A három hónapos irányadó eszközt 900 milliárd forintig szűkíti az MNB az év végéig
1.500-1.600 milliárd forint környékéről 900 milliárd forintra csökkenti decemberig a jegybanki betétben elhelyezhető banki fölös pénzeket az MNB a tegnapi döntés értelmében. Így októbertől kezdve három lépésben közel lineáris...
1.500-1.600 milliárd forint környékéről 900 milliárd forintra csökkenti decemberig a jegybanki betétben elhelyezhető banki fölös pénzeket az MNB a tegnapi döntés értelmében. Így októbertől kezdve három lépésben közel lineáris mértékben, azaz mintegy 200 milliárdos lépésekben csökken az elhelyezhető betét, és ennyivel növekszik a likviditás a piacon. Ez pedig várhatóan tovább nyomja lefelé a hozamokat, és leginkább a bankközi kamatlábakat, aminek a forint árfolyamára is negatívan kellene hatnia. Ezen keresztül pedig segítene csökkenteni a dezinflációs nyomást, azaz közelebb hozni a 2-4 százalék közötti inflációs célt.
Míg tegnap az MNB napja volt, legalábbis számunkra, addig ma a Fed napja van. A piaci várakozások szerint csupán 22 százalék az esélye, hogy kamatot emel a Fed a mai napon, ugyanakkor a decemberi kamatemelés esélye 58 százalék. Szerintünk is kicsi a valószínűsége az emelésnek, hiszen (i) elnökválasztás előtt a Fed nem szokott kamatot emelni; (ii) a pénzpiaci szabályok változása miatt megemelkedtek a bankközi kamatlábak, így a három hónapos 86 bázisponton, míg az egy éves 156 bázisponton áll, azaz egy mennyiségi szigorítás valójában már bekövetkezett a piacon. Ugyanis a vállalati hitelek általában a bankközi kamatlábakhoz árazódnak, azaz a hitelkamatok már megemelkedtek. Sokan azt mondják, hogy a szabályozói változásokra való átállást követően, azaz október 14-ét követően a bankközi kamatráták csökkenésnek indulhatnak, vagyis utána jóval nagyobb esélye van a szigorításnak. (Persze ha tényleg visszaesnek a bankközi ráták.)
A japán jegybank meglökte a részvénypiacot azzal a kijelentéssel, hogy gyakorlatilag akármeddig tarthat a mennyiségi lazítás. Így a Nikkei egyből a 200 napos mozgóátlagig szaladt. A DAX index esetében egyre határozottabbá kezd válni a fordulat. A dinamikus indikátorok mintha vételi jelzés adására készülnének, s amúgy is a csökkenő trendcsatorna élét tesztelte le az árfolyam. A mai napon emelkedést várunk, akárcsak a BUX esetében. Ugyanis az utóbbi meglepő módon tegnap gyakorlatilag visszaadta a hétfői (S&P felminősítés miatti) emelkedést. Ez pedig szerintünk nem indokolt.
- Fiskális lépéseket hiányol az EKB
- A WTI 45 dollár közelébe emelkedett, az arany is kismértékben javult
- Mozgalmas napja volt a forintnak
- Újszerű lépésekkel halad a japán jegybank
- Emelkedésre számítunk ma a BÉT-en
- A Microsoft tegnap bejelentette, hogy a negyedévente esedékes osztalékát 8%-kal 39 centre emeli részvényenként. A részvény visszavásárlási programot pedig 40 milliárd dollárra emelték.
- Tegnap piaczárás után jelentett az Adobe, a részvényenkénti profit 75 cent volt a harmadik negyedévben, amely 3 centtel jobb az elemzői várakozásoknál. Az árbevétel 1,46 milliárd dolláros értéke 0,1 milliárd dollárral jobb a piaci konszenzusnál. A menedzsment várakozása a folyó negyedévre 83-89 cent, szemben a 78 centes piaci várakozással. Az árbevétel 1,55-1,6 milliárd dollár, az elemzői konszenzus 1,58 milliárd dollár. A befektetők örültek a jelentésnek, mert zárás után 5,2%-ot emelkedett a kurzus.
- Nem lettek túl fényesek a tegnap publikált lakáspiaci adatok. A megkezdett lakásépítések száma 1,14 millió volt augusztusban, ami kevesebb a várt 1,12 milliónál. Havi alapon 1,7%-os visszaesést vártak az elemzők, ezzel szemben 5,8%-os visszaesést publikáltak. Az építési engedélyek esetében havi alapon 0,4% volt a visszaesés, miközben a piac 1,8%-os bővülést várt.
- Ma este a Fed kamatdöntő ülésével kapcsolatos részletekre fognak figyelni a befektetők.
- Újabb kemény feltételt kaptak a britek, legalábbis verbális szinten. A cseh uniós államtitkár véleménye szerint Nagy-Britannia nem korlátozhatja a munkaerő bevándorlását, ha továbbra is hozzá akar férni az EU-s piacokhoz.
- Az EKB már eddig is többször kritizálta a tagállamokat azért, mert fiskális oldalról nem tesznek meg mindent a növekedés beindítása érdekében. Meg nem erősített hírek szerint a kritizáláson most már túl is ment az EKB és felállítottak egy belső munkacsoportot, ami a szükséges költségvetési intézkedéseket fogja vizsgálni. Ugyanakkor az EKB-nak nincs és nem is lehet beleszólása a költségvetési politikába, így legfeljebb tanácsadói szinten kell megmaradnia.
- Lengyel lapértesülések szerint az Európai Bizottság novemberben mondhat véleményt a lengyel bankadóról.
- A tegnapi naphoz hasonlóan ma sem jelennek meg fontosabb európai makroadatok.
- Az arany 1.319 dollárra emelkedett. Ez főleg a dollár erősödésének volt köszönhető, mivel a Bank of Japan úgy döntött, hogy további segítséget ad a jennek, hogy segítse az ország gazdasági növekedését, ami viszont erősítette a dollárt. A Bank of Japan továbbra is tartja a mínusz 0,1%-os kamatát és növelni kívánja a monetáris bázist, amíg 2% alatt marad az infláció. A piac továbbra is a Fed kamatemelésére figyel emellett, a mai döntés valószínűleg a kamatok tartása lesz.
- Mozgalmas napja volt tegnap a forintnak, a délelőtti nyugodt kereskedést forintgyengülés váltotta fel az euróval szemben. A kamatdöntő ülést követően mozdult meg az árfolyam, az alapkamat a vártnak megfelelően 0,9%-on maradt, és a három hónapos irányadó eszközt 900 milliárd forintig szűkíti az MNB az év végéig. Az utóbbi döntés sem mondható meglepetésnek, de a forint felszúrt 309,8-ig, a hitelminősítés előtti szintre, ahonnan 308,8-ig esett zárásra, és a reggeli órákban is folytatódik a forint erősödése.
- A japán jegybank a várakozásoknak megfelelően nem változtatott az alapkamaton és az eszközvásárlási program keretösszegét is változatlanul hagyták, bár itt az elemzők egy része a program kibővítésére számított. Ugyanakkor a jegybank új célt is bevezetett, a 10 éves államkötvények hozamát nulla környékén tervezi horgonyozni a jegybank, amit a monetáris bázis változtatásával kívánnak elérni, és rugalmasabban fogják alakítani a kötvényvásárlásokat is a cél elérése érdekében. Az eszközvásárlásokat egészen addig folytatja a jegybank, amíg nem sikerül 2%- os inflációs célját elérnie. A jegybank jelezte, hogy a jövőben további monetáris lazítások is jöhetnek, köztük akár további kamatvágás is. Az ETF vásárlási programot némileg átalakították, mégpedig olyan irányba, hogy inkább a kisebb kapitalizációjú vállalatoknak kedvezzen, de a keretösszegen itt sem változtattak.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek:Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.