Erste kommentár A tavalyi év második felében úgy tűnik beköszöntött a kínai tél, ennek felismerését a kínai makroadatok megbízhatósága felőli kétség azonban nagyban megnehezíti. Az...
A tavalyi év második felében úgy tűnik beköszöntött a kínai tél, ennek felismerését a kínai makroadatok megbízhatósága felőli kétség azonban nagyban megnehezíti. Az ipar gyengélkedése után most azonban a fogyasztók is terítéken vannak, ami globális szempontból azért sokkal nagyobb hullámokat képes kelteni. Az autó érétkesítések már 5-dik hónapja esnek év/év alapon, míg tegnap az Apple tett közzé ritkán látható negyedéves profitwarningot a kínai piac gyengeségére hivatkozva. Az ottani hivatalos adatok szerint a kiskereskedelmi forgalom bővülése az év eleji 10% környéki szintekről 8% környékére esett vissza évközben, ami azért hatalmas romlást nem tükröz. Ezt alátámaszthatják a Nike értékesítési számai, ami 30%-kal növekedett év/év alapon Kínában az elmúlt negyedévben. Így egyelőre úgy tűnik, hogy továbbra is csupán egyes vállalati kommentárokra hagyatkozhatunk azzal kapcsolatban, hogy valójában hogyan is alakul a kínai fogyasztási kedv. Az biztos, hogy az utóbbi évben a világ egyik leggyengébben teljesítő részvénypiaca a Shanghai index képében és a nagyban leértékelődő kínai jüan nem tett jót a fogyasztásnak, ráadásul ezt az USA és a Kína közti kereskedelmi háború is tetőzi. Kérdés, hogy ez mekkora hullámokat képes vetni világszerte. Ha azt nézzük, hogy az Apple tegnapi bejelentése még a mai európai piacnyitást is nagyban befolyásolta, bizony elég nagyot.
Ennek megfelelően a mai napon mind a DAX-ban, mind BUX-ban csökkenésre számítunk.
Ledolgozták a tegnap nap eleji mínuszokat a vezető amerikai részvényindexek, a Dow és az S&P500 0,1%-kal, a Nasdaq 0,5%-kal emelkedett. Piaczárás után az Apple felől érkező negatív hírek ismét nyomás alá helyezték az indexeket, a határidők 1,5% körüli mínuszban tartózkodnak jelenleg.
Az Apple a korábbi 89-93 milliárd dolláros sávról 84 milliárd dollárra vágta vissza árbevétel várakozását az első negyedévre, ami 2018. december 29-én ért véget. Erre az elmúlt közel 20 évben még nem volt példa. A vállalat a vártnál érdemben gyengébb árbevételt gyakorlatilag teljes egészében a kínai piaccal magyarázza, ahonnan az árbevétel 1/5-e származik. A vállalat vezérigazgatója, Tim Cook szerint az ottani gazdasági növekedés a tavalyi év második felében lassulni kezdett, amit az USA és Kína közti kereskedelmi kapcsolatok csak súlyosbítanak. Emellett a vezérigazgató arra is panaszkodott, hogy több más régióban a vártnál kevesebben váltottak az új iPhone-ra. A gyengébb értékesítéseket ezek mellett az erősebb dollárral és a telekom szolgáltatók által adott kedvezmények visszaesésével is magyarázta a cég. Noha több Apple beszállító profit warningjából arra már korábban számítani lehetett, hogy gyenge számokat közölhet a most zárult negyedévre az Apple, ez a mértékű alulteljesítés azonban meglepetésként érte a piacot. A részvények 7,5%-ot estek piaczárás után. Végül fontos megjegyezni, hogy a gyenge kínai iPhone piac mellett a szolgáltatások és egyéb kiegészítők terén továbbra is jól teljesít a cég, a mostani gyengeség a kínai piacra szorítkozik.
A kínai gazdasággal kapcsolatban tegnap a kínai Google, a Baidu vezérigazgatója is pesszimista képet festett, miután azt mondta, hogy komoly nyomás helyeződik az ottani cégekre makrogazdasági szempontból.
A Kínából induló globális lassulás a növekedésben pedig úgy tűnik az USA-t is elérte, legalábbis, ami a feldolgozóipart illeti. Tegnap egy újabb komolyabb negatív meglepetést okozó régiós feldolgozóipari index érkezett, ezúttal Dallasból. Az index értéke -5,1 pont lett a várt 15 és az előző havi 17,6 ponttal szemben, ami 2015 vége óta nem látott alacsony érték. A korábbi gyenge hasonló decemberi indexekkel szemben ez esetben valószínűleg az olajár nagyobb esése is közrejátszott a visszaesésben.
Nem tudtak megállapodni egymással tegnap a demokrata és republikánus vezetők, valamint Donald Trump a költségvetéssel kapcsolatban, így tovább húzódik a részleges kormányzati leállás az USA-ban. A tárgyalásokat pénteken tovább folytatják a felek.
Kisebb csökkenés jellemezte az ázsiai indexeket. A Shanghai index 0,2%-ot, a Hang Seng 0,4%-ot csökkent, míg a japán tőzsde bankszünnap miatt továbbra is zárva tartott.
A kínai jegybank hamarosan megkezdheti a felkészülést a kínai holdújévre (február 5.). Ilyenkor jelentősen megnövekszik a piacok likviditási igénye az adófizetési kötelezettség, a lejáró bankközi hitelek miatt és amiatt, hogy a kínaiak az újév alkalmából jellemzően készpénzt ajándékoznak egymásnak. Ez számítások szerint összesen 625 milliárd dollárnyi likviditási szükségletet jelent, amelyet a jegybank részben repo ügyletekkel, részben pedig a tartalékráta átmeneti csökkentésével is növelhet. A jegybank várhatóan hamarosan elkezdi a likviditást növelő műveleteit annak érdekében, hogy kordában tartsa a bankközi kamatlábat.
A határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel.
A MOL decemberben 4,3 dollár/hordó finomítói és 478 euró/tonna petrolkémiai marzsot ért el szemben a novemberi 6,6 dollár/hordó és 478 euró/tonna értékkel. A gyengébb finomítói marzzsal szemben a petrolkémia szinten maradt novemberhez képest. Tavaly decemberben a MOL 4,4 dollár/hordó finomítói és 394 euró/tonna petrolkémiai marzsot ért el. A hír semleges a MOL részvényekre, a decemberi időszak nem lényeges az egész évi nyereséghez képest.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.