A 2010-es években a négy nagy technológiai vállalatot FANG-ként emlegették, nevük kezdőbetűje alapján (Facebook, Amazon, Netflix, Google). Később az Apple-t is elkezdték ide sorolni, így a rövidítés FAANG-ra módosult. Időközben a Facebook neve Metára, a Google-é pedig...
A 2010-es években a négy nagy technológiai vállalatot FANG-ként emlegették, nevük kezdőbetűje alapján (Facebook, Amazon, Netflix, Google). Később az Apple-t is elkezdték ide sorolni, így a rövidítés FAANG-ra módosult. Időközben a Facebook neve Metára, a Google-é pedig Alphabetre változott, így a korábbi megnevezés már nem volt használható. Pár évvel ezelőtt átvette a helyét a sokkal jobban csengő Magnificent 7, azaz Csodálatos Hetes elnevezés, ami már az Nvidiát, a Teslát és a Microsoftot is tartalmazza, a Netflix azonban kimaradt.
Pár hete új taggal bővült a nagy technológiai cégek elit csapata, az egyedi gyártású mesterséges intelligencia chipeket és hálózati eszközöket fejlesztő Broadcommal. Így született meg a BATMMAAN rövidítés, mely kissé mókásan hangzik, de legalább könnyen megjegyezhető.
Kérdés, hogy meddig lesz aktuális az amerikai technológiai részvények TOP kategóriájának megnevezése. A piaci szereplők egy része ugyanis arra számít, hogy jövőre változhat a helyzet, és bár a mesterséges intelligencia továbbra is az (egyik) fő hajtóerő lesz a tőzsdéken, a fókusz a hardverekről a szoftveres megoldásokra tolódik át. Ez főként az Nvidiát érintené negatívan, mely a versenytársak – ideértve a Broadcomot is – erősödése miatt eleve növekvő kihívásokkal néz szembe.
Itt érdemes azért megjegyezni, hogy valószínűleg az Nvidia mérnökei sem csak a babérjaikon üldögélnek, hanem jelenleg is a következő nagy durranáson dolgoznak, ami új lendületet adhat a cégnek. Ilyen lehet például a robotika.
Az „emberszabású” robotok fejlesztése izgalmas területnek tűnik, például a Tesla robotjai jövőre már a vállalat gyáraiban munkába állhatnak, ahol az autók összeszerelésében teszteli őket Elon Musk vállalata, később pedig kereskedelmi forgalomba is kerülnek a tervek szerint.
Az Nvidia nem közvetlenül a robotokat gyártó vállalatokkal versenyezne, hanem inkább a robotokat működtető számítógépeket fejlesztenek, így aztán a mesterséges intelligencia processzorokhoz hasonlóan a vásárlók széles körét szolgálhatják ki. A hírek szerint 2025 év első felében piacra dobják a Jetson Thor nevű, humanoid robotok számára készült számítógépet.
Kérdés persze, hogy milyen tempóban halad a robotok elterjedése, és mekkora piacot jelent majd mindez. Mindenesetre az már most látszik, hogy valószínűleg a 2025-ös év sem fog szűkölködni izgalmas tőzsdei sztorikban.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának