Most, hogy az S&P500 megérkezett a medve tartományba azzal, hogy a február közepi történelmi csúcsról 10,2 százalékot esett, sokakban felmerül a kérdés: Hogyan tovább? Azon túl, hogy a gazdasági adatok, na meg pl. a ma napvilágot látó havi szentiment adat...
Most, hogy az S&P500 megérkezett a medve tartományba azzal, hogy a február közepi történelmi csúcsról 10,2 százalékot esett, sokakban felmerül a kérdés: Hogyan tovább? Azon túl, hogy a gazdasági adatok, na meg pl. a ma napvilágot látó havi szentiment adat (michigani fogyasztói bizalmi index), vagy a hétfőn megjelenő kiskereskedelmi forgalom erről komolyabb képet fog adni, addig is érdemes megnézni két ábrát.
Az amerikai gazdaságpolitika bizonytalansága
Forrás: Bloomberg, Erste
VIX index
Forrás: Bloomberg, Erste
Mint a fenti ábrákból jól látható, az örökség (legacy) építése már olyan nagy bizonytalanságot hozott a gazdaságpolitikában, amelyre csak 2009-ben és 2020-ban, két válságos időszakban volt példa. Ugyanakkor a félelem, amelynek mérésére az egyik jó módszert, a VIX indexet, azaz az opciók árába árazott volatilitást szoktuk segítségül hívni, még messze elmarad a két fent említett válságos időszakban árazott értéktől.
A gazdasági bizonytalanság indexből az is kiolvasható, ha másból nem tűnt volna fel, hogy Trump most nagyon mást csinál, mint az első ciklusában, hiszen akkor az index értéke meg sem közelítette a mostanit. Akkor is beszélt ezt-meg-azt, de akkora felfordulást, mint most nem okozott a gazdaságban.
Szóval miközben rettegnie kéne a piacoknak, valójában – s annak ellenére is, hogy már 10 százalékot esett az S&P500 index – egyelőre még nem jött meg az igazi félelem.
A tapasztalatom pedig az, hogy amíg nincs igazi félelem az esésben (persze ha ok is van rá), addig nehezen tudnak megfordulni, hacsak nincs valamiféle beavatkozás. Ennek pedig egyelőre nyomát sem látjuk. Sőt, Scott Bessent pénzügyminiszter a minap azt mondta, hogy ő nem aggódna a piacok jelenlegi volatilitása miatt, mert amit csinálnak az ugyan bizonytalanságot teremt, de később jobb lesz, utalt az adótervekre és a deregulációra. Szóval a befektetők inkább nézzenek messzebbre. A jelenlegi 21 százalékos vállalati adóteher a tervek szerint az idei év végén változna vissza 36 százalékra, de azt a Trump kormányzat 15 százalékra akarja csökkenteni. Az így kieső bevételeket pedig a vámok növelésével akarják előteremteni.
Egy szó, mint száz, a tervet tovább viszik. Nem avatkoznak be a piacba, s ez bizony fájdalommal járhat, amit a piaci szereplők jelentős része eddig ölbe tett kézzel néz. Egyelőre kevesen fedezték le pl. opciókkal a pozícióikat. Mint korábban megírtuk, kevés menekülési útvonal létezik az amerikai piac mérete miatt, ami mostanra 40-50 milliárd dollár körül van, s teljes amerikai piac 80 százalékát teszi ki.
Még valami. A részvényárak csökkenése jelentős vagyonhatással jár a háztartásoknál, ami tovább mélyíti az aggodalmat, s tovább rombolhatja a GDP növekedési kilátásokat. S persze azt se felejtsük el, hogy az amerikai részvények még mindig drágák. Ugyanakkor korrekciós mozgásra a technikai túladottság miatt lehet számítani a közeljövőben.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának