Az atlantai Fed-nek van egy modellje, a GDPNow, amely mindenféle szubjektív trükközés nélkül, csak a fontosabb indikátor adatok alapján – nem hivatalosan – GDP előrejelzést állít elő. Nem tudjuk, hogy a modell mennyire jó, de a kiötlői szerint az első negyedévi GDP-re a január...
Az atlantai Fed-nek van egy modellje, a GDPNow, amely mindenféle szubjektív trükközés nélkül, csak a fontosabb indikátor adatok alapján – nem hivatalosan – GDP előrejelzést állít elő. Nem tudjuk, hogy a modell mennyire jó, de a kiötlői szerint az első negyedévi GDP-re a január eleji maximális abszolút hiba az előrejelzésben 2 százalékpontról 0,8 százalékpontra csökkent. Ugyanakkor a pénteken napvilágot látott gazdasági indikátor adatoknak, elsősorban a kereskedelmi mérleg jelentős romlásának betudhatóan az első negyedévre vonatkozó GDP előrejelzés hatalmasat esett.
Az atlantai Fed nem hivatalos GDP előrejelzése 2025 első negyedévére
Forrás: Federal Reserve Bank of Atlanta
A korábban várt, 2 százalék fölötti növekedés (amely februárban csökkenő pályán volt) a pénteki adatok hatására nagyot zuhant, mégpedig 1,5 százalékos gazdasági zsugorodásra (negyedéves évesített GDP növekedés, ebben az estben csökkenés). A piaci szereplők egyelőőre kevésbé foglalkoznak ezzel a nagy ugrással, amit az is mutat, hogy a kamatcsökkentési várakozások február során csak kismértékben növekedtek, s míg a hónap elején még kettő vágást várt idénre a piac, addig jelenleg már hármat. Ez pedig annak köszönhető, hogy a vámok bevezetése miatt már hónapok óta halmozzák a külföldi javakat az amerikai cégek, illetve lakosok, növelve a kereskedelmi hiányt, s ez most csúcsra szaladt. Nem is picit (lásd az alábbi ábrát).
Az amerikai külkereskedelmi mérleg alakulása (havi, milliárd USD)
Forrás: Bloomberg, Erste
Persze a hiány jellegéből fakadóan jelentős változás várható a vámok bevezetése után, sőt, még a bevezetés nélkül is komoly változás lenne. Szóval egyelőre nem aggódik senki sem komolyabban ezen modell eredmény miatt, hiszen ez a visszájára fordulhat. Különben a következő becslést ma teszi közzé az atlantai Fed, a napvilágra kerülő konjunktúra adatokat követően.
A Fehér Házban pénteken történtek jó példája annak, amikor erőltetnek valamit, ami valójában egyik félnek sem tetszik. Az egymásnak feszülő felek ebben az esteben fel is robbantak. Zelenszkijt újra hősként ünnepelték Ukrajnában, pl. olyan ábrázolásokkal, hogy kiüti Trump-ot. Ugyanakkor a közvéleménykutatások szerint az ukránok még területi áldozatok árán is inkább hajlandóak most a békére, mint korábban. Viszont a garanciák tekintetében nem tudnak engedni. Hiszen egy később újra erőre kapó Oroszország már könnyebben leigázhatná az országot. Ugyanakkor olyan spekulációk is megjelentek, hogy az USA – az arcvesztést elkerülendő – az európai partnereknek szállítana harcászati eszközöket, hogy azok tovább adhassák Ukrajnának. Persze ezek csak spekulációk, de egy biztos, komoly garancia nélkül nincs béke. Az nem biztos, hogy elég, ha az amerikaiak beruháznak az országban. Hiszen láttuk, hogy milyen gyorsan szaladtak el Oroszországból. Ezek a piacok a méretük alapján a beáldozható kategóriába esnek az amerikai cégeknek.
Mindenesetre még nyilvánvalóbbá vált, hogy Európa magára marad(t), azaz mind gazdaságilag, mind katonailag komoly fejlesztésekre van szükség. Ennek köszönhetően ma széttépik pl. a Rheinmetall részvényeit. A béke kapcsán pedig nem eszik olyan forrón a kását. Valószínűleg tovább kell várnunk rá, mint ahogy sokan gondolták eddig, miközben a béke már számos részvény esetén eléggé beárazódott. Ehhez képest pl. a WIG index nem is esik olyan nagyot.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának