Az Erste elemzőinek, Nyeste Orsolya és Nagy János negyedéves makrogazdasági összefoglalója letölthető az alábbi linken.
Az USA gazdaságától várt jelentősebb lassulás a harmadik negyedévben is elmaradt. A növekedés stabil hajtóereje továbbra is a lakossági fogyasztás, azonban a munkaerőpiac feszességének várt enyhülésével párhuzamosan középtávon már lassulhat a gazdaság. A protekcionizmus tervezett erősítése az új elnökség alatt kétséges, hogy segíteni tudja-e a növekedést. Bár a harmadik negyedéves GDP adatok kisebb pozitív meglepetést hoztak, az Eurózóna problémái nem látszanak enyhülni. A belső problémák mellett (versenyképességi kihívások, az USA-hoz képest magas energiaköltségek) addicionális fenyegetésként lebeg a nettó exportőrnek számító térség felett az erősödő amerikai protekcionizmus. Az elmúlt hetekben óriásit fordultak a kamatvárakozások. A növekedési és az inflációs kép alakulása nyomán most úgy tűnik, hogy a két vezető jegybank közül az EKB fog gyorsabban eljutni a semleges kamatszinthez, míg az USA Fed-je a korábban gondoltnál jóval megfontoltabban halad majd. A kamatkülönbözet várt alakulása a dollár tartósnak tűnő erejét sugallja.
Itthon kellemetlen meglepetést okoztak a GDP adatok. A harmadik negyedévben az előző negyedévhez képest 0,7 százalékkal, 2023 harmadik negyedévéhez képest 0,8 százalékkal esett a gazdaság. Az idei évi GDP növekedési előrejelzésünket így 0,5 százalékra, a 2025-öst pedig 2 százalékra csökkentettük. A 12 hónapos inflációs ráta az idei év nagy részében a jegybanki célsávban tartózkodott. Az év végére várt infláció-emelkedés mértéke elmaradhat a korábban gondolttól. A piaci szolgáltatások inflációja csökkenő pályán maradhat, azonban az élelmiszerárak emelkedése, a forint volatilitása, valamint az inflációkövető adóemelések felfelé mutató inflációs kockázatot hordoznak.
Szeptember végére 6,50 százalékra csökkent, azóta pedig változatlan maradt a jegybanki alapkamat. A globális kockázatérzékelés romlása és a forint gyengülése behatárolja a jegybank mozgásterét, az idei évben így már nem várunk kamatcsökkentést. Az év utolsó negyedévében felgyorsult a forint gyengülése. Reálértelemben a forint eddigi túlértékeltsége érdemben csökkent. Az árfolyam „helyre kerülése”, párosulva a stabil külső egyensúlyi többlettel rövid távon nem indokol további jelentős forintgyengülést. Várakozásunk szerint az EURHUF kurzusa 400-410-es sávban stabilizálódhat.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében.