Nyeste Orsolya és Nagy János, az Erste elemzőinek negyedéves makrogazdasági összefoglalója letölthető az alábbi linken.
Az USA-ban a növekedés stabil hajtóereje továbbra is a lakossági fogyasztás, azonban a munkaerőpiac feszességének várt enyhülésével párhuzamosan középtávon már lassulhat a gazdaság. A protekcionizmus tervezett erősítése az új elnökség alatt kétséges, hogy segíteni tudja a növekedést.
Az idei első negyedéves növekedés kapcsán már mutatkoznak is a kedvezőtlen jelek, egyelőre a romló fogyasztói és üzleti bizalom képében. Eközben az infláció viszonylag magas maradt. Bár a növekedés lassulása gyorsíthatná az infláció csökkenését, ezt a forgatókönyvet átírhatják az új vámpolitika inflációs hatásai, nehezítve a monetáris politika helyzetét. A Fed kapcsolatos narratívák gyors változása az idei évben is jellemző maradhat.
Európában nagyot fordulhat a világ. A német adósságfékszabályok tervezett lazítása a hadiipari költések kapcsán, valamint a tervezett 500 milliárd eurós infrastrukturális csomag gyorsabb növekedést és magasabb kamatokat sugall az övezetben. Eközben a magyar gazdaság kilátásai szempontjából is kulcsfontosságú, hogy az új német kormány milyen energia- és klímapolitikai terveket valósít meg.
Magyarországnak továbbra is egy bizonytalan, rendkívül gyorsan változó és geopolitikai feszültségekkel terhes környezetben kell navigálnia. Bár a belső fogyasztás helyreállt tavaly, exportpiacaink gyengesége és a beruházások további esése miatt csak 0,5 százalékkal nőtt a GDP éves szinten. Az idei évre 2 százalékos GDP növekedés az előrejelzésünk, jelen pillanatban kiegyensúlyozott kockázatok mellett.
A konjunktúra kisebb élénkülésével párhuzamosan az infláció is feltámadt az év elején. A teljes első negyedév folyamatainak megismerése után tisztulhat a kép, mindenesetre úgy tűnik, hogy az éves átlagos infláció az idén jóval 5 százalék fölé emelkedhet a tavalyi 3,7 százalék után. Stabilizálódó forintárfolyam és a rendkívül magas szinten lévő inflációs várakozások mérséklődése sokat segítene a dezinfláció újraindulásában, miközben a költségsokkok kapcsán továbbra is sok a bizonytalanság. A változékony külső környezet mellett az emelkedő inflációs kockázatok kevés teret nyújtanak a monetáris enyhítésekre. Egyelőre így nem várunk kamatcsökkenést az új jegybanki vezetéstől.
Az EURUSD árfolyamban bekövetkező fordulat erősítette a forintot az év eddig eltelt részében, s a devizapár elérte a 400-at. A mostani környezetben még nehezebben prognosztizálhatóvá vált az árfolyam, alapelőrejelzésünkben továbbra a forint lassú gyengülésére számítunk középtávon.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.