A PCE infláció ugyan jobb lett pénteken (2,2 százalék a várt 2,3-mal szemben), de a maginfláció 2,6-ról 2,7 százalékra emelkedett, pedig a havi 0,1 százalékos inflációs mutató itt is jobban alakult, mint a várt 0,2 százalék. A valóság...
A PCE infláció ugyan jobb lett pénteken (2,2 százalék a várt 2,3-mal szemben), de a maginfláció 2,6-ról 2,7 százalékra emelkedett, pedig a havi 0,1 százalékos inflációs mutató itt is jobban alakult, mint a várt 0,2 százalék.
A valóság persze az, hogy lényegében alig változott a maginfláció éves üteme. Ugyanis 2,649 százalékról emelkedett 2,678 százalékra! Viszont a kerekítés szabályai miatt ez a 0,29 százalékpontos változás azt jelenti, hogy 2,6-ról 2,7 százalékra emelkedett a PCE maginfláció. Az áremelkedés lassulásában pedig a tartós fogyasztási cikkek csökkenő árindexe mellett a nem tartós fogyasztási cikkek csökkenése is megjelent, mivel a kőolaj 6,5 százalékkal esett augusztusban. S az árnyomás valószínűleg szeptemberben is tovább csökkenhetett, mivel a kőolaj ára most 7 százalékkal került lejjebb, havi átlagban.
Különben ennek a hatását láthattuk a spanyol és a francia inflációban is. A ma napvilágot látott olasz infláció pedig 1,2-ről a vártnak megfelelően 0,8-ra csökkent, s a németek is valószínűleg – nem csak a várakozások szerint – becsúsznak 2 százalék alá. Ez pedig azt mutatja, hogy gyakorlatilag megérkeztünk a kitűzött árstabilitáshoz. Persze azért lesz még teendő, de amit már korábban sejtettünk, az gyakorlatilag mindenhol bekövetkezett. Vélhetően itthon is tovább csökkent szeptemberben az infláció. Persze ezt az adatot majd csak október 10-én tudjuk meg.
Nagy valószínűséggel láthatunk majd még felívelést ezekben a számokban az elkövetkező hónapokban, de a döntéshozók szinte mindenhol a hatalmas inflációs károk (vagy Kínában egyéb károk) eltakarításán dolgoznak.
Apró, Kína! Most, hogy már a második lakásra is lehet hitelt felvenni Kína sűrűn lakott nagyvárosaiban és ipari centrumaiban, és megjelent a rendelet, hogy a lakossági hiteleket október végéig lehet olcsóbb hitellel kiváltani, a sanghaji tőzsde megint nagyot, 8,5 százalékot ugrott, persze az egyhetes zárás előtti vételi pániknak is köszönhetően.
Így a belengetett és fokozatosan megvalósuló néhány száz milliárd dollárra rúgó kínai élénkítő program tőzsdei hatása az, hogy a CSI300 piaci kapitalizációja 5.180 milliárd dollárról 6.048 milliárd dollárra emelkedett, azaz cirka 850 milliárd dollár azonnal megjelent a részvények értékében. Ami több, mint a „katalizátor” mértéke. Mint a fenti kommentárban is írtuk, ettől függetlenül – technicista szemmel – még további emelkedés lehet az indexben, ami így első rohamban elégé limitált lehet már.
a magyar, az amerikai, az osztrák
és a német piacokon.
A jelen dokumentumban foglalt információk az Erste Befektetési Zrt. (székhely: 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26.; tev. eng. szám: E-III/324/2008 és III/75.005-19/2002; tőzsdetagság: BÉT Zrt.; a továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A jelen dokumentumban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy a múltbeli teljesítmények, illetve jövőbeli becslések nem nyújtanak garanciát a jövőbeli teljesítményre nézve. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A jelen dokumentumban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A jelen dokumentumban foglaltak kiadásuk időpontjában érvényesek. További részletek: Erste Market Dokumentumok – Erste Market oldalon, illetve a Társaság ügyletek előtti tájékoztatásról szóló hirdetményében. A jelen dokumentumban foglaltak kizárólag a szerző személyes véleményét tükrözik és nem tekinthetőek az Erste Befektetési Zrt. hivatalos szakmai álláspontjának