Tegnap Orbán Viktor egy új lakástámogatási programot jelentett be, sőt arról is beszélt, hogy még újabb lakásfelújítási program is jöhet ősszel. Az első lakásvásárlóknak kíván segíteni a kormány azzal, hogy maximum 50 millió forint...
Tegnap Orbán Viktor egy új lakástámogatási programot jelentett be, sőt arról is beszélt, hogy még újabb lakásfelújítási program is jöhet ősszel. Az első lakásvásárlóknak kíván segíteni a kormány azzal, hogy maximum 50 millió forint hitelig, s minimum 10 százalékos önerővel, 3 százalékos kamatozású hitelt tesz elérhetővé. Kérdés, hogy ez okoz-e majd akkora perpatvart, mint a 2002-es választási évben elszabadult támogatott lakáshitelezés, amelynek aztán meglett a böjtje, az azt kiváltó devizahitelezésen keresztül.
Első ránézésre nagyon sokan élhetnek ezzel a lehetőséggel. Valószínűleg az 50-60 millió forintos ársávba eső lakások lesznek az elsődleges célpontok, amelyek eddig is a legkeresetteb kategóriát jelentették a piacon, s ezáltal így a legdrágábbaknak tekinthetők, legalábbis négyzetméter ár tekintetében. Szóval ez lehet az egyik faktor, amely esetleg eltántoríthatja a vevőket. Ugyanakkor a legutóbbi statisztikák szerint a magyarok cirka 90 százaléka saját tulajdonú lakásban lakik, vagyis a szóba jövő vásárlók a lakosság maradék 10 százalékából kerülhetnek ki. A havi nettó átlagjövedelem itthon 487 ezer forint volt áprilisban, azaz az 50 százalékos adósságfék szabály szerint a havi törlesztőrészlet egyedülálló személy esetében 243 ezer forint lehet, miközben 50 millió forint törlesztője 25 évvel és 3 százalékos kamattal 237 ezer forint. Ha a 7,1 százalékos jellemző piaci kamattal számolunk, akkor ez a kamattámogatás havonta a költségvetésnek mintegy 120 ezer forintjába kerül hitelenként. Ugyanakkor a fenti megfontolásokat figyelembe véve az új hitelt igénybe vevők száma 100-200 ezer főre rúghat, akik fokozatosan vehetik fel a hitelt az elkövetkező néhány év során. Ugyan a kormány 15-25 millió forint támogatásról beszél hitelenként, de a fenti paraméterek mellett ez a mi számításunkban akár a 36 millió forintot is elérheti, nominális értéken. Szóval valószínűleg további áremelkedést fog indukálni a kisebb és közepes lakások piacán, ami viszont visszacsatolást okozhat, s fékezheti a hitelfelvételt. Mindenesetre 100 ezer hitelfelvevő esetén a fenti számítás 144 milliárd forint éves támogatást, költségvetési kiadást jelent a maximális 50 milliós hitelfelvétellel számolva. Ez összecseng a mai kormányinfón elhangzott számokkal. (2025-2026-ban kisebb, majd magasabb 150 milliárd forint körüli kiadás.)
Okozhat-e ez hasonló galibát, mint a 20 évvel ezelőtti lakástámogatás, lakáshitelek elszabadulása? Valószínűleg nem. Ugyanis a 150 milliárd forint a GDP-nek mintegy 0,2 százaléka. Azaz önmagában nem egy nagy tétel. Kérdés, hogy növekedhet-e. Elvileg, ha 25 éves fix kamattal valósul meg a konstrukció, akkor a jövőbeli kamatváltozások nem fogják érinteni a kamatterheket, azaz nem fog hasonló (költségvetési) probléma előfordulni, mint a 2000-es évek első évtizedében.
Hogyan hat ez a bankokra, az OTP-re? Az OTP nyeresége már 1000 Mrd forint fölött jár. A program által generált valamiféle élénkülés pozitív lehet a lakossági jelzáloghitelezés tekintetében, de a pozitív hatás néhányszor 10 milliárd forintra rúghat, azaz az OTP profitját néhány százalékos értékben módosíthatja a pozitív irányba. Ez pedig az árfolyamra vetítve a napi volatilitási tartomány kategóriába esik.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának