Erste kommentár Rendkívül jól debütált első parlamenti választásán Emmanuel Macron pártja, a mindössze 1 éve létező LREM a szavazatok 32,32%-át gyűjtötte be. A francia választási rendszer...
Rendkívül jól debütált első parlamenti választásán Emmanuel Macron pártja, a mindössze 1 éve létező LREM a szavazatok 32,32%-át gyűjtötte be. A francia választási rendszer sajátosságai miatt az első fordulóban mindössze 4 parlamenti hely dőlt el az 577 fős törvényhozásban, de a most vasárnapi második fordulóban 415-455 parlamenti helyet szerezhet meg Macron pártja, vagyis akár az összes parlamenti hely háromnyegyedét is bezsebelhetik. Ezzel pedig még Charles De Gaulle pártjának 1968-as fölényes győzelménél is nagyobb többségre tehetnek szert, ami mindenképpen történelmi győzelemnek számítana. Ahogy az is történelmi győzelem, hogy Rafael Nadal tegnap tizedszer is megnyerte a párizsi Roland Garrost, ráadásul 3 szettben, Macronhoz hasonló könnyed győzelmet aratott.
Bár Amerikában a technológiai szektorra komoly eladói nyomás nehezedett pénteken, azonban arra számítunk, hogy ez a hazai kereskedésre nem nagyon fogja rányomni a bélyegét és egy oldalazás alakulhat ki a mai kereskedésben.
Rég nem látott eltérés mutatkozott a vezető amerikai részvényindexek teljesítményében a pénteki nap folyamán. Amíg a Dow 0,42%-ot emelkedett és az S&P500 csupán 0,08%-ot veszített értékéből, a Nasdaq 1,8%-os esést mutatott.
A technológiai szektor egységesen nyomás alá került pénteken, amit jól mutat, hogy az év eleje óta nagymértékben felülteljesítő tech óriások (Facebook, Amazon, Apple, Microsoft, Google) mind 3% körüli mínuszban zártak. Az esés azután következett be, hogy pénteken a Goldman Sachs arra figyelmeztetett, hogy a fent említett részvények volatilitása rendkívül alacsony, ami extrém pozícionáltságra enged következtetni. A Goldman szerint a befektetők alábecsülik a lefele mutató kockázatokat, ami egy korrekció esetén a volatilitás hirtelen, nagymértékű megugrásához vezethet. Mint láthattuk, ez be is következett a pénteki nap során, mivel egy nap alatt gyakorlatilag olyan széles sávban kereskedtek az említett részvényekkel, mint az elmúlt egy hónapban. Amennyiben a többi szektor teljesítményét nézzük, azt láthatjuk, hogy az energia- és a bankszektor nagyobb emelkedésen van túl, így könnyen lehet, hogy a technológiai szektorban tapasztalt esés részben a szektorokon belüli átsúlyozásnak is köszönhető.
A bankszektort továbbra is a Dodd-Frank regulációk enyhítésének reménye repítette, azt követően, hogy az Amerikai Képviselőház az előző héten elfogadta a republikánusok ezt célzó javaslatát. A Szenátus már nem valószínű, hogy ebben a formában elfogadja a javaslatot, így még további módosítások várhatók.
A nagy tech óriások mellett a kisebb piaci kapitalizációjú cégeket sem kímélték a befektetők, az S&P500 félvezető gyártókat tömörítő szektorindexe például 4,5%-ot veszített értékéből. Itt a rossz teljesítményben az is közrejátszhatott, hogy a short ajánlásairól híres Citron Research negatív véleményt fogalmazott meg az Nvidia-ról. A Citron azt várja, hogy a vállalat árfolyama a jelenlegi 150-160 dolláros szintekről egészen a 130 dolláros szintig fog visszaesni.
A technológiai szektor húzta le az ázsiai piacokat. A Hang Seng 1,2%-ot, a Nikkei 0,5%-ot, a Shanghai index 0,4%-ot csökkent.
Június 20-án dönt az MSCI a piacok besorolásának felülvizsgálatáról. A legfontosabb a kínai A részvények felülvizsgálata lesz, melyek bekerülhetnek az MSCI feltörekvő piaci indexcsaládba. Korábban már többször vizsgálták a részvények átsorolásának lehetőségét, de a kínai tőke- és devizapiac hozzáférhetőségét eddig még nem érezték elégségesnek ahhoz, hogy átsorolják a kínai részvénypiacot.
A japán gépipari megrendelések áprilisban mindössze 2,7%-kal emelkedtek, miközben a piac 7,3%-os évesített növekedésre számított.
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.