Erste Kommentár Tegnap, 328,22 forintos euró árfolyammal történelmi mélypontra süllyedt a forint. Különben a zlotyi is – amivel sokszor együtt mozog a magyar fizetőeszköz - gyengült de kisebb mértékben. Így...
Tegnap, 328,22 forintos euró árfolyammal történelmi mélypontra süllyedt a forint. Különben a zlotyi is – amivel sokszor együtt mozog a magyar fizetőeszköz - gyengült de kisebb mértékben. Így behoztuk a román lejt, amely az euró bevezetése óta (2000 január) 28,4 százalékot gyengült. A csehek az inflációs nyomás miatt kamatot emeltek tegnap, meg amúgy is jól teljesítnek évek óta. Így talán nem meglepő, hogy a fentebb említett időszakban a cseh korona 16 százalékkal felértékelődött az európai fizetőeszközzel szemben. A lengyelek pedig 6b százalékon állnak. Felmerül, hogy jogos-e ez a gyengeség? Ha a magyar gazdaság fundamentumait nézzük a válasz egyértelmű nem. Ha a valós kockázatunkhoz tartozó prémiumot nézzük, akkor igen. Az utóbbiról viszont a jegybank „dönt”. Azaz bármikor egy tollvonással létrejöhet olyan helyzet, hogy a prémiumot a szükséges értéket állítják a rövid hozamokban, amely komoly forintemelkedést okozna. Más szavakkal. Most olcsó a forint ellen játszani a kamatkülönbözetek miatt, de ez bármelyik pillanatban könnyedén megváltozhat, a jegybank döntése alapján, úgy hogy az nem lenne fájdalmas a magyar gazdaság számára. Azaz most egy életveszélyes játék zajlik, legalábbis a forint shortosok részéről, akik azt gondolják – a jegybanki kommunikáció alapján – hogy az MNB nem fog lépni. Ugyanakkor van egy elméleti hatás, amely az importált inflációval függ össze. Ez pedig 340 körül van. Ugyanis akkor már az importált infláció akkora lehet, hogy a központi banknak – mandátumának megfelelően – az inflációs cél elérése érdekében, be kell avatkoznia. Arra pedig számos lehetősége van a jelen körülmények között, amely nem feltétlenül azonnali kamatemelés formájában jelenik meg. Így talán nem is meglepő, hogy a költségvetési tanács szeretné Matolcsy György jegybankelnök véleményét hallani a jelenlegi forint gyengülés kapcsán. Mindenestre jelzés értékű, hogy az MNB-n fokozódik a nyomás, hogy tegyen valamit.
Tegnap a túladott piacokra futótűzként hatott, hogy Trump elnök a Kínára vonatkozó befektetési korlátozásokat kongresszusi felhatalmazással képzeli el. Ennek megörültek a piacok, s a DAQX is nagyot emelkedett, de a nap végén csökkenés kezdődött, amely ma kis mértékben folytatódhat. A BUX is csökkenhet kis mértékben a 20 és 3 napos mozgóátlagok alatt.
Hamar véget ért a kezdeti jó hangulat a tengerentúli piacokon tegnap, miután a piacokat továbbra is bizonytalanságban tartják a kereskedelmi háborús félelmek. A Dow 0,7%-kal, az S&P500 0,9%-kal, a Nasdaq 1,5%-kal került lejjebb.
A Samsung mellett az LG-től is rendelhet az idén debütáló okostelefonjaihoz OLED kijelzőket az Apple. Az LG a hírek szerint azt szeretné, ha az Apple egyik új telefonjához kizárólagos beszállítók lehetnének, azonban egyelőre kérdéses, hogy képesek lesznek-e ekkora volumenben gyártani. Mindenesetre a Samsung és az LG közötti verseny miatt, illetve méretgazdaságossági okok miatt is könnyen elképzelhető, hogy egyre megfizethetőbb lesz ez a technológiai, ami végül az iPhone-ok árában is meglátszódhat. Mindezt különösen azt követően, hogy az iPhone X esetében pont az OLED kijelző miatti magas árcédula lehetett a fő ok, hogy a vártnál kevesebbet vittek belőle a fogyasztók.
A bostoni Fed elnöke, Eric Rosengren az inflációs folyamatok kiemelt figyelésére hívta fel tegnap a figyelmet. Véleménye szerint a Fed-nek el kell gondolkodnia azon, hogy vajon az áremelkedés üteme megegyezik-e azzal, amit ők erről korábban gondoltak. Rosengren szerint a Fed azért emel csak fokozatosan az alapkamaton, mert egyelőre nincs nyoma annak, hogy a nagyon alacsony munkanélküliség az infláció gyors megugrásához vezetne, mivel a bérek növekedési üteme továbbra sem gyorsul érdemben. Ebből azonban arra lehet következtetni, hogy ha ez az elkövetkező időben mégis megtörténne, akár a vártnál gyorsabban is emelhet a jegybank az alapkamaton.
Visszafogott mozgás jellemezte az ázsiai kereskedést. A shanghai index 0,2%-ot csökkent, a Nikkei és a Hang Seng index viszont stagnált.
A kínai hatóságok betiltanák az egy évnél rövidebb dollárkötvények kibocsátását a vállalatok számára. Ezek a kötvények éppen a lazább kibocsátási szabályozás miatt lettek rendkívül népszerűek. Betiltásuk főként az ingatlanfejlesztőket érintené negatívan, hiszen elsősorban az ő körükben voltak ezek népszerűek.
Májusban az előző hónaphoz képest 1,7%-ot csökkent a japán kiskereskedelmi forgalom. A várakozás 0,8%-os visszaesés volt. Az elmúlt 2 év leggyengébb havi adatát láthattuk és év/év alapon is csak 0,6% volt a növekedés.
A mai napon az amerikai pozitív, az európai piacok pedig negatív tartományban vannak.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.