Erste kommentár Bár nagyon megosztottnak tűntek a találkozót megelőzően az OPEC és nem OPEC tagországok a termelés csökkentését illetően, meglepetésre mégis sikerült tető alá hozniuk egy megállapodást....
Bár nagyon megosztottnak tűntek a találkozót megelőzően az OPEC és nem OPEC tagországok a termelés csökkentését illetően, meglepetésre mégis sikerült tető alá hozniuk egy megállapodást. Ennek értelmében az OPEC és nem OPEC tagországok napi 1,2 millió hordóval csökkentik kitermelésüket. Ennek 2/3-át vállalták be az OPEC tagországok, Oroszország hosszú alkudozás után napi 200-250 ezer hordós kitermelés csökkentésről döntött. A januártól 6 hónapra szóló megállapodás megállította az olaj árfolyamának csökkenését, de igazán jelentős felpattanás nem volt tapasztalható.
A Brexittel kapcsolatban továbbra is nagy a bizonytalanság, elvileg holnap szavaz a brit parlament a kilépési javaslatról, a valóságban azonban még a szavazás ténye is kérdéses. Mindenesetre Theresa Maynek ma be kell jelentenie, hogy mikor tartják a parlamenti szavazást.
További kockázatkerülés és gyenge teljesítmény várható ma a piacokon. A DAX letörheti a 10.775 pontnál húzódó rést, így a következő támasz 10.440 pontnál lehet majd.
Tovább tartott pénteken a csapkodás az amerikai részvénypiacokon, a vezető indexek ismét 2-3%-os eséssel zárták a napot. Ezúttal ismét a Nasdaq vezette az esést 3,1%-os csökkenéssel, de a Dow és az S&P500 is 2,3%-kal került lejjebb. A piacok továbbra is az USA és Kína közti kereskedelmi viszony miatt idegesek, ugyanis továbbra sem történt érdemi előrelépés a Kanadában letartóztatott Huawei pénzügyi igazgató ügyében.
Sőt, a hétvége folyamán egyre feszültebbé vált a helyzet, miután Kína beidézte előbb a kanadai, majd az amerikai nagykövetet. Ezt olyankor szokták meglépni, amikor hivatalosan akarják panaszukat kifejezni az adott ország magatartásával szemben. Az egyre rosszabbnak tűnő amerikai-kínai kapcsolat közepette a Trump adminisztráció több tagja igyekezett hangsúlyozni, hogy a színfalak mögött továbbra is dolgoznak a kereskedelmi megállapodáson és az utóbbi napok történései ezt nem befolyásolják. Az előző héten már a 90 napos kereskedelmi „tűzszünet” esetleges meghosszabbításáról is beszéltek az adminisztráción belül, amennyiben elég jól haladnak addig a tárgyalások.
A piacok azonban egyelőre elég pesszimistán látják a helyzetet, amit az is mutat, hogy az S&P500 és a Dow ismét mínuszba fordult a 2018-as évre, miközben a vállalati fundamentumok továbbra is erősek. A napokban a J.P. Morgan egyik elemzési vezetője is erről nyilatkozott, szerinte a piacok túlságosan félnek a recessziótól, ami azonban még jócskán várat magára. Erről szerinte részben a szenzációhajhász pénzügyi média is tehet, akik mostanában kifejezetten sok negatív hangvételű cikket hoznak le.
Rosszul indult a hét az ázsiai piacokon. A Nikkei 2,1%-ot, a Hang Seng 1,4%-ot, a Shanghai index 0,9%-ot esett.
Novemberben a kínai export és import növekedése is lassult. Az export 5,4%-kal, az import pedig csak 3,0%-kal bővült dollárban számolva. Az előző hónapban az export még 15,5%-kal, az import pedig 20,8%-kal növekedett, de az kiugró értéknek számított, most pedig már a normalizálódás jeleit látjuk. Várhatóan decemberben is visszafogott lesz a növekedés, hiszen a vámok emelését a január eleji határidőhöz képest 60 nappal kitolták, így nincsenek pánikszerű beszerzések, melyek az elmúlt hónapokban húzták a külkereskedelmet.
A harmadik negyedévben a végleges GDP adatok alapján a várt 2,0%-nál nagyobb mértékben, 2,5%-kal csökkent a japán GDP. Elsősorban a vállalati beruházások teljesítettek gyengén a negyedévben a környezeti katasztrófák miatt. Viszont az elemzők a negyedik negyedévben gyors visszapattanásra számítanak.
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel.
A Richter 20.000 darab saját részvényt vásárolt 5.636 forinton december 6-án, és ezzel a bónusz programjához szükséges 300.000 darabos megbízás teljesült.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.