Ma reggel tette közzé a márciusi inflációs adatokat a KSH. A fogyasztói árak havi szinten stagnáltak, az éves inflációs mutató így 4,7 százalékra lassult a februári 5,6 százalék után. A tényadat elmaradt mind a mi 5,0 százalékos várakozásunktól és a hasonló konszenzustól. A maginfláció a teljes inflációs mutatóval szemben emelkedett havi alapon, ugyanakkor ez éves szinten lassulást hozott: 5,7 százalékra lassult a második havi 6,2 százalékról.
Márciusban megállt az élelmiszerek drágulása, ebben a főcsoportban havi szinten stagnálást mért a KSH. A szolgáltatások árai átlagosan 0,3 százalékkal nőttek egy hónap alatt, belül a belföldi üdülés 1,7, a testápolási szolgáltatások 1,4, a járműjavítás és -karbantartás 0,9, a lakásjavítás és -karbantartás 0,7 százalékkal többe került. Összességében jelentősen lassult az átárazás a legperzisztensebb csoportban.
Havi szinten a járműüzemanyagárak segítették az infláció mérséklődését leginkább, melyek árai a várttal összhangban jelentősen, 4,1 százalékkal csökkentek a harmadik hónapban. A ruházati cikket inflációját a szezonhatás indukálta: 1,2 százalékkal drágultak. A háztartási energiáért átlagosan 0,2 százalékkal kevesebbet kellett fizetni, ezen belül a vezetékes gázért 0,7 százalékkal.
A márciusi lassulást nagyjából fele-fele részben magyarázzák a maginflációs és azon kívüli tételek. Kedvező a szolgáltatási szektor árazásának lassulása, ugyanakkor ebben a tekintetben még az áprilisi hónap hozhat izgalmakat. Az elkövetkezendő hónapokat a kormányzati intézkedések kihatásai fogják dominálni: az élelmiszerek után a piaci szolgáltatások is úton vannak a központi árszabályozás felé. Jelentős kérdőjel, hogy a már érvényben lévő és beharangozott regulák meddig maradhatnak fent: amennyiben hosszabb távon, akár jövő évig velünk lehetnek, akkor az lefelé mutató kockázatot jelent. Ezzel szemben az amerikai adminisztráció vámháborúja érdemi árnyomást hozhat főként első körben a tartós cikkeket illetően. Ebben a rendkívüli helyzetben, amit az elmúlt napokban látunk egy stabil pont van perpillanat: az 5,7 százalékos maginfláció nyomán a monetáris politikának továbbra sem kell kamatcsökkentésben gondolkodnia.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.