Szigorúbb lett az amerikai munkaerőpiac, de azért még nem kell nagyon aggódni. Decemberben a várt 8 millióval szemben csak 7.6 millió nyitott állás volt az Egyesült Államokban. Viszont ez még mindig elég magas historikus összevetésben, továbbra is a járvány előtti...
Szigorúbb lett az amerikai munkaerőpiac, de azért még nem kell nagyon aggódni. Decemberben a várt 8 millióval szemben csak 7.6 millió nyitott állás volt az Egyesült Államokban. Viszont ez még mindig elég magas historikus összevetésben, továbbra is a járvány előtti szint fölötti érték.
Grafikon: Nyitott álláshelyek az USA-ban (ezer)
Forrás: Bloomberg, Erste
Ugyan a helyzet még sokkal jobb a sokéves átlagnál, de nagy valószínűséggel a nyitott álláshelyek számának további csökkenésével lehet számolni.
Ha az elbocsátások számát tekintjük, akkor itt is folytatódott az emelkedés, amely a 2021-es mélypontról indult. Viszont a tavalyi 20.3 milliós érték még mindig elmarad 11 százalékkal a járványelőtti átlagos szinttől.
Grafikon: Elbocsátások az USA-ban (mn)
Forrás: U.S. Bureau of Labor Statistics, Erste
Ha pedig az állásukat elhagyók, vagy állást váltók számát vizsgáljuk, akkor itt is folytatódott a csökkenés. Ebben már a járványt megelőző szintek alá csökkent a váltóknak a száma, de illeszkedik a járvány előtt megszokott szinthez. Azok közül is inkább magasabb értéknek mondható.
Grafikon: Kilépők US (mn)
Forrás: U.S. Bureau of Labor Statistics, Erste
Valószínűleg ez is csökkenni fog, az elkövetkező időben.
Összegzésképpen elmondható, hogy a munkaerő piac az elmúlt időszakban szigorodott, s a trend folytatódására lehet számítani. Ugyanakkor ez mintha egy normalizálódás lenne a járványidőszak okozta sokk után. Ez pedig még mindig egy egészséges gazdaság képét vetíti elénk. Ugyanakkor a munkadók helyzete nagy valószínűséggel javul, javult a bértárgyalásokon, amely pozitív a vállaltok eredményteremelő képessége szempontjából. Ráadásul a Fed kivárását is indokolja, hiszen a feszesebb, de még egészséges munkaerőpiac alapvetően nem feltétlenül indokol beavatkozást a részükről. Talán ennek is köszönhető, hogy az utóbbi időszakban, a piac részéről egyre inkább kitolódást láthatunk a Fed kamatcsökkentéssel kapcsolatban.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának