A Monetáris Tanács mai ülésén nem változtatott a kamatokon, így 6,50 százalékon maradt az alapkamat. A kamatfolyosó két széle szintén változatlan maradt – 5,50, illetve 7,50 százalékon. A döntés nem okozott semmilyen meglepetést, megfelelt az előzetes elemzői várakozásoknak.
Virág Barnabás alelnök ismertette a héten megjelenő Inflációs Jelentés legfontosabb megállapításait és főbb előrejelzéseket. A jegybank értékelése szerint a magyar gazdaság 2024-ben 0,3–0,7 százalékkal növekedhet, míg 2025-ben 2,6–3,6 százalékkal, 2026-ban 3,5–4,5 százalékkal és 2027-ben 2,5–3,5 százalékkal bővülhet. Az infláció tekintetében az MNB előrejelzése szerint éves átlagban idén 3,6–3,7 százalék közötti fogyasztói árindex növekedés várható, míg 2025-ben 3,3–4,1 százalék között, 2026-ban és 2027-ben pedig 2,5–3,5 százalék között alakul.
A növekedés tekintetében meglehetősen optimista a monetáris hatóság összehasonlítva az elmúlt időszakban kijött piaci értékelésekkel. Érdemi korrekciót hajtott végre a jegybank ugyanakkor az inflációs számokat illetően a szeptemberi prognózishoz képest: a forint gyengülésének betudhatóan nagyjából 0,5 százalékponttal magasabb fogyasztói árindexet jeleztek előre 2025-re. Ennek eredményeként az inflációs cél tartós elérése csak 2026-ban várható.
A közlemény ezzel a bekezdéssel zárul: „A meghatározó gazdaságok várható kamatpályáit és jövőbeli költségvetési politikáit továbbra is bizonytalanság övezi. A fennálló geopolitikai feszültségek a feltörekvő piacokkal szembeni kockázatkerülésen keresztül növelik a felfelé mutató inflációs kockázatokat. Előretekintve is óvatos és türelmes monetáris politika indokolt. A Tanács megítélése szerint a geopolitikai feszültségek, a változékony pénzügyi piaci folyamatok és az inflációs kilátásokat övező kockázatok a kamatcsökkentés további szüneteltetését indokolják.”
Az elmúlt hónapokban közölt üzenetek összességében nem változtak, mindössze a feltörekvő piacok szempontjából kedvezőtlenné váló környezet hangsúlyozásával egészültek ki. Ennek lecsapódását láthatjuk a forint árfolyamában is, melyek érdemi árnyomást fejtenek ki a szereplőkre. Mindezek eredményeként egyelőre nem látni, mikor nyílhat lehetőség a következő kamatvágásra: elképzelhető, hogy ez a feladat már az új MNB-vezetésre marad.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.