Két éve volt az a lokális mélypont az S&P500 indexben, amelyből elindult az az emelkedés, amelynek eredményeként pénteken újabb csúcsot ütött az index. A felülteljesítő szektor az indexben egyértelműen a pénzügyi szektor volt a Wells Fargo és JPMorgan...
Két éve volt az a lokális mélypont az S&P500 indexben, amelyből elindult az az emelkedés, amelynek eredményeként pénteken újabb csúcsot ütött az index. A felülteljesítő szektor az indexben egyértelműen a pénzügyi szektor volt a Wells Fargo és JPMorgan eredményének köszönhetően. Jó számokat láthattunk, ami azt sugallja, hogy nincs és nem is lesz recesszió, na meg igazi lassulás sem. Ugyanis a hitelkártya költések a JP Morgan adatai szerint 6,9 százalékkal növekedtek, ami lassulás ugyan, de valójában ez a szám 2023 első negyedéve óta nagyjából a 7-9 százalékos tartományban mozog. Szóval egyelőre nem mutat jelentős lassulást a lakosság költekezésében. Mindeközben a piac továbbra is 25 bázispontos kamatcsökkentést áraz a novemberi Fed ülésre. Szóval lehet örülni, s ezt meg is tették.
Az elmúlt két évben az S&P500 60 százalékot, azaz évi 26,5 százalékot értékelődött fel. Mindeközben a szokásos elvárás a tőkeköltséggel való emelkedés, ami 2022 októberében 9,2 százalék volt. Ez jóval alacsonyabb, mint a megvalósult emelkedés. Ez pedig annak köszönhető, hogy azóta a kockázati prémium (ERP, Damodaran által havonta számított értéket alapul véve) 5,3 százalékról 3,96-ra csökkent. A 10 éves hozam változásait is figyelembe véve így a tőkeköltség, most 8,1 százalék. Ez pedig mintegy 13,6 százalékot adott hozzá az emelkedéshez (9,2/8,1=1,136). Ráadásul 2022 közepén még nagy volt a pesszimizmus a profit növekedések tekintetében. Ez mostanra nagyot változott. Nagyjából ez teszi ki a maradék 18 százalék különbséget az emelkedésben. Szóval nagyjából jó helyen van az index.
Éppen ezért – annak ellenére, hogy új csúcson van (megint) – mostanra adat-vezérelt módban működik (akárcsak a Fed). Ha jön valamiféle hozamcsökkenés, vagy éppen a profitbővülési kilátások javulnak, akkor lehet további emelkedés (most így néz ki). Ugyanakkor nem szabad elfeledni, hogy az ERP, Damodaran adtasora alapján, történelmi minimumon van. Szóval, ha jön egy komolyabb megingás – csak a hangulatban -, akkor lazán benne lehet a piacban 10-15 százalékos csökkenés. Persze ezt már csak utólag tudjuk majd számszerűsíteni az ERP-ben, s nyilván ehhez kapcsolódóan a hozamkörnyezetben és a profitbővülési kilátásokban is változást fogunk látni. Egy szó, mint száz, nagy az optimizmus – de már jó ideje –, s egyelőre ez nem akar múlni. Sőt, a technikai kép is felfelé mutat, hiszen a korábban kialakult fülescsészéből a 6.200 pontos célár látszik kirajzolódni. (lásd korábbi írásunkat)