Idei évi mélypontja környékén van a VIX index, mely az S&P500 indextől várt volatilitást méri. Ez már csak azért is meglepő, mert az amerikai vámkockázatok továbbra is itt vannak velünk, sőt egyre közelebb kerülünk az augusztus eleji határidőhöz. Év eleje...
Idei évi mélypontja környékén van a VIX index, mely az S&P500 indextől várt volatilitást méri. Ez már csak azért is meglepő, mert az amerikai vámkockázatok továbbra is itt vannak velünk, sőt egyre közelebb kerülünk az augusztus eleji határidőhöz. Év eleje óta viszonylag szorosan együtt mozgott a VIX index és az amerikai külkereskedelmi bizonytalanságot mérő index, mely a vámokkal kapcsolatos hírek előfordulását méri a sajtóban. Ez a fajta együtt mozgás viszont július elejétől véget ért. A VIX alacsony értéken maradt, miközben a vámokkal kapcsolatos bizonytalanság ismét emelkedett, például az EU-val szemben belengetett 30%-os vámok kapcsán.
A bizonytalanság kétfajta mérőszáma
Forrás: Bloomberg
Vagyis a piac azt árazza, hogy Trump szavára nem kell sokat adni, úgyis ismét meghátrál majd, amire az angol pénzügyi sajtóban már külön mozaikszót is alkottak, a TACO-t, a „Trump Always Chickens Out” után. A legfrissebb meghátrálása most éppen Japán, ahol 25% helyett csak 15% lesz a vám. És bár mi is osztjuk a piac optimizmusát, végül az EU-val is valószínűleg bőven 30% alatti vámban fog kiegyezni az USA, már csak azért is, mert mind gazdasági, mind politikai téren Trumpnak is szüksége van szövetségesekre, és az EU, mint természetes szövetséges adja magát. Piaci árazások tekintetében mégiscsak kellemetlenül aszimmetrikusnak ítéljük meg a helyzetet. Mivel már eleve az a kiinduló pont, hogy úgyis lesz megállapodás, így egy tényleges megállapodásra valószínűleg már csak mérsékelten pozitív piaci reakció lesz, míg, ha valami folytán mégsem sikerül megállapodni, az jelentős negatív sokként érheti a piacokat.
A vámok kapcsán külön említést érdemel az európai autóipar helyzete, ami kritikus az EU-USA tárgyalások szempontjából is. Ma kilőttek a szektor részvényei, miután a japán megállapodás ezekre is csak 15%-os vámot tartalmaz. Így az Egyesült Királyság után Japánnak is sikerült kiharcolnia kedvezményt a 25%-os szektorspecifikus vámok alól, így a piac bizakodó, hogy az EU-nak is sikerülni fog.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának