Erste Kommentár Ennyit esett a DAX az elmúlt időszakban. A csökkenést a kiéleződő kereskedelmi háború és a CDU és CSU testvérpártok háborúja is fűtötte. Most úgy tűnik, hogy megindult a belpolitikai...
Ennyit esett a DAX az elmúlt időszakban. A csökkenést a kiéleződő kereskedelmi háború és a CDU és CSU testvérpártok háborúja is fűtötte. Most úgy tűnik, hogy megindult a belpolitikai békülés, s a DAX is egy technikai szint (rés) közelébe esett, amely valamiféle támaszt nyújthat az árfolyamnak. Mindeközben a kereskedelmi háború, politikai szigorításokkal további hullámokat vet. Az EU és Kanada import vámokkal kívánja megvédeni piacait az USA-ból kiszoruló acél és alumínium esetleges dömping áraitól. Az USA iráni olajszállítmányait letiltják, s így a WTI ára tovább emelkedik, amelyet a jelentős kereslet is tovább fűt. Mindeközben a szállítmányozási piac feszültségeiről kesereg a Waberer’s vezérigazgatója. Felborulóban van a fuvarozói piac kereslet-kínálat egyensúlya a vevők bizonytalankodása miatt. Ez pedig súlyos fuvarozói kapacitáshiányhoz vezethet, amely akár komolyabb árrobbanást is hozhat a karácsonyi szezonban.
A mai napon oldalazásra számítunk a DAX és a BUX piacán is. Technikai szemmel a tegnap megindulni látszó Richter lehet a célkeresztben.
A hétfői esés korrekciója zajlott tegnap a tengerentúlon, ennek mértéke azonban minimális volt. A Dow 0,1%-kal, az S&P500 0,2%-kal, a Nasdaq 0,4%-kal került feljebb.
Megerősítette tegnap Amerika AA+ (második legjobb) adósbesorolását az S&P, amihez továbbra is stabil kilátást rendelt. A hitelminősítő az ország diverzifikált és ellenálló gazdaságával magyarázta a döntést. A hivatalos vélemény szerint a negatív és pozitív faktorok nagyjából egyensúlyban lesznek a következő két év során. Arra azonban felhívta az S&P a figyelmet, hogy amennyiben idővel nem lépnek olyan intézkedések életbe, amelyek hosszabb távon biztosítják a fiskális fegyelmet, az leminősítéshez vezethet. A döntés a vártnak megfelelő volt.
Kisebb mértékben igyekezett tegnap Donald Trump is nyugtatni a piacokat, miután ő is kiemelte, hogy az USA nemzetbiztonságilag fontos technológiákat védelmező terve nem csak kizárólag Kína ellen irányulna. Ez azért fontos gesztus az elnök részéről, mert korábban tett olyan kijelentéseket, hogy az USA kifejezetten a kínai beruházásokat veszi célba. Mindenestre többször láttuk már, hogy Trump 180 fokos fordulatot vett, így ebből még nem érdemes azt a következtetést levonni, hogy ismét rendeződni látszik a felek közti viszony.
Tegnap két régiós Fed (Robert Kaplan – Dallas, Raphael Bostic –Boston) elnök is kifejezte aggodalmát az USA és Kína közti elmérgesedő kereskedelmi viszony miatt. Kaplan emellett azt is kifejtette, hogy véleménye szerint a hozamgörbe valóban azt tükrözi, hogy a közeljövőben jóval átlag feletti gazdasági növekedést várnak a gazdasági szereplők, azonban hosszabb távon ennél egy jóval lassabb ütemet.
Elmaradta a várakozásoktól tegnap a Conference Board fogyasztói bizalom indexe, miután 126,4 pont lett az index értéke a várt és az előző havi 128,8 ponttal szemben. Ezzel együtt is azonban relatíve magas szinteken tartózkodik a mutató.
Nem múlnak az aggodalmak az ázsiai piacokon. Ismét erőteljesebb eladói hullám érte el az indexeket. A Nikkei 0,3%-ot, a Hang Seng 0,7%-ot, a shanghai index pedig 0,9%-ot esett.
A kínai jüan tovább gyengült a dollárral szemben a kereskedelmi háború kockázatai miatt. Míg 2 hete 6,4-es árfolyamon állt dollár/jüan árfolyam ma már 3%-kal gyengébb a jüan, 6,6-on áll a devizapár árfolyama. A gyenge jüan hatása tovább gyűrűzött a részvénypiacokra is, újabb eladókat hozva.
Piaci találgatások szerint 6,6-os árfolyamnál intervenciót hajthatott végre Kína, ugyanis erőteljes dolláreladók jelentek meg a piacon.
A kereskedelmi háborútól való félelem ellenére is szépen növekedett májusban is a kínai ipari válallatok profitja. 21,1%-kal haladta meg a tavalyi értéket, bár némi lassulás így is érezhető, hiszen egy hónappal korábban még 21,9%-os növekedés volt látható.
A mai napon mind az amerikai mind az európai piacok negatív tartományban vannak.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.