Frissítette a Fed a dot plot-ot. Ahogy az várható volt, idénre már csak egy kamatemelés lehetősége jön ki belőle, és jövőre is két emeléssel 1,25 százalékig emelkedhet az irányadó kamatráta. Miközben a növekedési kilátásokat...
Frissítette a Fed a dot plot-ot. Ahogy az várható volt, idénre már csak egy kamatemelés lehetősége jön ki belőle, és jövőre is két emeléssel 1,25 százalékig emelkedhet az irányadó kamatráta. Miközben a növekedési kilátásokat 2 százalékról 1,8-ra csökkentette a Fed az idei évre, addig a jövő évi kilátásokon nem változtatott. A monetáris tanács továbbra is fél a túlhevüléstől, mert ha a munkaerőpiac bővülése a jelenlegi tempóban folytatódik, akkor két éven belül a munkanélküliségi ráta 4,5 százalékra csökkenhet a jelenlegi 4,9 százalékról. Az pedig a módosított Taylor szabályban a jelenlegi 20 bázispontos lazító értéket 80 bázispontos szigorításra változtatná. Ez 1 százalékpontos kamatemelést sugall 1-2 éves távon. Ismételten hangsúlyozzuk, hogy az 1 éves dollár bankközi kamatláb esetén, amely most 1,5 százalék környékén tartózkodik, és az ehhez az instrumentumhoz tartózó hiteleken ez a szigorítás már bekövetkezett. Vagyis a reálgazdaság egy része már most is egy magasabb kamatkörnyezettel kell, hogy együtt éljen. Ilyen értelemben egy esetleges decemberi szigorításnak, amelyre a piac most 60 százalékot ad, már csak visszafogottabb hatással kellene lennie a piacra. Éppen ezért egy kicsit meglepő is volt, hogy a vártnak megfelelően elmaradó kamatemelésre a piacok elég jelentőset tudtak emelkedni. A Dow Jones és az S&P500 elszaladt a 20 és a 30 napos mozgóátlagokig, míg a Nasdaq a 20 és a 30 napos mozgóátlagról rugaszkodott el, ahogy a nagykönyvben meg van írva, s egyből új csúcsra is szaladt! Mivel azt gondoljuk, hogy a technológiai szektor a vezető, ezért ezt jó hírnek tekintjük, legalábbis ami a vételi oldalon álló befektetőket illeti.
Az őszi napéjegyenlőség kapcsán a japán piac ma zárva volt, de a legfontosabb piac nélkül is emelkedni tudtak az ázsiai indexek. Ugyan a DAX tegnap beütötte a fejét a 20 napos mozgóátlagba (10.529 pont), de a mai napon valószínűleg némi hezitálást követően áttörheti ezt a szintet az index. A BUX index esetében is emelkedést várunk. Csak csendben jegyezzük meg, hogy a BUX olyan értelemben hasonlít a piacvesztő Nasdaq-hoz, hogy itt is a 20-30 napos mozgóátlagokról indulna meg az index, amivel persze próbálkozik egy ideje. Ez a technikai kép azt sugallja, hogy a magyar index is a vezetők közé való.
- Lassan újranyitnak a brit ingatlanalapok
- Ugrott a WTI és az arany ára is
- Nagyot gyengült a dollár a Fed ülést követően
- Ausztrália nem készül unortodox lazításra
- Emelkedésre számítunk ma a BÉT-en
- A várakozásoknak megfelelően nem változtatott az irányadó rátán a Fed a kamatdöntő ülésén, így az alapkamat a 0,25-0,5%-os sávban marad. A szavazás nem volt egységes, ugyanis a 10 fős Nyíltpiaci Bizottságból 3-an döntöttek szigorítás mellett, név szerint Esther George, Loretta Mester és Eric Rosengren, akik a leginkább „héja” tagok. Janet Yellen Fed elnök a kamatdöntést követő sajtótájékoztatón elmondta, hogy indokolt lehet még idén egy kamatemelés, a döntéshozók alapvetően elégedettek a jelenlegi gazdasági helyzettel. Az elnökválasztás nem befolyásolja a Fed-et, továbbra is minden ülés „élő”, ezért a novemberi ülésen is vizsgálják majd a kamatemelés lehetőségét. A megosztott szavazás ellenére Yellen kiemelte, hogy a döntéshozók közt nincsenek komoly viták, amit úgy lehet értelmezni, hogy már csak az időpont a kérdéses a kamatemeléssel kapcsolatban. A kivárás mellett döntött a többség, szeretnék látni, hogy a munkaerőpiacon folytatódik a javulás, és az infláció közelíti a 2%-os célt. Az elemzők szerint nagy valószínűséggel a decemberi ülésen várható az emelés.
- A legfrissebb dot plot szerint a 17 döntéshozó közül (itt a nem szavazó tagok is szerepelnek) 14-en már az idén emelnének kamatot.
- A Fed a várakozásit is frissítette: idén 2% helyett 1,8%-os GDP növekedést várnak, jövőre és 2018-ra pedig változatlanul 2%-ot. A munkanélküliségi ráta 4,5%-ra csökkenhet a következő két évben.
- Augusztusi használtlakás-értékesítési adatok és friss munkanélkülisegély-kérelmek érkeznek a tengerentúlról.
- Mégis teljesen megszűnnek jövőre a roaming díjak. Többszöri változtatást követően az Európai Bizottság legújabb javaslata, hogy jövő nyártól teljesen töröljék el a roaming díjakat. A mostani javaslat a korábbi 90 napos korlátozást sem tartalmazza. Ugyanakkor a mobilszolgáltatók továbbra is vizsgálhatják a külföldi SIM kártyák használatát, ilyet csak indokolt esetben lehetne venni, például külföldi munkavégzés vagy tanulmány esetén, ezzel megakadályozva azt, hogy alacsonyabb adózású országok szolgáltatói elhalásszák az összes ügyfelet. A 90 napos korlátozás és a mostani javaslat között a gyakorlatban azonban nem látunk jelentős különbséget, leginkább csak a korlátozás technikai megvalósításában tér el.
- Elülni látszik a brit ingatlanpiaci pánik, legalábbis erre utal, hogy 2 befagyasztott alap is a jövő havi újranyitást tervezi. A Brexit-et követően a 10 legnagyobb brit ingatlanalapból 6-ot fagyasztották be. Korábban arról szóltak a hírek, hogy az újranyitás csak jövőre lesz esedékes. A két ingatlanalapnak sikerült ingatlanokat eladnia az elmúlt hónapokban, így a megnövekedett likviditás lehetővé teszi az újranyitást.
- Ma publikálják a szeptemberi előzetes eurozónás fogyasztói bizalmi indexet. A várakozás, hogy a korábbi -8,5 pontról -8,2-ra emelkedhet az index értéke.
- Mario Draghi ma egy frankfurti konferencián fog felszólalni.
- Az arany 1.335 dollárra ugrott, ami az elmúlt két hónap legnagyobb napi ugrása. A Fed tegnap szinten tartotta a kamatokat és a hosszú távú kilátások esetében is csökkentette a várakozásokat. Az amerikai jegybank ugyanis csökkentette a 2017-ben várható kamatemelések számát. A Bank of Japan fenntartja rekord méretű ösztönző programját, miközben a merev pénzkínálati célkitűzését fokozatosan elhagyja.
- Az elmúlt napokban több alkalommal is irányt váltott az EUR/HUF devizapár. A hét eleji forintgyengülést erősödés követte a tegnapi kereskedésben, és zárásra a 308-as támaszig esett az árfolyam. A szint törésével pedig a 306,5-ös támaszig nyílna tere a forinterősödésnek.
- Az ausztrál jegybank kormányzója szerint valószínűleg elkerülik az unortodox monetáris eszközök használatát. Mivel az ausztrál alapkamat jelenleg 1,5%, így kamat oldalról is bőven van még tere a monetáris politikának, ráadásul a kedvező adatok láttán a kamatvágás esélye is csökkent, így nyilatkozata abszolút nem számít meglepetésnek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.