A Microsoft és a Meta továbbra is pozitív az MI-val kapcsolatban, és folytatják a nagy léptékű adatközpont fejlesztéseket (rendre 80 és 60-65 milliárd dollár). Ugyanakkor azért a Microsoft vezérigazgatója, Satya Nadella elmondta, hogy csak megfontoltan haladnak a fejlesztésekkel,...
A Microsoft és a Meta továbbra is pozitív az MI-val kapcsolatban, és folytatják a nagy léptékű adatközpont fejlesztéseket (rendre 80 és 60-65 milliárd dollár). Ugyanakkor azért a Microsoft vezérigazgatója, Satya Nadella elmondta, hogy csak megfontoltan haladnak a fejlesztésekkel, mert a Moore-törvény miatt a teljesítmény évente duplázódik, sőt, ha az optimalizációt is hozzávesszük, akkor akár tízszereződhet is. Szóval elég szépen folyamatosan, lépésről-lépésre haladni.
A DeepSeek fejlesztését ők is kiemelkedőnek tartják, míg az OpenAI azért vizsgálja, hogy az MI fejlesztésüknél nem úgy történtek-e a dolgok, hogy a DeepSeek MI felhasználta a ChatGPT-t a fejlesztéshez, lekérdezésekkel. Egy szó, mint száz, alapvetően az MI költségek csökkenése a Jevons-paradoxonnak köszönhetően több felhasználót, s így végül robosztusabb iparágat eredményez.
Ezzel különben egyetértünk, hiszen a legutolsó ilyen látványos nagy, évtizedeken át tartó áttörés a telefóniában volt. Amíg pl. drága volt a mobiltelefonhasználat, addig alacsony volt az összfogyasztás. Az árak csökkenésével pedig dinamikusan növekedett az összbevétel. Egy darabig. Aztán jött a „pénzes tehén fázis”, s azóta is tart különböző negatív és pozitív csavarokkal.
Az MI esetében is valószínűleg gyors lesz a „szaturáció”, az úgynevezett telítésbe menés. Vagyis a felhasználószám „maximumra’ emelkedése. Viszont ez komoly számítási igényt generálhat, mert mindenki arról beszél, hogy perszonalizált MI-okra van szükségük az embereknek. Ebben azért nem vagyok annyira biztos, de valószínűleg tényleg nagyon sok specializált formára lesz szükség.
A részvénypiacok tekintetében pedig elég feltűnő, hogy miközben már a csapból is az folyik, hogy drágák a (amerikai) piacok – lásd Powell –, egyelőre jól tartják magukat. Ebben nyilván fontos szerepet játszanak a pozitív gazdasági kilátások, mint ahogy a kamat nem csökkentésében is. Szóval továbbra is a rotációban hiszünk, miközben az indexek (Amerika) alapvetően a jelenlegi szintek környékén fluktuálhatnak.
Higgy magadban és indíts Erste Future befektetést!

A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának