Erste kommentár Az arany ostromolja az 1.300 dolláros szintet, azaz folytatja a tavalyi év második felében kezdett emelkedést. A tegnapi jegyzőkönyvből látható, hogy a Fed döntéshozóinak részéről is csökkent az...
Az arany ostromolja az 1.300 dolláros szintet, azaz folytatja a tavalyi év második felében kezdett emelkedést. A tegnapi jegyzőkönyvből látható, hogy a Fed döntéshozóinak részéről is csökkent az idei kamatemelés esélye. Persze ez nem olyan nagy meglepetés, hiszen a decemberi dot plot-ból ez már látható volt, de ez azért egy újabb megerősítése a véget érő / végéhez közeledő kamatemeléseknek. Ugyanis az arany az amerikai hozamokkal versenyez, amelyek úgy tűnik, hogy további előnyre már nem tesznek szert. Ez pedig pozitív hír a „nulla kamatú” arany számára, amely jelenleg az egyik legjobbnak tűnő befektetés, hiszen lassulás / recesszió esetén jó menekülő eszköz. Ha pedig mégsem lesz olyan nagy a visszaesés a reálgazdaságban, mint amekkorát sokan várnak, akkor viszont pl. az ékszerek iránt kereslet lehet jótékony az árfolyam tekintetében. Ha az 1.300 dollárt sikerülne áttörnie, akkor első körben 1.370 környékén találkozna újabb ellenállással.
A DAX és a BUX is szinthez ért tegnap. Az előbbi a 30 napos mozgóátlagot ostromolta, és innen fordult le a mai napon, míg a BUX a 41.000 körüli lokális csúcs érintése után a 20-30 napos mozgóátlagot (39.860 pont) tesztelheti vissza. Az S&P500 is ellenállási szinthez ért tegnap 2.600 pont környékén.
További enyhébb emelkedéssel fejezték be a tegnapi napot az amerikai részvényindexek, a Dow és az S&P500 0,4%-kal került feljebb, míg a Nasdaq 0,9%-kal erősödött. Ezzel az S&P500 a 2.585-2.600 pontos ellenállás-zónához érkezett, amit első nekifutásra nem lesz könnyű legyűrni.
Ebben az is közrejátszhat, hogy a vártnál kissé rosszabb szájízzel fejeződtek be tegnap az USA és Kína közti kereskedelmi tárgyalások. Az ügyhöz közel álló források szerint több kisebb esetben történt előrelépés, azonban a legproblémásabb dolgokban – mint a kínai állami támogatások csökkentése az ottani cégek számára, illetve a szellemi tulajdon védelme – nem történt érdemi haladás. Előrelépést többek között a kínai gazdaság további nyitásában, illetve az amerikai import növelésében sikerült elérni. A források azonban kiemelték, hogy nagy áttörések még nem történtek, ezekhez további tárgyalásokra lesz szükség. A két fél hivatalos közleménye a tárgyalásokról relatíve visszafogott volt. A hírekre 0,5% körüli mínuszba estek az amerikai határidők.
Óvatosabb hangvételű volt a Fed tegnap publikált jegyzőkönyve a decemberi kamatdöntő ülésről, annak ellenére, hogy akkor még nem igazán érkeztek gyengébb ipari bizalmi indexek a tengerentúlról. Ugyan a jegybankárok kamatvárakozásai (dot plot) az ülést követően további kamatemeléseket mutattak jövőre, a jegyzőkönyv már tartalmazta azt, hogy a jegybank megengedheti magának, hogy türelmes legyen a továbbiakban. Összességében a jegyzőkönyv összhangban volt azzal, amit a Fed kommunikál az utóbbi időkben, miszerint mostantól abszolút a beérkező makroadatok függvényében emelik vagy éppenséggel nem az alapkamatot. Ezt részben a továbbra is visszafogott infláció, részben a kívülről érkező gazdasági kockázatok indokolják.
A mai napon ismét felszólal Jerome Powell Fed elnök, és hasonlóan óvatos hangnemet üthet meg, mint előző heti, Jant Yellen-nel és Ben Bernanke-vel folytatott kerekasztal-beszélgetésén.
Az elmúlt napok emelkedését ma csökkenés követte az ázsiai piacokon. A Nikkei 1,3%-ot, a Shanghai index 0,4%-ot a Hang Seng pedig 0,1%-ot csökkent.
20 év után először estek a kínai autóértékesítések. 2018-ban 6%-kal kevesebb, mindössze 22,7 millió személygépkocsit értékesítettek. Decemberben még ennél is sokkal jelentősebb, 19%-os volt a visszaesés, amiben erőteljesen szerepet játszhatott, hogy a vásárlók kivártak a január eleji vámcsökkentést megelőzően. Az éves visszaesés tükrében nem meglepő, hogy kínai kormányzati körökből már pár napja kiszivárgott, hogy 2019-ben igyekeznének az autópiacot élénkíteni.
Az infláció és a termelői árindex is a vártnál nagyobb mértékben csökkent Kínában. Az infláció mindössze 1,9%, a termelői árindex pedig mindössze 0,9% lett, ami globális szinten is inflációt leszorító hatással bírhat.
A Bloomberg felmérése alapján a piaci szereplők arra számítanak, hogy a már bejelentett 100 bázispontos csökkentésen túl további 150 bázisponttal csökkentheti a kötelező tartalékrátát idén a kínai jegybank.
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon negatív hangulat uralkodott ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.