Miközben a nemzetközi piacokon csapkodást látunk, legalábbis a súlyos gondokkal küzdő DAX index esetében (sikertelen Lufthansa kötvénykibocsátás, Deutsche Bank potenciális tőkeemelése, Volkswagen további bírságok), addig a forint szép lassan felhagyott...
Miközben a nemzetközi piacokon csapkodást látunk, legalábbis a súlyos gondokkal küzdő DAX index esetében (sikertelen Lufthansa kötvénykibocsátás, Deutsche Bank potenciális tőkeemelése, Volkswagen további bírságok), addig a forint szép lassan felhagyott az erősködésével. Elvált a regionális trendtől, ugyanis miközben gyakorlatilag az összes régiós deviza erősödött, a forint inkább gyengült az elmúlt három napban. Okként azt látjuk, hogy a mai napon 211 milliárd forint 3 hónapos betét lejár az MNB-nél, amelynek már nem lesz helye a 3 hónapos betétben a következő aukción. Valószínűleg ez még nem fog nagyobb turbulenciát okozni a bankközi kamatlábban, hiszen úgy számolunk, hogy ez a pénz egyelőre jó helyet talál magának a preferenciális overnight betétben. Mindenesetre ez az első olyan komolyabb alkalom, amikor már megjelenik a kiszorító hatás, és az „utolsó mentsvár” is elkezd feltöltődni „menekültekkel”, mielőtt a likviditás rászabadul a bankközi piacra. Akkor pedig a forint bankközi kamatainak csökkenése miatt valószínűleg valamiféle forintgyengülést fogunk látni.
Tegnap az OTP úgy döntött, hogy egyelőre nem hívja vissza az OPUS átváltható kötvényeket. A kötvény kamatai így 3,95 százalékról 2,7 százalék környékére (EURIBOR+300bps) fog csökkenni. Szerintünk azért megy az OTP szembe a konvencióval (általában a cégek ilyenkor vissza szokták hívni az átváltható kötvényeket), mert valószínűleg komoly akvizíciós tervei vannak. Csányi Sándor, az OTP elnök-vezérigazgatója a minap egy interjúban utalt is erre. Így pedig szüksége lehet erre a pénzre (514 millió euró), ha komolyabb méretű a felvásárlás.
A mai napon a DAX index újra nekifuthat a korrekciónak (emelkedés), míg a BUX index esetében valamiféle csökkenésre számítunk.
- Újabb hitelrészletet hívhatnak le a görögök
- Valószínűtlen a megállapodás az olajkitermelés befagyasztásáról
- Gyengült a forint, erősödött a dollár
- Vártnak megfelelően csökken a kínai gazdaság növekedési üteme
- Esésre számítunk ma a BÉT-en
- A Conference Board fogyasztói bizalmi indexe pozitív meglepetést okozott, a várt 99 pontra történő süllyedés helyett 104,1 pontra emelkedett a mutató szeptemberben.
- A Markit által publikált szolgáltatóipari beszerzési menedzser index szeptemberi előzetes értéke 51,9 pontra emelkedett, ami némileg jobb a vártnál.
- A Fed alelnöke, Stanley Fischer először szólalt meg a két héttel ezelőtti kamatdöntés óta. A jegybankár úgy fogalmazott, hogy a munkaerőpiac elérte az 5% alatti értékeket, vagyis most kezd beérni az erős foglalkoztatottsági adatok gyümölcse. A kamatemeléssel kapcsolatban semmit nem mondott az alelnök, de kiemelte a bérek emelkedését, amely segítheti az inflációs cél elérését is.
- Tegnap piaczárás után a Nike publikálta a 2017-es ületi évének első negyedéves számait. Az árbevétel 7,7%-kal 9,06 milliárd dollárra emelkedett, felülmúlva a piac 8,87 milliárd dolláros várakozását. A részvényenkénti nettó profit 67 centről 73 centre emelkedett, lényegesen felülmúlva az 56 centes piaci várakozást. A zárás utáni kereskedésben azonban 4,4%-ot esett az árfolyam, mert a társaság lassuló növekedésről számolt be a negyedéves jelentésében.
- Újabb reformokat fogadott el a görög parlament, így egy újabb 2,8 milliárd eurós hitelcsomag válik lehívhatóvá. A hellén parlament többek között a víz- és áramszolgáltatók privatizációjáról döntött.
- Mario Draghi ma német törvényhozókkal zárt ajtók mögött egyeztet monetáris politikai kérdésekről és az eurózóna gazdasági állapotáról.
- Ma nem jelenik meg fontosabb európai makrogazdasági adat, és tegnap sem volt olyan, mely erőteljesebben befolyásolta volna a kereskedést.
- Az arany árfolyama a 20 és a 30 napos mozgóátlag 1326 dolláros értékéig zuhant, miután a kedvező amerikai adatokra beerősödött a dollár.
- Az amerikai elnökjelöltek közötti vita után erősödés kezdődött a dollárban az euróval szemben, napon belül 1,119-ig leszúrt az árfolyam, zárásra pedig 1,121-ig emelkedett vissza. A reggeli kereskedésben azonban ismét erősödik a dollár, jelenleg a 20 napos mozgóátlagon tartózkodik az árfolyam. A további dollárerősödést az 1,115-nél található 200 napos mozgóátlag állíthatja meg.
- A Kínai Társadalomtudományi Akadémia tanulmánya szerint a negyedik negyedévben 6,6% lehet majd a kínai GDP bővülése, az év egészében pedig 6,7%. Ez tökéletesen egybevág a kormányzat 6,5-7% közötti növekedési célkitűzésével.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.