Az európai földgázárak az elmúlt napokban is folytatták a február óta tartó nagy emelkedésüket. A TTF másnapi ár már az 50 euró/MWh-os szintet érinti, miközben a holland gáz ára idén februárban még 25 euró/MWh alatt volt. Az...
Az európai földgázárak az elmúlt napokban is folytatták a február óta tartó nagy emelkedésüket. A TTF másnapi ár már az 50 euró/MWh-os szintet érinti, miközben a holland gáz ára idén februárban még 25 euró/MWh alatt volt.
Az áremelkedés több tényező együttes hatására következett be. Egyrészt az európai gázkereslet zsugorodása idén megállt, a kontinensen 1-2%-os fogyasztás növekedés is elképzelhető. Ez főleg a téli időjárástól függ – a november mindenesetre elég hideg volt, az elmúlt 10 év leghidegebb novemberi hónapját éltük meg közel 1,4 celsius fokkal alacsonyabb átlaghőmérséklettel, mint tavaly ugyanebben a hónapban. A meteorológiai előrejelzések szerint a La Nina hatás miatt az idei tél hidegebb lesz az európai kontinensen.
A kereslet mellett a kínálati oldalon is zavarok vannak. Egyrészt az LNG kínálat idén alig nő – a nagy robbanás majd 2025 utolsó negyedévében várható, az új projektek átadásával. Másrészt Kína és az egész ázsiai kontinens sokkal erősebb keresletet támaszt cseppfolyós földgáz iránt, mint korábban. Ehhez hozzájárul még az idei rekordhosszú norvég karbantartási szezon és a bizonytalanság az orosz-ukrán tranzit ügyében. Azt gondolom, hogy az orosz gázszállítás a hosszútávú ukrán-orosz szállítási szerződés év végi lejárta után is folytatódni fog, de hogy mekkora volumenben és milyen formában, az továbbra is nyitott kérdés.
Ezek a tényezők az árak további emelkedését okozhatják, viszont nem számítunk arra, hogy drasztikus áremelkedés következzen be. Ami érdekes, hogy a jövő nyári határidős árak, amelyek jellemzően 45 euró/MWh körüliek, magasabbak, mint a 2025. negyedik negyedévi 41-42 eurós árak. Ez egy anomália, mivel a gyenge nyári kereslet idején inkább alacsonyabb árak szoktak lenni, ezzel is ösztönözve a piacot, hogy tároljanak földgázt a téli, nagyobb keresleti időszakra. Az EU azonban 90%-os gáztárolói feltöltést ír elő november 1-ig, így a nyári időszakban is erős lesz a kereslet, a jelentős LNG kínálat viszont az év végével lejjebb küldheti a jegyzésárakat.
A magas európai árak legnagyobb nyertese az amerikai LNG szektor lehet, különösen azok a cégek, amelyek rendelkeznek szabad kapacitásokkal. A 3 dollár körüli amerikai gázár mellett ugyanis remek üzlet gázt cseppfolyósítani és eladni az európai kontinensen. Az amerikai cégek extraprofitot tudnak most zsebre rakni.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának