Ma reggel tette közzé a KSH az novemberi infláció adatokat. A fogyasztói árak 0,5 százalékkal nőttek havi szinten. Az októberhez képest bekövetkezett árváltozás és a kedvezőtlen tavalyi bázis miatt a megelőző havi 3,2 százalékról 3,7 százalékra...
Ma reggel tette közzé a KSH az novemberi infláció adatokat. A fogyasztói árak 0,5 százalékkal nőttek havi szinten. Az októberhez képest bekövetkezett árváltozás és a kedvezőtlen tavalyi bázis miatt a megelőző havi 3,2 százalékról 3,7 százalékra emelkedett az éves ráta. Az érték megfelelt a konszenzus várakozásának. Kedvező, hogy a maginfláció havi szinten minimálisan csökkent, éves összehasonlításban pedig 4,4 százalékra lassult.
Ami a részleteket illeti: bár az élelmiszerárak nőttek havi szinten, 0,9 százalékkal. A járműüzemanyagárak 2,4 százalékos havi drágulása lényegében a vártnak megfelelő volt, mint ahogyan a ruházati cikkek 0,9 százalékos szezonális áremelkedése is. A perzisztens szolgáltatások árai átlagosan 0,2 százalékkal lettek magasabbak, ami jelzi, hogy a telekommunikációs árkorrekció még várat magára. Az éves szolgáltatás-infláció így tovább mérséklődött 7,0 százalékra a tizedik havi 7,2 százalékról. A háztartási energiáért átlagosan 0,4%-kal többet kellett fizetni, ezen belül a vezetékes gázért 0,9%-kal. Az ősz folyamán tapasztalt tavalyinál hidegebb időjárás következtében realizált masszív energiafogyasztás-bővülés lecsapódott az árakban.
A szezonálisan megszokottnál magasabb havi átárazás hátterében főleg maginfláción kívüli tételek állnak (feldolgozatlan élelmiszerek, üzemanyag-, energiaárak). Az infláció további alakulása szempontjából kedvező hír a szolgáltatás-infláció lassulása, ami növelheti a bizalmat a dezinflációs folyamatok fenntarthatóságában. A képet némileg árnyalja, hogy a vártnál visszafogottabb árazás a konjunktúra általánosan gyenge állapotát is jelezheti, amelyről az elkövetkező hónapok adatai további információt nyújthatnak. Úgy tűnik, hogy a magas szolgáltatásinfláció helyett inkább a forint gyengülésének fogyasztói árakba való esetleges átgyűrűzése jelenthet kockázatot az elkövetkező hónapokban, ez ugyanis eddig csak az üzemanyagárak terén mutatkozott meg, de legkésőbb januártól az ipari termékek körében is látható lesz. Az idei éves átlagos infláció 3,7 százalék körül alakulhat és jövőre is megközelítőleg hasonló árkorrekcióra számítunk az év egészét tekintve.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.