Erste kommentár Igaz kismértékben, de tovább csökkent az IFO index 101,8-re a korábbi 102,2-es (102,3) értékről. Így gyakorlatilag a tavalyi év vége óta szinte folyamatos csökkenésben van az index. Persze az is igaz,...
Igaz kismértékben, de tovább csökkent az IFO index 101,8-re a korábbi 102,2-es (102,3) értékről. Így gyakorlatilag a tavalyi év vége óta szinte folyamatos csökkenésben van az index. Persze az is igaz, hogy a júniusi érték már jóval kisebb mértékben esett, mint amit korábban láttunk. Mindeközben a jövőbeli komponens, kis mértékben javult, akár csak a revideált májusi érték, azaz most 98,6-en áll. (A jövőbeli komponens november óta romlik, az akkor elért 103,6-os értékről.) A romló értékeket továbbra is a kereskedelmi háborúval magyarázzák, de az igazsághoz hozzátartozik, hogy mintha már a javulás előszele érkezne, hiszen a jövőbeli komponens fordulása sokszor magával hozza az kompozit indexváltozást is kis időeltolódással. Így talán egy kicsit meglepő a piacok tegnapi nagy esése, hiszen az IFO értékekből talán inkább egy enyhe optimizmust lehetett inkább kiolvasni a gazdasági szereplők részéről. Mindenestre csúnya akciókat láthattunk DAX-ban és a tengeren túli indexekben is.
A DAX index esetében elesett tegnap a 12 500 pont körüli technikai szint, s egyből a 12 312 pontnál levő támasz szint alá is benézett az index, ahonnan, ma inkább fölfelé kacsingat az árfolyam. Kérdés, hogy sikerül e a 12 500 pontot visszatesztelni a közeljövőben. Mindenesetre a rövid indikátorok most inkább emelkedést mutatnak. A BUX is emelkedhet a mai napon.
Elérte tegnap az amerikai piacokat is az újabb korrekció szele, a kereskedelmi háborús bizonytalanságok közepette továbbra sem tudnak stabil emelkedő pályára állni az indexek. Ezúttal a növekedésre érzékeny technológiai papírok vezették az esést, a Nasdaq 2,1%-kal esett vissza. Az S&P500 1,4%-kal, a Dow 1,3%-kal került lejjebb.
Az amerikai pénzügyminiszter Steven Mnuchin, és Donald Trump kereskedelmi tanácsadója, Peter Navarro igyekeztek megnyugtatni a piacokat a Kínát is érintő beruházási korlátozásokkal kapcsolatban. Mindketten arra hívták fel a figyelmet, hogy ez nem kifejezetten Kína ellen irányul, hanem az USA általánosságban kívánja korlátozni a külföldi beruházásokat a kulcsfontosságú és nemzetbiztonságilag érzékeny amerikai technológiákba. A piacok a pénzügyminiszter tweetjére kisebb felpattanást mutattak, azonban ez kevés volt az üdvösséghez.
6 hónapos csúcsra ugrott az újlakás-értékesítések száma az USA-ban májusban, miután 6,7%-os növekedés volt tapasztalható a hónapban. Ez összességében 689 ezer eladott lakást jelentett a hónapban, azonban ehhez az is hozzátartozik, hogy az előző havi adatokat közel 20 ezerrel lefelé korrigálták.
Vegyesen teljesítettek az ázsiai tőzsdék ma. A Hang Seng stagnált, a Nikkei 0,1%-ot emelkedett, viszont a Shanghai index 0,5%-ot csökkent. Továbbra is a kereskedelmi háború kockázata tartja nyomás alatt a kínai tőzsdét.
Mai teljesítményével a shanghai index már 20%-kal van januári csúcsa alatt, így Kína esetében már medvepiacról kell beszélnünk.
Az ázsiai kereskedésben rendkívül gyengén teljesítettek a légitársaságok, egyrészt az emelkedő kőolajárak miatt, másrészt pedig a gyenge jüan árfolyam miatt aggódnak a befektetők, hiszen a légitársaságok jelentős dollárhitellel rendelkeznek flottájuk bővítése miatt, így számukra a jüan gyengülése komoly pénzügyi nehézségeket okozhat.
Mind az európai, mind az amerikai határidős piacokon pozitív hangulat uralkodott ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.