Erste kommentár Miután (picit) megnyugodtak a kedélyek kínai-amerikai kereskedelmi háború kapcsán, most hirtelen mindenki rádöbbent, hogy a 10 és a 2 éves amerikai hozam különbözte kezd eltűnni és lassan...
Miután (picit) megnyugodtak a kedélyek kínai-amerikai kereskedelmi háború kapcsán, most hirtelen mindenki rádöbbent, hogy a 10 és a 2 éves amerikai hozam különbözte kezd eltűnni és lassan inverzé válhat a hozamgörbe, ami a recesszió és a piaci csökkenés jele volt a múltban. Például 2006. elején ez a hozamkülönbözet eltűnt, sőt negatívvá vált, és így is maradt egészen 2007. közepéig. 2007 októberében pedig elindult az S&P500 index csökkenése és a gazdaság zuhanása, ami a Lehman csődben csúcsosodott ki, hogy aztán 2009 tavaszán elinduljon a rali, amit eddig láthattunk. Most a pánik azért tört ki, mert az ominózus hozamkülönbözet egy hét alatt több mint lefeleződött, hiszen 26 bázispontról 12-re csökkent. Vagyis jogosnak tűnik az aggodalom. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a válság után jelentősen megváltozott a lakosság viselkedése. Nevezetesen kevésbé adósodik el és erősebben takarít meg. Ez pedig alacsonyabb hozamkörnyezetet kell hogy eredményezzen, mint korábban. Ez azt jelenti, hogy a múltbeli formák előráncigálásával vigyázni kell. A vállalati profitok egyelőre növekednek, az amerikai beszerzési menedzser indexek relatíve magas értéken vannak, és a piaci árazások is átlagosnak mondhatók. Nincs buborék, de az is igaz, hogy nincs alulértékeltség sem. Éppen ezért a piacokat a profitok növekedése fogja determinálni. Pénzt pedig az egyedi részvények jó kiválasztásával lehet leginkább keresni. Vagyis visszatér a klasszikus világ.
Tegnap az OTP kitört, amelyet ma legyilkol az amerikai esés, vagyis nem jön megerősítés. A BUX és a DAX is csökken, de azt gondoljuk – lásd fentiek – hogy ennek átmenetinek kellene lennie.
Hamar kifulladt az USA és Kína közti átmeneti kereskedelmi tűzszünet okozta részvénypiaci rally az USA-ban, tegnap érdemi hírek nélkül méretes esést szenvedtek el a vezető indexek. Talán az okozhatott kisebb bizonytalanságot, hogy a hétvégi kereskedelmi tárgyalásokat követően nem érkeztek érdemi lépések a hét elején a kínaiak részéről. A Dow 3,1%-kal, az S&P500 3,2%-kal, a Nasdaq 3,8%-kal esett. Ezúttal ismét a technológiai szektor nagyágyúi húzták le a piacot, az Amazon 6%-kal, az Apple 4,5%-kal esett. Az S&P500 esése akkor gyorsult be igazán, amikor az index letörte a nemrégiben visszahódított 200 napos mozgóátlagot.
Arra, hogy miként zajlik majd a folytatás, holnapig várnunk kell, ugyanis a mai napon nemzeti gyász miatt (George H. W. Bush halála) zárva tartanak az amerikai részvénypiacok.
Hosszabb hallgatás után tegnap Kína is nyilatkozott a két nagyhatalom közti kereskedelmi egyezségről, ami hétvégén köttetett. A Kereskedelmi Minisztérium úgy fogalmazott, hogy Peking igyekszik minél gyorsabban foganatosítani azokat az intézkedéseket, amelyekről a felek konkrétan megegyeztek a hétvégén, illetve igyekszik felgyorsítani a kereskedelmi tárgyalásokat az elkövetkező 90 napban. Ennek egyik konkrét jele, hogy a Bloomberg információi szerint a felek már előkészületeket tettek arra, hogy Kína ismét importáljon amerikai szóját és a cseppfolyósított földgázt. A hírekre minimális emelkedést mutatnak az amerikai határidős indexek.
A nagy német autógyártók (Volkswagen, BMW, Daimler) vezetőivel találkozott tegnap Donald Trump, illetve adminisztrációjának kulcsemberei. Az elnök nem titkolt célja, hogy gyártókapacitásaikat az USA-ban bővítsék a gyártók, mivel a BMW az egyetlen olyan közülük, amelyik több autót gyárt az USA-ban, mint amennyit ott elad. A találkozó során a Volkswagen azt igyekezett kihangsúlyozni, hogy a Forddal egy közös egyezségen dolgozik, aminek keretében a Ford amerikai gyártókapacitásait használná a cég. Ezt azonban már korábban is pedzegették a felek. Emellett a BMW is csupán régi célokat ismételt, miszerint egy új gyárral támogatná meg spartanburgi gyártósorát. Összességében érdemi új információk nem kerültek nyilvánosságra.
Pozitív hangnemben nyilatkozott tegnap az amerikai gazdaságról a befolyásos New York-i Fed elnöke, John Williams. Véleménye szerint jövőre tovább csökkenhet a munkanélküliségi ráta, akár kicsivel 3,5% alá is mehet a mostani 3,7%-ról. Szerinte 2019-ben is ki fog tartani az amerikai fiskális stimulus kedvező hatása, és nagyjából 50% esélyét látja annak, hogy a most vártnál gyorsabban növekszik a gazdaság, ezáltal pedig az infláció. Ezek fényében pedig továbbra is támogatja az alapkamat fokozatos emelését, amitől persze lefelé mutató kockázatok érvényesülése esetén hajlandó eltérni.
A hétfői öröm okozta emelkedés máris a múlté. A keddi és a mai kereskedésben visszaadták a piacok a hétfői emelkedést. A Nikkei 0,5%-ot, a Shanghai index 0,6%-ot, a Hang Seng pedig 1,6%-ot csökkent ma reggel.
Kínai illetékesek bejelentették, hogy elkezdték a felkészülést a szója és LNG import újraindítására az Egyesült Államokból, ezzel teljesítenék a hétvégi kereskedelmi megállapodás egyik fontos feltételét. Ráadásul egyre inkább úgy tűnik, hogy sikerül valós megállapodást kötnie a kínai és amerikai félnek, nem csak a határidőt tologatják.
Váratlanul emelkedett a kínai Caixin szolgáltatóipari beszerzési menedzser index értéke. Novemberben 53,8 pontra nőtt az index a múlt havi 50,8 pontról.
Lényegében stagnált Japánban a Nikkei szolgáltatóipari beszerzési menedzser index értéke. Novemberben 52,3 pontra csökkent a korábbi 52,4 pontos értékről.
Az ausztrál GDP a harmadik negyedévben a várt 3,3% helyett mindössze 2,8%-kal bővült.
Az amerikai határidős piacok a pozitív, az európaiak a negatív tartományban voltak ma reggel.
A Richter 50.000 darab saját részvényt vásárolt 5.675 forinton december 3-án. Még 86.000 darabot kell vennie a megbízás teljesüléséhez.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság meghosszabbította a Magyar Telekom 2100 MHz-es frekvenciasávban eredetileg 2019. december 27-ig fennálló frekvenciahasználati jogosultságát 2027. június 27-ig. A három darab 5 MHz-es duplex frekvenciablokk hosszabbításának egyszeri díja 11 milliárd forint. Ez, valamint a jövőbeni éves sávdíjának jelenértéke (4,2 milliárd forint) 2018. negyedik negyedévben kerül aktiválásra. Az Erste azt várta, hogy jövőre lesz csak hosszabbítás: (i) ha tender nélkül, akkor cirka 23 milliárd forintért, (ii) ha tenderrel, akkor 47 milliárd forintért. A hosszabbítás nagyjából 6-32 forinttal növeli a részvények értékét, aminek egy része valószínűleg már korábban beárazódott.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.