Ragályos betegség fenyegeti a magyar marha- és tejpiacot – élesednek az amerikai vámok
Általános vámemelés és egy teljesen új rendszer kiépítése jöhet az amerikai gazdaság részéről, amelyet lélegzetvisszafojtva várnak a világ minden táján, tekintve, hogy senki sem akar lemondani az amerikai üzletekről, de egyik kereskedelmi szereplő sem szeretne túl nagy árat, akár 20 százalék vagy afölötti terhet kifizetni az Egyesült Államokbeli értékesítési lehetőségért cserébe. Közben idehaza egyre nagyobb a probléma száj- és körömfájás ügyben. Újabb két településen mutatták ki a kórt. Ha járványhelyzet hosszabban elhúzódik, az nemcsak a szarvasmarha-tenyésztőket érintheti hátrányosan, de a birka-, kecske- és sertéstenyésztőket is.
Két újabb Győr-Moson-Sopron vármegyei szarvasmarhatelepen, Darnózselin és Dunakilitin jelent meg a ragadós száj- és körömfájás vírusa. Darnózselin 1000, míg Dunakilitin 2500 tehén érintett a vírus által. Az agrárminiszter ezért újabb korlátozásokat jelentett be, aminek végrehajtásában a Magyar Honvédség is segítséget nyújt.
„A ragályfogó tárgyak és a szél is terjeszti a betegséget. 50 évvel ezelőtt tapasztaltuk meg utoljára ezt a betegséget. Egyelőre magyar és szlovák állattartó telepek érintettek. Nagyon komolyan kell venni a dolgot, mert egy rendkívül veszélyes betegségről van szó. Ez nagyon komoly gazdasági károkat okozhat” – mondta el a Trend FM Reggeli Monitor című adásában Fórián Zoltán, az Erste vezető agrárszakértője.
A protokoll szerinti intézkedéseket megtették – legeltetési tilalommal, járványügyi zárlatokkal, plusz fertőtlenítéssel.
„Ha nem sikerül a telepeken tartani a betegséget, a ragály nagyon gyorsan tud terjedni. Akár fogyasztóként vagy a térségben élő emberként is vigyázni kell. Például a dolgozókon kívül senki ne menjen a telepre, a dolgozók pedig helyesen beköltöztek oda. Két út van a betegségtől megszabadulni, a fertőzött állományt kiirtják, a másik a vakcinázás, de ez csak a tüneteket enyhíti, nem védi meg teljesen az állatokat. Utóbbi azért sem javasolt, mert Magyarország nem tudna exportálni” – részletezte Fórián Zoltán.
Ha az utolsó kitöréstől 3 hónapig nincs újabb fertőződés, akkor megúsztuk. Annyit tudni a Magyarországon és Szlovákiában terjedő betegségről, hogy egy pakisztáni járvánnyal hozható összefüggésbe.
Egyelőre a hazai marha- és tejelő állomány 1,5 százalékát érinti a betegség. „Nem indokolt erre hivatkozva árat emelni” – zárta gondolatait az Erste vezető agrárszakértője. (Az interjú idejében nem volt még ismert, de azóta két újabb telepen találtak fertőzött állatokat – szerkesztő.)
20 százalékos általános vám is terítéken van Amerikában
„Több hete erre vár a piac. Óráról-órára változnak az információk. Magyar idő szerint 10 órakor lesz a bejelentés, ami logikus, mert addigra bezárnak az amerikai tőzsdék. Vagy viszonossági vámok lesznek, tehát olyan terhek, amelyeket más országokban is az amerikai termékekre kirónak. Lehet, hogy a helyi áfaterheket is beleszámítják” – magyarázta az amerikai vámrendszer lehetséges változásainak bonyolultságát Péntek Ádám, az Erste részvényelemzője.
A másik lehetőség, hogy nagyjából 20 százalékos vámot vetnek ki minden importtermékre.
„Valószínűleg nem az a szempont, hogy a kereskedelmet lassítsák, hanem az, hogy Amerika jól járjon vagy a pluszbevételek révén, vagy pedig piaci könnyítésekkel az exportterületein” – elemezte a helyzetet Péntek Ádám.
Az Erste részvényelemzője szerint negatív hatások is lehetnek, gazdasági lassulás és magasabb infláció folyamában.
„Az elemzések szerint megnőtt a recesszió kockázata az Egyesült Államokban, aminek az esélyét már 30-40 százalékra teszik” – adott némi ízelítőt belőle az Erste részvényelemzője.
Minden azon múlik, hogy a többi ország milyen válaszlépésekkel készül az amerikai intézkedésekre.
„A 20-25 százalékos vámok akár kiszorítóhatással is bírhat az amerikai piacról. Egy autónál ilyen többletköltség biztos, hogy túl sok, amit már a fogyasztók majdnem biztos, hogy már nem fizetnének meg” – összegzett Péntek Ádám.
A beszélgetésből kiderült még, hogy:
- Nagy jelentősége van, hogy Romániába mehessen a magyar tej
- Az amerikai autógyártók sem biztos, hogy jól járnak a védővámokkal
- Tartósabb lehet az amerikai infláció megerősödése is
Fórián Zoltánt, az Erste vezető agrárszakértőjét és Péntek Ádámot, az Erste részvényelemzőjét Németh László kérdezte a Reggeli Monitorban.
Az erstemarket.hu a Reggeli Monitor, a Trend FM reggeli hírműsorának kiemelt szakmai támogatója.
Szakértőink rendszeresen tájékoztatják a hallgatókat a legfontosabb gazdasági és piaci eseményekről és információkról, a folyamatok hátteréről, hogy megalapozottabb befektetési döntéseket hozhassanak.
A podcastban foglaltak kizárólag az előadó személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Bank Hungary Zrt., az Erste Befektetési Zrt. vagy az Erste Alapkezelő Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának. A bejegyzés tartalma nem minősül befektetési ajánlatnak, ajánlattételi felhívásnak, befektetési tanácsadásnak vagy adótanácsadásnak.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.