Most, hogy már közel 5 százalékot csökkent az S&P500 index a valamivel több mint egy hete elért újabb történelmi csúcshoz képest, elkezdték találgatni a stratégák, hogy meddig eshet az index. Általánosnak tűnik a vélemény, hogy 10 százalékos...
Most, hogy már közel 5 százalékot csökkent az S&P500 index a valamivel több mint egy hete elért újabb történelmi csúcshoz képest, elkezdték találgatni a stratégák, hogy meddig eshet az index. Általánosnak tűnik a vélemény, hogy 10 százalékos esésnél már érdemes lehet belépni a piacra, mert az elmúlt évek azt a tanulságot szolgáltatták, hogy aki ezt meglépte, az nem járt rosszul. Sőt, egyenesen „Trump put”-nak nevezik a potenciális belépési szintet, utalva arra, hogy az elnök akár még szóban vagy esetleg tettek formájában is intézkedhet, hogy az árfolyamok csökkenését megfékezze. (A kifejezés arra utal, hogy a döntéshozók put, azaz eladási opciókat adnak el, amelyek mögé részvényeket kell vásárolni egy bizonyos – alacsonyabb – árszint elérésekor. Korábban élt a „Fed put” kifejezés is a piacon.) Trump már az első ciklusban is megmutatta, hogy a kormányzat teljesítményét a tőzsde viselkedésével méri. Szóval van olyan spekuláció, hogy esteleg a vámháborúból is kitáncol egy komolyabb részvénypiaci esés láttán. Ez az elnök cikázását és a naponta változó dátumokat illetve terveket látva nem lehetetlen, de azért elég siralmas elképzelésnek tűnik. S erre azért nem vennék fel pozíciókat.
Egy ilyen, kockázatosabb környezetben az olcsóbb és jó minőségű részvények általában relatíve felértékelődnek a magasabb és akár növekvő kockázattal találkozó növekedési részvényekkel szemben. Ezért nézzünk meg egy hipotetikus pozíciót, amelyben shortoljuk a technológiát és longoljuk az érték alapú részvényeket, amit az egyszerűség kedvéért a Nasdaq és a Dow Jones indexekkel azonosítottunk.
A Dow Jones, a Nasdaq és ezek különbözete
Forrás: Bloomberg, Erste
Mint a fenti grafikonból látható, az elmúlt időszakban javult a különbözet mértéke a tavalyi év felétől számított elmozdulások alapján, de azért egyelőre nem ez a legélesebb kés a fiókunkban. Viszont továbbra is valószínűbb a value részvények relatíve jobb teljesítménye a növekedésiekkel szemben.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának