Optimizmusra adhat okot, hogy az eddigi gyorsjelentések felülmúlták az elemzői várakozásokat.
Bár még a jelentési időszak elején járunk – az S&P 500 tagjainak nem egészen 15 százaléka tette közzé előző negyedéves számait –, de az eddigi gyorsjelentések többsége felülmúlta az előzetes várakozásokat, ami optimizmusra adhat okot.
A múlt héten indult be a harmadik negyedéves gyorsjelentési szezon az Egyesült Államokban. Az elmúlt hónapokban a gazdaság lassulásától való félelem és a geopolitikai kockázatok közepette az elemzők óvatosabbá váltak, és visszafogták várakozásaikat a vállalatok teljesítményére vonatkozóan. A második negyedév végén az S&P 500-as cégektől még átlagosan 7,4 százalékos profitnövekedésre számítottak, október elején azonban már csak 4,7 százalék volt a konszenzus.
Nem esett vissza a fogyasztás
Az index nagyobb vállalatai közül a PepsiCo kezdte meg a sort múlt kedden, az elmúlt napokban pedig a nagyobb bankok, illetve a Delta és a United légitársaságok is beszámoltak az előző három hónap eredményeiről.
A lakosság rendíthetetlen költésének köszönhetően a fogyasztás nem esett vissza, így az üdítőitalokat és snackeket gyártó cég és a légitársaságok is erős negyedévet zártak. Igaz, a Delta Air Lines eredményét jelentősen rontotta a júliusi Crowdstrike okozta globális technológiai leállás.
A bankok egyik legfontosabb mutatója, a nettó kamatbevétel a vártnál jobban alakult, a hektikus piaci mozgások pedig kedveztek a részvény- és kötvénykereskedési, illetve a vagyonkezelési tevékenységnek. Emiatt az eddig jelentő nagy amerikai bankok nyeresége kivétel nélkül felülmúlta az elemzői várakozásokat.
Még csak most jön a gyorsjelentések java
A java azonban csak ezután jön, a következő hetekben felpörögnek az események, és a vállalati gyorsjelentéseken keresztül pontosabb képet kaphatunk az amerikai gazdaság állapotáról is.
A félvezetőipari cégek épp tegnap kaptak biztató híreket. A tajvani TSMC gyorsjelentéséből kiderült, hogy a világ legnagyobb csipgyártója éves összevetésben közel 40 százalékkal növelte árbevételét. Ez arra utal, hogy a csiptervező vállalatok erősen teljesíthettetek az elmúlt hónapokban. A cég kiemelte az MI-csipek iránti robusztus keresletet, ami az Nvidia és az AMD részvényeseinek lehet leginkább kedvező hír.
A várakozások szerint a legnagyobb, összesítve 15,2 százalékos profitnövekedést az IT-szektor vállalatai könyvelhették el az USA-ban. Az egy évvel ezelőtti időszakhoz képest a legnagyobb visszaesés az energiavállalatok profitjában várható, az olajárak bezuhanása miatt 20 százaléknál is nagyobb csökkenést vár a piac.
A harmadik negyedév után még magasabb fokozatra kapcsolhat a nyereségnövekedés az amerikai vállaltoknál. A konszenzus szerint a negyedik negyedévben az S&P 500-as cégek profitja átlagosan 14,2 százalékkal, a 2025-ös évben pedig további 14,9 százalékkal bővülhet.
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.