Holnap jön az MNB kamatdöntése. A múlt héten Virág Barnabás, az MNB alelnöke több fórumon is elmondta, hogy nem csak októberben, hanem akár hosszabb ideig is szünetelhet a kamatcsökkentési ciklus. Ebben szerepet játszik a piacokon megemelkedett bizonytalanság, s nyilván a forint...
Holnap jön az MNB kamatdöntése. A múlt héten Virág Barnabás, az MNB alelnöke több fórumon is elmondta, hogy nem csak októberben, hanem akár hosszabb ideig is szünetelhet a kamatcsökkentési ciklus. Ebben szerepet játszik a piacokon megemelkedett bizonytalanság, s nyilván a forint gyengüléséből adódó importált infláció növekedése is. Ráadásul most egy kicsit jobban félnek a szolgáltatások inflációjának beragadásától is. Szóval a holnapi kamatdöntésen nem vár változtatást a piac. Olyannyira, hogy minden elemző, kivétel nélkül, 6,5 százalékos alapkamatot vár a holnapi döntés után.
Ennek ellenére a forint nem igazán erősödik, aminek az az oka, hogy a régiós devizák sem állnak a helyzet magaslatán. Így inkább egy együtt mozgást láthatunk, leginkább a lengyel zlotyival.
Aztán itt van a pénteki döntés a magyar hitelminősítésről. Az S&P-nél BBB- a hitelbesorolásunk, stabil kilátással. Ugyan a költségvetési hiányunk magas, de azért a kormány küzd a csökkentés érdekében. Másrészt még nem ismerjük a jövő évi költségvetést, de ígérvény van a csökkentésre. Harmadrészt ez még éppen befektetői fokozat. Egy esetleges kilátás rontás a leminősítés előszobája lenne, ami komoly következményekkel járna a magyar a tőkepiac szempontjából. Szóval mindezeket mérlegleve, s figyelembe véve azt is, hogy a költségvetés a magyarnál is rosszabb állapotban van Szlovákiában, Lengyelországban és Romániában (na és Franciaországban), s ott is vannak ígérvények a túllövés eltüntetésére, nagy valószínűséggel mi sem fogunk (még) fekete pontot kapni. (Pl. Szlovákiában jövőre nagyon hasonló ÁFA emelés, különadók kerülnek bevezetésre, mint Magyarországon vannak, a költségvetési hiány csökkentése érdekében.)
S akkor beszéljünk (megint) arról, hogy miért is van folyamatosan csúcs közelben, s néha új csúcson az S&P 500 index, miközben a technológia gyengélkedik! Azért, mert az érték alapú és kis kapitalizációjú részvények (i) egyrészt olcsók, (ii) másrészt kedvez nekik a Fed kamatcsökkentése, miközben a profitkilátásaik jók. Például az S&P500 index pénzügyi alindexe jócskán megverte az S&P500 indexet az elmúlt egy év emelkedését tekintve (lásd az alábbi ábrát). Ugyanakkor a felülteljesítés valójában július óta tart. Vagyis igazándiból azóta láthatunk látványos szétválást a két indexben.
Forrás: Bloomberg, Erste
a biztonságos befektetések
kedvelőinek.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának