste kommentár A pénteki nappal sem következett be jelentős változás. Az S&P500, a DAX és a BUX index is ellenállási szintek közelében van, miközben a rövid indikátorokban már korábban korrekció...
A pénteki nappal sem következett be jelentős változás. Az S&P500, a DAX és a BUX index is ellenállási szintek közelében van, miközben a rövid indikátorokban már korábban korrekció kezdődött. Mindeközben van egy gyenge kínai kereskedelmi adatunk. A belső kereslet erőteljesen lassult decemberben, ami valószínűleg a korábbi felhalmozásnak és a november végi kínai-amerikai megállapodásnak köszönhető (a tárgyalások kitolása 90 nappal) Hasonló okból láthattunk valószínűleg visszaesést az exportban is. Ennek ellenére is csúnyák az adatok. Ráadásul még a Brexit szavazástól is félhetünk, melyet a jelenlegi állapot szerint holnap tartanak a brit alsóházban. Így nem meglepő, hogy az indexek lefelé vették az irányt a mai napon, és ez a csökkenés kitarthat a nap végéig mind a DAX, mind a BUX index esetében.
Érdemi elmozdulás nélkül zárták a pénteki kereskedési napot az amerikai részvényindexek. A Dow és az S&P500 stagnált, a Nasdaq 0,2%-ot esett vissza.
Vasárnap már 23-dik napja volt érvényben a részleges kormányzati leállás az USA-ban, ami így az ország történetének leghosszabb leállásaként vonult be a könyvekbe. A vita továbbra is azon folyik Donald Trump és a demokraták között, hogy közel 6 milliárd dollárból fal épüljön a mexikói határra a költségvetés rovására. A 15 amerikai kormányzati szervből 9 továbbra sem kap állami pénzeket, így pénteken több százezer dolgozó nem kapta meg fizetését. Ezzel pedig lassacskán már érdemi hatást gyakorolhat a gazdaságra a leállás. A J.P. Morgan szerint ez eddigi leállás 0,1-0,15 százalékponttal csökkenthette az első negyedéves amerikai GDP-t. Trump a hétvégén twitteren egyébként újra megszellőztette, hogy szeretne megállapodni a demokratákkal, kérdés, hogy ezúttal tényleg hajlandó lenne-e erre. Ennek egyik módja az lehet, hogy nemzeti vészhelyzetre hivatkozik, így nem a költségvetésnek, hanem bizonyos kormányzati szerveknek kell biztosítania a szükséges pénzt. A Fehér Ház Gazdasági Tanácsának vezetője szerint minden további két hét újabb 0,1 százalékpontot vonhat le az első negyedéves növekedésből. A részleges leállás másik hatása, hogy továbbra sem publikálnak bizonyos makroadatokat az USA-ból. Többek között kiskereskedelmi, lakáspiaci, ipari, GDP és személyi jövedelmi adatok is érintettek lehetnek.
A mai napon a Citigroup gyorsjelentésével kezdődik gyakorlatilag a negyedik negyedéves gyorsjelentési szezon az USA-ban. A vállalat pénzügyi igazgatója még decemberben azt nyilatkozta, hogy az utóbbi időkben látott volatilitás már nem tett jót a bank negyedik negyedéves eredményének. Ennek fényében érdemes lesz figyelni, hogy miként tekint az idei évre a bank.
A gyenge külkereskedelmi adatok hatására csökkenés volt tapasztalható az ázsiai részvénypiacokon. A Shanghai index 0,9%-ot, a Hang Seng 1,6%-ot csökkent. A japán tőzsde zárva tartott, az idősek napját ünnepelték.
Decemberben óriásit zuhant a kínai export és az import is. Az export 4,4%-kal, az import pedig 7,6%-kal maradt el a tavalyi szinttől, miközben az elemzők mindkét mutatóban enyhe növekedést vártak. Bár az adat jelentős kilengéseket mutat, amire még a kereskedelmi háború is ráerősít, de a most megjelent adat ezzel együtt is aggasztó a globális növekedésre nézve.
Kína tovább lazít a külföldiek befektetését szabályozó politikán, így a minősített külföldi intézményi befektetők (QFII) az eddigi 150 milliárd dollár helyett 300 milliárd dollár értékben vásárolhatnak kínai részvényeket. A kvótát utoljára 2013-ban emelték fel.
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.