Erste kommentár Az olasz költségvetési vitában végül a populisták győztek, a Liga és az Öt Csillag együtt kiharcolta a 2,4 százalékos deficitet, ami meghaladja a pénzügyminiszter és az EU által...
Az olasz költségvetési vitában végül a populisták győztek, a Liga és az Öt Csillag együtt kiharcolta a 2,4 százalékos deficitet, ami meghaladja a pénzügyminiszter és az EU által elvárt 1,6 százalékos és a pénzügyminiszter által korábban még elfogadhatónak tartott 2 százalékos szintet is. Így újra nem fog csökkenni a GDP 131,8 százalékára rúgó olasz államadósság. Ennek hatására nagyot emelkednek az olasz állampapír hozamok. Lejárattól függően 10 és 30 bázispont közötti emelkedéseket látunk, amely például a 10 éves hozam esetében újra 3 százalék fölötti, 3,08 százalékos értéket jelent. A német hozamok pedig a kockázatkerülő üzemmódnak köszönhetően 3-4 bázisponttal csökkenek. Így talán az sem meglepő, hogy az euró gyengül a dollárhoz képest.
Közben Musk beperelésének hírére hatalmasat esett a Tesla árfolyama. A pénzbüntetéstől a börtönig, a vezérigazgatóság gyakorlásától való eltiltáson át bármi lehet a per eredménye. Sőt még akár a Teslát is beperelheti az értékpapír felügyelet. Ezzel a reguláris kereskedés utáni kereskedésben a részvény árfolyama 11,92 százalékkal 270,85 dollárra esett.
A mai napon a DAX árfolyama kismértékben csökkenhet, akárcsak a BUX is a tegnapi emelkedést követően, amit kismértékű korrekciónak foghatunk fel a negatívabb nemzetközi hangulatban.
Emelkedéssel zárták a tegnapi kereskedést a vezető amerikai indexek, a Nasdaq 0,7%-os emelkedésével vezető volt. A Dow 0,2%-kal, az S&P500 0,3%-kal emelkedett.
Tegnap az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet (SEC) hivatalosan is perbe fogta Elon Muskot azon meggondolatlan tweetje miatt, amiben azt írta, hogy kivezetné a Tesla-t a tőzsdéről 420 dolláros árfolyamon, amihez a szükséges finanszírozás is megvan. Azóta kiderült, hogy a finanszírozásról csupán szóbeli ígéretei lehettek, ha voltak egyáltalán. Tegnap a tőzsdefelügyelet sajtótájékoztatót tartott a lépéssel kapcsolatban, amiben nyilvánvalóvá tették, hogy emiatt perlik Muskot. A felügyelet végrehajtási divíziójának egyik igazgatója ráadásul azt nyilatkozta, hogy azt feltételezik, hogy Musk azért pont a 420 dolláros árfolyamot említette, mert ezzel a számmal gyakran a marihuána szívásra hivatkoznak és így akart felvágni jelenlegi barátnője előtt. A hírek hatására a mai napon valószínűleg ismét véget ér a Tesla részvények utóbbi hetekben látott emelkedése, piaczárás után 10% feletti esést mutatott az árfolyam.
A mai napon a Fed által preferált inflációs mutató (PCE) érkezik az USA-ból, emellett személyi jövedelmi és kiadási adatok is érkeznek. Tegnap a kansasi Fed feldolgozóipari indexe gyengébb lett a vártnál (13 vs. 17), azonban ez önmagában még nem árnyékolja be a kedvező képet az iparban.
1991 óta nem látott csúcsokkal kacérkodik a Nikkei a mai kereskedésben, egyelőre 0,8%-os pluszt mutat az index. A Shanghai index is hasonló mértékben emelkedik, míg a Hang Seng stagnál.
Három hónapot követően először nőtt hó/hó alapon az ipari termelés Japánban, A 0,7%-os növekedés ugyan elmarad az 1,4%-os várakozástól, azonban a Markit szeptemberi előzetes beszerzési menedzser indexe kedvező folytatást jósol a szektor számára.
Munkaerőpiaci adatok is érkeztek Japánból, a munkanélküliségi ráta 2,4% lett a várt és az előző havi 2,4%-kal szemben. Egy álláskeresőre továbbra is átlagosan 1,63 állás jut, ugyanannyi mint egy hónappal korábban, ami az 1970-es évek közepe óta nem látott érték. A feszes munkaerőpiac pedig a bérek növekedési ütemén is meglátszik, egyelőre azonban visszafogott mértékben.
Mindenesetre ez is elég lehetett ahhoz, hogy kinyissák a pénztárcáikat az emberek, az augusztusi kiskereskedelmi forgalom év/év alapon 2,7%-kal bővült a várt 2%-kal és az előző havi 1,5%-kal szemben. Ezt minden bizonnyal örömmel nézi a jegybank, ugyanis ha ez fennmarad, az megágyazhat a makacsul alacsony infláció lassabb, fokozatos emelkedésének.
Ennek pedig egyik jelét már a ma közzétett tokiói inflációs adat is mutatja, amely 1,3%-os növekedést mutatott év/év alapon a várt 1,1%-kal és az előző havi 1,2%-kal szemben. A maginflációs adat ugyan mindössze 0,7%-os áremelkedést mutatott, mindenesetre ez is jobb az előző havi és a várt 0,6%-nál.
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.