Erste kommentár Ma kezdődik a G20 találkozó, ahol szombat este egy vacsora keretében találkozik Trump amerikai és Xi Jinping kínai elnök. Ezen a tárgyaláson kellene egyezségre jutni ahhoz, hogy ne kerüljenek bevezetésre...
Ma kezdődik a G20 találkozó, ahol szombat este egy vacsora keretében találkozik Trump amerikai és Xi Jinping kínai elnök. Ezen a tárgyaláson kellene egyezségre jutni ahhoz, hogy ne kerüljenek bevezetésre további vámtételek (200 milliárd dollárnyi kínai árura 10-ről 25 százalékra emelkedő vám január 1-től és további 267 milliárd dollárnyi kínai árura 25 százalékos vám februártól). Ha ez bekövetkezne, akkor a kínai gazdasági növekedés 1,5 százalékponttal, míg az amerikai majdnem 1 százalékponttal csökkenne a jövő évben, és az emelkedő árak miatt az infláció is megugrana. Ez pedig egy elég rossz forgatókönyv, mert az amerikai gazdaságot a stagfláció felé nyomná, miközben az államadósság igencsak magas, és a fiskális lazításra már nem nagyon van muníció, hiszen annak nagy részét Trump már ellőtte tavaly a vállalati adócsökkentéssel. Vagyis úgy tűnik, hogy mindkét félnek az egyezség lenne jó, de Trump a szokásos módon a tárgyalás előtt komoly háborús hangulatot teremtet. Reméljük, hogy ez tényleg csak a szokásos taktika része.
Mindenesetre a fent leírtakhoz tartozó bizonytalanságnak köszönhetően a befektetők kivárhatnak a mai napon, azaz pici elmozdulásra számítunk mind a DAX, mind a BUX index esetében. Ugyanakkor a mai zárásban realizálódik az MSCI indexek átsúlyozása, ami viszont komolyabb forgalmat hozhat a nap végén, annak ellenére is, hogy érdemi változás nem lesz az indexben, legalábbis ami a magyar piacot illeti.
Kisebb csökkenést mutattak tegnap az amerikai részvénypiacok. A Dow 0,1%-ot az S&P500 és a Nasdaq pedig 0,2%-ot csökkent.
Biztosnak tűnik a decemberi kamatemelés, de jövőre kiszámíthatatlanabb kamatpolitika jöhet a Fed-től, ez volt a fő üzenete a tegnap megjelent jegybanki közleménynek. Az idei évet jellemző kiszámítható, negyedéves kamatemeléseknek vége, helyette sokkal inkább az adatfüggő monetáris politikai döntések lesznek a meghatározhatóak, ami nagyobb rugalmasságot jelent a jegybanknak, de nehezebb előrejtezhetőséget jelent a piac oldaláról nézve. Ettől függetlenül a jegybankárok további kamatemeléseket látnak indokoltnak.
A következő időszakban a Fed részéről néhány technikai jellegű változtatásra is lehet számítani, ezek azonban nem igazán jelentősek a monetáris politika szempontjából. Ilyen például a jegybanknál elhelyezett fölös tartalékok utáni kamat (IOER) is, mely jelenleg 2,2%-on áll, miközben a jegybanki alapkamat sáv 2-2,25% között van. Ennek módosítása még a december 19-i ülést megelőzően várható.
A kialakult orosz-ukrán konfliktusra hivatkozva Trump lemondta a hétvégi találkozóját Putyinnal. Az amerikai elnök ugyanakkor jelezte, hogy az ukrán konfliktus lezárását követően hajlandó bepótolni a találkozót.
A Kína egyik legnagyobb kritikusának számító Peter Navarro is elkísérte Argentínába az amerikai elnököt, ami kemény tárgyalást vetít előre az amerikai és a kínai elnök között.
Októberben 4,6%-kal csökkentek a tavalyi évhez képest a folyamatban lévő lakásértékesítések az Egyesült Államokban, ez a vártnál (-2,8%) nagyobb mértékű csökkenést jelent.
Emelkedés és átlag fölötti forgalom jellemezte a mai ázsiai kereskedést, amiből arra lehet következtetni, hogy a piac optimistán tekint a hétvégi egyeztetésekre, a Goldman Sachs szerint viszont a probléma további eszkalálódása a legvalószínűbb szcenárió. A mai kereskedésben a Shanghai index 0,3%-ot, a Hang Seng 0,4%-ot, a Nikkei pedig 0,7%-ot emelkedett.
Tovább folytatódott a feldolgozóipari beszerzési menedzser index csökkenése Kínában, az index értéke már csak 50,0 pont, miközben a piac azt várta, hogy 50,2 ponton stagnálni fog. Az 50 pont a határ a gazdasági expanzió és a csökkenés között. A szolgáltatóipari index szintén csökkent, de ott a helyzet egyelőre kedvezőbb, 53,4 ponton áll az index, ugyanakkor ez is negatív meglepetés volt az 53,8 pontos várakozáshoz képest.
A tegnap megjelent kiskereskedelmi forgalmat követően ma az októberi ipari termelés is meredek felpattanást mutatott Japánban. A várt 2,5% helyett 4,2% volt az éves növekedés, ahogy a környezeti katasztrófák után normalizálódott a gazdasági környezet.
A japán munkanélküliségi ráta októberben 2,4%-ra emelkedett a korábbi 2,3%-ról.
Az amerikai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. A DAX mínuszos volt.
Az OTP 100.000 darab saját részvényt vett 11.390 forintos átlagáron november 29-én, míg a Richter 40.000 darabot vásárolt 5.331 forinton november 28-án.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.