Miközben a piacok araszolgatnak, a mélyben elég komoly mozgások vannak a naponta napvilágot látó új ötleteknek köszönhetően (is). Most például Trump és Biden ötletei mozgatták meg a piac különböző szegmenseit, de az egyedi vállalati hírekre is láthattunk...
Miközben a piacok araszolgatnak, a mélyben elég komoly mozgások vannak a naponta napvilágot látó új ötleteknek köszönhetően (is). Most például Trump és Biden ötletei mozgatták meg a piac különböző szegmenseit, de az egyedi vállalati hírekre is láthattunk komoly mozgásokat.
Az egyik a leköszönő amerikai kormányzat új terve, melynek keretében támogatnák a súlycsökkentő gyógyszerek árát az arra feljogosított vásárlóknak. Erre az Eli Lilly árfolyama az egyik legjobban teljesítő volt az S&P500 indexben tegnap a 4,5 százalékos emelkedésével. Ugyanakkor az Amgen, amelynek az új súlycsökkentő gyógyszerével kapcsolatban hatalmas volt a várakozás, az elmúlt 23 év legnagyobb esését szenvedte el a napközbeni 12 százalékos esésével, hogy aztán észhez térjenek a befektetők, és „csak” 4,5 százalékos mínuszban zárjon. Ugyanis a gyógyszere hatásos, csak éppen nem hatásosabb, mint az Eli Lilly és a Novo Nordisk gyógyszere. Egy év alatt a páciensek 20 százalékos súlycsökkenést értek el, miközben a mellékhatások is jelentősek voltak. Főleg a kezelés elején sokszor hánytak a „betegek”.
Aztán Trump legújabb vám tervei – amelyek lehet, hogy csak valamiféle tárgyalási taktika részei – borzolták a kedélyeket. Ugyanis az elnök 25 százalékos vámot vetne ki az amerikai szabadkereskedelmi övezet két tagállamára, Mexikóra és Kanadára, míg a kínai vámokat megfejelné 10 százalékkal. A Yale egyetem Budget Lab kutatóközpontjának közgazdászai szerint ez 0,75 százalékkal növelné meg az árakat, azaz ennyivel emelné az inflációt jövőre. Ha pedig részlegesen kiváltanák a fogyasztók az érintett termékek egy részét hazaival, akkor pedig 0,65 százalék lenne az áremelő hatás. Ha pedig a 60 százalékos emelés következne be Kínával szemben, akkor még nagyobb lenne a hatás. Viszont talán a gépkocsigyártók járnának a legrosszabbul. A General Motors termelésének 37 százaléka jött Mexikóból és Kanadából az év első kilenc hónapjában a tavalyi év 33 százalékával szemben. Ugyanakkor a Fordnak csak 18, a Toyota észak-amerikai termelésének 40 százaléka, s a Stellantis is jelentős kitettséggel rendelkezik. Így nem meglepő, hogy az S&P500-ban a General Motors volt a második legrosszabbul teljesítő cég, majdnem 9 százalékos zuhanással.
A három érintett ország importaránya a teljesen belül
Forrás: WSJ
Mindez azt mutatja, hogy az egyedi történetek fontossága mintha növekedett volna. S az is igaznak tűnik, hogy ebben a normalitásban inkább az egyedi értékeket kell keresnünk, saját portfóliót érdemes összeállítanunk, ha megfelelő hozamot akarunk látni.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának